Rodziny ofiar WTC, nie chcą Bidena na uroczystościach. Zbliża się 20. rocznica

Artykuł
Joe Biden musi się szybko wywiązać z obietnicy i ujawnić wszystko o WTC
Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Rodziny ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. zaapelowały w piątek do prezydenta Joe Bidena, aby nie brał udziału w uroczystościach rocznicowych, jeśli nie ujawni sklasyfikowanych jako tajne dokumentów dotyczących tej tragedii.

Apel w tej sprawie zawarty w liście do prezydenta podpisało ok. 1800 osób, które domagają się, aby ujawnił on dokumenty mające zawierać informacje potwierdzające zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w te zamachy.
Sygnatariusze apelu podkreślili, że jeśli to nie nastąpi, to prezydent powinien powstrzymać się od udziału w uroczystościach poświęconych uczczeniu pamięci ofiar tragedii.

Co mówią rodziny ofiar ataków na World Trade Center?

- Nie możemy w dobrej wierze i w uszanowaniu pamięci poległych, chorych i rannych... powitać prezydenta, dopóki nie wywiąże się z jego zobowiązania — napisano w liście. W zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. dokonanych przy użyciu uprowadzonych samolotów pasażerskich, w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii zginęło ok. 3 tys. osób. Według oficjalnych ustaleń, zamachów dokonali członkowie terrorystycznego ugrupowania Al Kaida. 15 z 19 zamachowców miało być Saudyjczykami.

Rodziny ofiar od dawna twierdzą, że rząd Arabii Saudyjskiej był uprzedzony o atakach i nie zrobił nic, aby nim zapobiec. Wystąpiły nawet przeciwko temu rządowi na drogę sądową. Saudyjczycy zaprzeczają jakoby byli w jakikolwiek sposób zamieszani w te ataki. W ub. miesiącu przesłuchano pod przysięgą kilku byłych funkcjonariuszy saudyjskich, ale treści ich zeznań nie ujawniono, co dodatkowo wzburzyło rodziny ofiar. 

Administracje prezydentów George'a W. Busha, Baracka Obamy i Donalda Trumpa konsekwentnie odmawiały ujawnienia wszystkich dokumentów dotyczących zamachów, uzasadniając to względami bezpieczeństwa narodowego. Zamachy stały się bezpośrednim powodem do ogłoszenia przez Amerykanów światowej „wojny z terrorem”, w tym do inwazji wojsk USA na Afganistan, gdzie mieli znajdować się przywódcy ugrupowania, a później na Irak.
Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy