Rosjanie stworzyli aplikację na smartfony. Wyłudza informacje militarne

Artykuł
canva.com

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odkryła aplikację mobilną, poprzez którą nieświadomi użytkownicy wysyłają rosyjskim służbom lokalizacje i aktualne zdjęcia strategicznych obiektów, dowiaduje się portal tvrepublika.pl. Wywiad Władimira Putina kusi ich wirtualnymi nagrodami.

Agresor postanowił zaangażować w swoje działania ukraińskie dzieci, Wykorzystał popularny program do gier na smartfony. Uczestnicy poszukują tam tzw. „pudełek” z wirtualnymi nagrodami, które można wymienić na pieniądze elektroniczne.

Polega to na tym, że dzieci robią zdjęcia okolicy, w tym infrastruktury wojskowej i krytycznej w różnych miejscach. Wszystkie informacje na temat geolokalizacji uczestników misji przesyłają do bazy danych aplikacji gry.

Dostęp do bazy ma kontrolowana przez rosyjskie służby specjalne firma informatyczna, która jest zarejestrowana w jednym z krajów europejskich i dystrybuuje platformy interaktywne. Tym samym wróg wykorzystał ukraińskie dzieci „w ciemności”, czyli bez ich wiedzy, do zebrania informacji o lokalizacji obiektów o znaczeniu strategicznym.

Przykładowo dwóch nastolatków zostało zatrzymanych w obwodzie kirowohradzkim za sfotografowanie punktów kontrolnych, wind i tras komunikacyjnych w regionie. Na ich smartfonach zainstalowano interaktywną aplikację, do której planowali przesyłać zdjęcia zrobione z lokalizacją. Ponadto nastolatkowie przekazali swoje wirtualne „znaleziska” ze współrzędnymi w komunikatorze Telegram.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy