Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rozpoczął się spór zbiorowy w Kompanii Węglowej

Źródło: Flickr.com/PlatformaRP/CC

Działające w Kompanii Węglowej związki zawodowe rozpoczęły procedurę sporu zbiorowego z pracodawcą. Żądają m.in. odstąpienia od planowanych zwolnień pracowników administracji oraz gwarancji działania wszystkich kopalń spółki do wyczerpania złóż.

– Zarząd spółki – jak powiedział w poniedziałek jej wiceprezes Marek Uszko – deklaruje rzeczowy dialog ze stroną społeczną i liczy na kompromis w trudnych społecznie kwestiach.

Wszczęcie sporu zbiorowego to odpowiedź związkowców na przedstawiony przez zarząd projekt programu restrukturyzacji KW do 2020 r. Zakłada on. m.in. łączenie ze sobą kopalń i sprzedaż jednej z nich, ograniczenie liczby ścian wydobywczych, zawieszenie niektórych świadczeń finansowych dla załogi, zamrożenie płac, a także redukcję zatrudnienia - m.in. zwolnienie ponad tysiąca osób w administracji lub obniżkę ich wynagrodzeń.

W piśmie, informującym pracodawcę o rozpoczęciu procedury sporu zbiorowego, związkowcy domagają się m.in. utrzymania obecnego stanu zatrudnienia, a także poziomu wynagrodzeń skorygowanego o wskaźnik inflacji. Wśród zgłoszonych postulatów znalazło się też żądanie dotyczące gwarancji funkcjonowania wszystkich zakładów specjalistycznych KW w dotychczasowej strukturze oraz wszystkich kopalń należących do spółki, aż do wyczerpania złóż.

– Obawiamy się, że łączenie kopalń ma służyć wyłącznie temu, aby można je było łatwo zlikwidować. Bo wtedy nie będzie się mówić o zamykaniu kopalni, ale o likwidacji ruchu, pola wydobywczego czy złoża – wskazał wiceszef górniczej Solidarności Stanisław Kłysz.

Związkowcy podkreślają, że spór zbiorowy obliguje zarząd spółki do rozpoczęcia dialogu ze stroną społeczną oraz do merytorycznych negocjacji na temat zgłoszonych postulatów. – Jeżeli do takich negocjacji nie dojdzie, nie możemy wykluczyć żadnych form protestu, ze strajkiem włącznie – zapowiedział Kłysz. Zastrzegł, że związkowcy nie sprzeciwiają się restrukturyzacji w ogóle, ale nie akceptują sposobów zaproponowanych przez zarząd. Ich zdaniem działania naprawcze powinny przede wszystkim być nakierowane na rozwój, a nie "zwijanie" Kompanii Węglowej. – W dokumencie przygotowanym przez zarząd jest mowa wyłącznie o ograniczaniu, redukcjach i cięciach – ocenił wiceszef górniczej "S".

Gotowy projekt programu restrukturyzacji spółki został przekazany Radzie Pracowników Kompanii 29 listopada. Rada ma 45 dni na wyrażenie swojej opinii, a związki zawodowe 30 dni. Natomiast zarząd Kompanii na realizację postulatów zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego ma czas do 12 grudnia; później uruchomione będą kolejne procedury związane ze sporem. Od ponad miesiąca w kopalniach Kompanii trwa pogotowie strajkowe.

Wiceprezes Kompanii Węglowej Marek Uszko, koordynujący obecnie prace zarządu spółki, zapewnił, że zarząd liczy na konstruktywny dialog ze stroną społeczną. Pierwsze rozmowy z Radą Pracowników zaplanowano na najbliższy czwartek, a ze związkami zawodowymi – dzień później.

– W wielu obszarach istnieje możliwość negocjacji – zapewnił. Wiceprezes podkreślił, że celem programu restrukturyzacji nie jest likwidacja spółki, czy zmniejszenie jej potencjału, ale przeciwnie – stabilizacja działania, zapewnienie jak największej ilości miejsc pracy oraz inwestycje, służące utrzymaniu zakładanego potencjału produkcyjnego. Środki na inwestycje mają pochodzić m.in. ze sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice.

Wiceprezes zapewnił, że zarząd zamierza dążyć do kompromisu ze stroną społeczną i jest otwarty na zmiany w projekcie, jeżeli uda się uzyskać podobne efekty metodami innymi niż proponowane w programie restrukturyzacji. Po jej zakończeniu – jak mówił Uszko – Kompania nadal ma być kluczowym producentem węgla w Polsce i w UE oraz spółką o stabilnych finansach i zatrudnieniu.

Uszko wyraził nadzieję, że rada nadzorcza spółki, która wcześniej dwukrotnie odrzuciła przygotowany przez zarząd program naprawczy, tym razem – po zakończeniu konsultacji ze stroną społeczną – zatwierdzi ten dokument. Inna decyzja rady – według wiceprezesa – oznaczałaby "wotum nieufności" dla zarządu i sygnał, że nie ma on mandatu do sprawowania swojej funkcji.

pap

Wiadomości

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Rosja grozi: „Będziecie celem”. Czy Polska wejdzie do koalicji?

Najnowsze

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane