Msza na cmentarzu wojennym 2. Korpusu Polskiego w Loreto we włoskim regionie Marche rozpoczęła w sobotę dwudniowe obchody 77. rocznicy wyzwolenia pobliskiej Ankony przez żołnierzy generała Władysława Andersa. Z oficjalną polską delegacją przybyło dwóch kombatantów.
Na cmentarzu w Loreto spoczywa około 1100 polskich żołnierzy, którzy zginęli na froncie adriatyckim. Polscy weterani uczestniczyli w uroczystości rocznicowej we Włoszech po raz pierwszy od wybuchu pandemii.
Na mszy u stóp sanktuarium był 97-letni kapitan Władysław Dąbrowski, weteran 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk m.in. o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.
Na uroczystości przybył także urodzony w 1930 roku porucznik Janusz Maksymowicz, weteran Armii Krajowej, powstaniec warszawski, członek Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu.
W mszy uczestniczyła ambasador RP we Włoszech
W mszy odprawionej przez księdza Tomasza Frączka — kustosza sanktuarium diecezjalnego San Geminiano w Modenie — uczestniczyła córka dowódcy 2. Korpusu, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Obecny był też szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Ksiądz Frączek powiedział w kazaniu, że żołnierze 2. Korpusu „mieli odwagę, ale mieli też wspaniałego wodza” - generała Andersa. „Żołnierze nigdy nie umierają, żołnierze idą na wieczną wartę” - dodał.
Polska delegacja złożyła wieńce.
Uhonorowano osoby, które pielęgnują pamięć o polskich żołnierzach
Następnie podczas uroczystości wyrażono wdzięczność osobom, które — jak podkreślano — w sposób szczególny pielęgnują pamięć o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie Włoch.
Minister Kasprzyk uhonorował zasłużonych medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Podziękował także zgromadzeniu sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu za wieloletnią opiekę nad cmentarzem w Loreto.
Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał ksiądz Tomasz Frączek.
Medalami „Pro Patria” uhonorowani zostali ambasador Anders, polska konsul generalna w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik, komendant straży miejskiej z Loreto Giovanni Papa i burmistrz Loreto Moreno Pieroni.
Kasprzyk: Z niewolników powstała armia zwycięzców
Minister Kasprzyk podkreślił w przemówieniu, że 77 lat temu „polski żołnierz oddawał swoje życie za wolność Polski, Italii, Europy”. Mówił o milionie Polaków wywiezionych na Sybir, gdzie byli — jak dodał - „niewolnikami” Rosji.
Jak zaznaczył, mówiąc o 2. Korpusie, „z tych niewolników powstała potem armia zwycięzców”.
Ambasador Anders podkreśliła, że region Marche, w tym Ankona i inne miejscowości, zawdzięczają wolność polskim żołnierzom. Jak dodała, Loreto jest „miejscem-świadkiem” ich poświęcenia.
W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz Ankony i Loreto.