Przejdź do treści
Republika Poseł PiS Anna Milczanowska będzie gościem poranka RADIA REPUBLIKA o godz. 7:08
22:23 Świat: kandydat na ambasadora USA przy ONZ stwierdził, że organizacja wymaga poważnych reform
21:40 USA: prezydent Trump obiecał rozwiązać spór między Egiptem i Etiopią o wody Nilu
20:16 UE: żadnych środków odwetowych wobec USA ws. ceł przed 1 sierpnia
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Źródło: ilustracja własna

Pierwsze sześć miesięcy 2025 r. zamykamy z dramatyczną dziurą budżetową sięgającą 119,7 mld zł i nominalnym spadkiem dochodów o prawie 40 mld zł. Rządząca koalicja 13 grudnia zrzuca winę na reformę finansowania samorządów, ale rosnące wydatki pokazują, że problem sięga głębiej. Jeśli w drugiej połowie roku nie pojawi się realny plan fiskalny, Polska może wejść w jesień z jeszcze większą dziurą i zniecierpliwionymi rynkami.

Dochody, które wyparowały z budżetu

Na pierwszy rzut oka liczby wyglądają fatalnie: 264,3 mld zł wpływów do budżetu po półroczu to zaledwie 41,8 % rocznego planu i aż 13 % mniej niż rok temu. Rząd tłumaczy spadek nową formułą podziału podatków między państwo a samorządy – i faktycznie, „surowe” porównanie nie uwzględniałoby tego faktu. Gdyby nie reforma JST, w budżecie centralnym widniałoby 335,5 mld zł, czyli o 31,6 mld zł więcej niż przed rokiem. Ale właśnie tu zaczynają się schody.

Po pierwsze, samo przeniesienie dochodów PIT i CIT do gmin nie sprawia, że pieniądze znikają. Trafiają do sektora finansów publicznych – ale poza kontrolę ministra finansów. W praktyce to oznacza, że rząd ma mniej pod ręką, a jego zdolność do szybkiego reagowania na kryzysy maleje. Po drugie, reforma wchodzi w życie w roku, gdy inflacja hamuje (4,1 % r/r w czerwcu), a koniunktura – choć dodatnia – zwalnia (PKB +3,2 % r/r w I kwartale). Każdy punkt niższego wzrostu może więc boleć bardziej niż w latach boomu pandemicznych tarcz.

Jeszcze dobitniej widać problem na przykładzie PIT. W centralnej kasie saldo spadło do –17,8 mld zł – absurdalnie niskie w kraju, w którym zatrudnienie rośnie, a płace wciąż doganiają inflację. Rozdrobienie dochodów utrudni centralne prognozy i może podnieść koszt przyszłego długu, bo ratingi lubią spójne strumienie przychodów.

Wydatki: tempo szybsze niż inflacja

Wydatki budżetu centralnego sięgnęły 383,9 mld zł – o 10,2 mld zł więcej niż rok temu, mimo że na papierze to zaledwie 2,7 % wzrostu. Gdy jednak zestawimy to z inflacją już spadającą do 4 % i płaskimi wynagrodzeniami w sferze budżetowej, zobaczymy realny skok w najdroższych paragrafach.

Pierwszy z nich to ZUS – 83,2 mld zł. Rząd tłumaczy wzrost programem „Aktywny rodzic” i waloryzacją świadczeń. Problem w tym, że waloryzacje są wciąż dalekie od społecznych oczekiwań, a koszta nieprzerwanie rosną.

Drugim, mniej widowiskowym obciążeniem, jest obsługa długu Skarbu Państwa – 26,1 mld zł do czerwca. Oprocentowanie obligacji zaczęło wreszcie maleć (stopa referencyjna NBP spadła 3 lipca do 5 %), ale dług rośnie szybciej niż gospodarka: w I kw. 2025 wyniósł 57,4 % PKB, najwyżej od dekady... 

Deficyt: niebezpieczne 40 % w pół roku

Sam deficyt po czerwcu – 119,7 mld zł, czyli 41,5 % rocznego limitu – teoretycznie daje rządowi jeszcze przestrzeń do manewru. Problem w tym, że druga połowa roku bywa trudniejsza: wpływy z VAT hamują wraz z letnią dekoniunkturą, a wydatki nakręcają spiralę kosztów.

W tym kontekście marcowa decyzja o przelaniu 19 mld zł z części „Gospodarka” na spłatę obligacji PFR z czasów pandemicznych tarcz wygląda jak ruch defensywny – rząd tłumaczy się zobowiązaniami, zamiast zapobiegać nowym pożarom. Ratingi mogą odczytać to jako brak długofalowej ścieżki fiskalnej. Jeśli do jesieni deficyt przekroczy 60 % planu, rynki zaczną dyskontować ryzyko kolejnych cięć ratingu, a oprocentowanie nowego długu wystrzeli, niwelując efekty obniżki stóp i rozsądnej polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego. Rafy widać nawet gołym okiem, choć komunikaty koalicji 13 grudnia powtarzają, że „wszystko jest pod kontrolą”.

Polityczne rachunki: czy koalicja 13 grudnia poradzi sobie z budżetem?

Fiskalna mgła, w jakiej porusza się rząd, to woda na młyn dla kolejnych kryzysów. Koalicja 13 grudnia jednak świadomie dołożyła do tego ryzykowną rewolucję w finansowaniu JST i kontynuuje obyczaj przepychania wielomiliardowych ustaw w kilka dni.

Niewykluczone, że w lipcu czy sierpniu resort finansów pokaże plan cięć lub rewizję budżetu. Jeśli jednak będzie to tylko „kreatywna algebra” albo kolejna danina sektorowa, sytuacja może wymknąć się spod kontroli szybciej, niż przyjdzie jesienna prognoza Komisji Europejskiej.

Po półroczu widać, że fundamenty budżetu zaczynają trzeszczeć. Koalicja 13 grudnia nie ma już luksusu obwiniania „poprzedników” ani chowania deficytu pod dywan JST. Obecna sytuacja wymaga prawdziwej i odważnej reformy finansów publicznych – z przejrzystym budżetem, limitem zadłużenia i twardymi priorytetami wydatkowymi. W przeciwnym razie za kilka kwartałów obudzimy się nie tylko z deficytem, ale i powrotem starego widma – recesji. 

Źródło: Ministerstwo Finansów, Analiza Portalu TV Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Rosja zabija na Ukrainie. Reżim się nie cofa

Arcydzieło, które uwięziło nasze mózgi. Naukowcy znaleźli odpowiedź

Grecja: Portugalski statek szukający imigrantów rozbił się na skałach

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Nowy alert RCB. IMGW przypomina: przeczekaj burzę w bezpiecznym miejscu

Legia pobiła transferowy rekord! Rajović najdroższym piłkarzem Ekstraklasy

Braun podważa raport Pileckiego. Wydawca odpowiada: „To kłamstwo”

PILNE: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, określający pełen skład TK jako minimum 11 sędziów

Najnowsze

Rosja zabija na Ukrainie. Reżim się nie cofa

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Arcydzieło, które uwięziło nasze mózgi. Naukowcy znaleźli odpowiedź

Grecja: Portugalski statek szukający imigrantów rozbił się na skałach

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć