Przejdź do treści
Republika Poseł PiS Anna Milczanowska będzie gościem poranka RADIA REPUBLIKA o godz. 7:08
22:23 Świat: kandydat na ambasadora USA przy ONZ stwierdził, że organizacja wymaga poważnych reform
21:40 USA: prezydent Trump obiecał rozwiązać spór między Egiptem i Etiopią o wody Nilu
20:16 UE: żadnych środków odwetowych wobec USA ws. ceł przed 1 sierpnia
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rząd Japonii forsuje ustawę o ochronie tajemnicy państwowej. Krytycy: To zamach na wolność słowa

Źródło: 多摩に暇人

Forsowana przez rząd ustawa o ochronie tajemnicy państwowej, uchwalona przed kilku dniami przez izbę niższą japońskiego parlamentu, wciąż budzi wiele kontrowersji. Krytycy podkreślają, że zagrożona, bądź ograniczona może zostać wolność słowa.

Podczas debaty w parlamencie przedstawiciel rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej złożył wniosek o poddanie projektu pod głosowanie w trybie pilnym. Opozycja, sygnalizująca potrzebę dogłębnych konsultacji społecznych, zareagowała oburzeniem; część jej posłów opuściła salę obrad przed rozpoczęciem głosowania.

Projekt został przyjęty głosami rządzącego bloku Partii Liberalno-Demokratycznej i Nowej Komeito oraz opozycyjnej Twojej Partii.

Ustawa, która trafiła teraz do wyższej izby parlamentu, znacząco poszerza definicję tajemnicy państwowej oraz przewiduje surowe kary za ujawnianie poufnych informacji.

W myśl proponowanych przepisów do 10 lat więzienia miałoby grozić urzędnikom udostępniającym tajne dane mediom. Dziennikarze i działacze organizacji pozarządowych, którzy będą używali “rażąco nieodpowiednich” środków w celu pozyskiwania informacji, mogą usłyszeć wyrok do 5 lat pozbawienia wolności.

- Ze względu na brak przejrzystej definicji tajemnicy państwowej, potencjalni informatorzy oraz dziennikarze chcący ujawnić korupcyjne procedery rządowe mogą się wycofywać, odstraszeni perspektywą pozbawienia wolności. To z kolei może naruszyć prawo społeczeństwa do informacji – napisała gazeta “Asahi Shimbun”.

Ustawa ma na celu ograniczenie swobody dostępu do informacji w czterech kluczowych dla bezpieczeństwa kraju dziedzinach: dyplomacji, obrony narodowej, antyterroryzmu oraz wywiadu. W każdym ministerstwie urzędnicy najwyższego szczebla zyskają prawo do objęcia ochroną pewnych kategorii danych. Takie informacje będą mogły pozostać utajnione do 60 lat.

Projekt przepisów wzbudza krytykę wśród obserwatorów na całym świecie. Biuro Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka uznało ustawę za zagrożenie dla przejrzystości władzy, a “New York Times” nazwał ją “antyliberalną”.

Także w samej Japonii ustawa ma wielu przeciwników. W zeszłym tygodniu tysiące ludzi zebrały się na ulicach Tokio i innych dużych miast, protestując przeciwko przepisom, które - ich zdaniem - stanowią zamach na wolność słowa. Według ankiety przeprowadzonej przez japońską agencję Kyodo prawie 63 proc. Japończyków ma obawy w związku z projektem nowych przepisów.

- Ustawa będzie służyła jako pretekst do ograniczania swobody mediów i do śledzenia obywateli – napisał dziennikarz gazety “Mainichi Shimbun” Shigetada Kishii.

- Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, nasza konstytucja stanie się zwyczajnym świstkiem papieru. Bez prawa do informacji, demokracja nie może istnieć – powiedział cytowany przez agencję Reuters aktywista organizacji pozarządowej Peace Forum, Yasunari Fujimoto.

Jak zauważył Reuters, projekt ustawy o ochronie tajemnicy państwowej przypomina amerykańskie przepisy wymierzone w informatorów wewnątrz struktur państwowych, a premier Japonii Shinzo Abe zamierza także powołać do życia instytucję na wzór Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Stanach Zjednoczonych.

Projekt ustawy jest obecnie rozpatrywany przez wyższą izbę japońskiego parlamentu i prawdopodobnie zostanie poddany pod głosowanie na początku grudnia.

Rząd premiera Abego już obecnie jest krytykowany za ograniczanie wolności słowa. W rankingu Press Freedom Index (Indeks Wolności Prasy) organizacji Reporters Without Borders w 2013 roku Japonia została sklasyfikowana na 53. Miejscu (spadek o 31 pozycji w porównaniu z poprzednim rokiem; Polska zajęła 22. miejsce). Jako główną przyczynę wskazano ograniczanie dostępu do informacji, szczególnie tych dotyczących sytuacji w rejonie zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni atomowej w Fukushimie.

pap

Wiadomości

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Nowy alert RCB. IMGW przypomina: przeczekaj burzę w bezpiecznym miejscu

Legia pobiła transferowy rekord! Rajović najdroższym piłkarzem Ekstraklasy

Braun podważa raport Pileckiego. Wydawca odpowiada: „To kłamstwo”

PILNE: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, określający pełen skład TK jako minimum 11 sędziów

Siatkarska Liga Mistrzów: Polskie drużyny poznały rywali

Przyszła Pierwsza Dama nie próżnuje! Jej córka Kasia dostała coś wyjątkowego

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Najnowsze

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”