Raport. Chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie

Artykuł
Fot. Cathopic/Exe Lobaiza

Ukazał się 12. raport ośrodka opinii publicznej Pew Research Center „Global Religious Constraints”, poświęconego prześladowaniom religijnym. Wynika z niego, że ataki o charakterze terrorystycznym zmniejszyły się, ale prześladowania ze strony państwa osiągnęły rekordowy poziom. Chrześcijanie pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie.

Eksperci z Pew Research Center przeanalizowali 198 krajów i terytoriów. Osiem krajów o bardzo wysokim poziomie wrogości społecznej to: Indie, Nigeria, Irak, Izrael, Pakistan, Sri Lanka, Libia i Syria. Niemcy zaliczane są do kategorii „wysokich” – wartość ta wzrosła tu prawie trzykrotnie od 2007 roku, Austria i Szwajcaria należą do kategorii „umiarkowanych”.

Liczba krajów, w których rząd nakłada surowe ograniczenia na swobodne praktykowanie religii, wzrosła do rekordowego poziomu. W 91 procentach wszystkich krajów rządy w jakiś sposób ograniczały religie, a 48 procent stosowało przemoc wobec grup religijnych. W grupie, w której restrykcje władz państwowych oceniane są jako „bardzo wysokie”, znajdują się 23 państwa, w tym Turcja i Iran. W tej grupie tylko Rosja i Erytrea są w większości chrześcijańskie. Niemcy, Austria i Szwajcaria znajdują się w kategorii „umiarkowane”.

Chrześcijanie pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. W co najmniej 153 krajach lub terytoriach są ofiarami dyskryminacji, nadużyć lub ukierunkowanych ataków ze strony podmiotów powiązanych z państwem lub innych grup religijnych.

Muzułmanie są obiektem prześladowań lub ataków w 147 krajach, a Żydzi w 89 krajach.

W 2007 roku opublikowano pierwsze badanie Pew. Wtedy „tylko” w 107 krajach lub terytoriach chrześcijanie byli prześladowani lub atakowani. W ciągu niespełna 15 lat do tej listy dołączyło 46 krajów. Jeśli chodzi o prześladowania ze strony państwa, od 2007 roku liczba ta wzrosła o ponad 60 procent.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy