Przejdź do treści
07:25 IMGW: burze, deszcz i wiatr na północnym zachodzie i południu kraju
07:00 USA: Groźne burze - mężczyzna zginął od uderzenia pioruna, kilkanaście osób rannych
05:35 Warszawa: Od czwartkowego poranka podziemna kolejka na linii M1 zatrzymuje się już na stacji Racławicka
03:42 USA: Służby przejęły opiekę nad 21 dziećmi urodzonymi przez surogatki dla pary z Kalifornii
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prymas: Chcemy przez wstawiennictwo św. Wojciecha prosić o wzrost duchowy dla naszej ojczyzny

Źródło: Fot. PAP/Paweł Jaskółka

Męczeństwo św. Wojciecha stało się fundamentem tożsamości Kościoła w Polsce - mówił w niedzielę w Gnieźnie w czasie mszy odpustowej ku czci głównego patrona Polski prymas Wojciech Polak. Przez pandemię tegoroczne uroczystości odpustowe miały ograniczony charakter.

Przewodniczący odprawionej w katedrze gnieźnieńskiej mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha prymas Polski abp Wojciech Polak, przytaczając słowa papieża Franciszka zwrócił uwagę na głęboką wiarę i męstwo świętego.

- Jego męczeństwo stało się fundamentem tożsamości Kościoła w Polsce – powiedział.

Wspominając słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymas Polak mówił, że "od kołyski męczeńskich narodzin św. Wojciecha, apostoła Polski, głosiciela Ewangelii, który jak Chrystus umarł za lud, nasz duch czerpie swe natchnienie i nieśmiertelne, ofiarne moce".

- Wszyscy dziś tak bardzo potrzebujemy tych duchowych mocy. Potrzebujemy ich w obliczu przeżywanych w Kościele, w naszej ojczyźnie i w całym świecie tak licznych wewnętrznych i zewnętrznych trudności. Wobec wyzwań i problemów, z którymi w tym przedłużającym się czasie pandemii, wciąż musimy się zmagać – powiedział hierarcha.

Prymas zaznaczył, że w czasie uroczystości odpustowej ku czci św. Wojciecha wierni gromadzą się przy jego relikwiach, aby dziękować Bogu za wiarę i męstwo głównego patrona Polski.

- Chcemy też, podejmując w ten sposób intencję papieża Franciszka, prosić Boga, przez wstawiennictwo św. Wojciecha, o odwagę w wierze, o rozwój ludzki i społeczny, a także o wzrost duchowy dla naszej ojczyzny – mówił abp Polak.

Homilię w czasie mszy św. wygłosił biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, który przytoczył historię życia św. Wojciecha. Zaznaczył, że męczennik "był nie tylko pasterzem diecezji umacniającej chrześcijańskie obyczaje w rodzinach, ale był jednocześnie obrońcą instytucji rodziny".

- Kościół broni trwałości rodziny jako instytucji najdonioślejszej. Chociaż jest ona małą komórką społeczną, jest najważniejsza, bo z niej rodzi się życie zarówno samej rodziny, jak i narodu i społeczeństwa – podkreślił biskup.

Duchowny zaznaczył, że Kościół odważnie mówi o prawach rodziny do zabezpieczenia jej bytu ekonomicznego, bo "byt rodziny jest podstawą dobrobytu narodu i państwa, a nie na odwrót".

- Podobnie podstawowe prawo do życia narodu czy państwa wiąże się z uznaniem i uszanowaniem prawa do życia w rodzinie. To samo dotyczy pokoju. Rodzina ma prawo do pokoju wewnętrznego, domowego, do uszanowania progów rodzinnych – mówił.

Dodał, że Kościół głosi poszanowanie przekonań w rodzinie, bo jest ona "tą komórką, której się należą najważniejsze prawa w narodzie i w społeczeństwie". Wśród tych praw wymienił prawo do wolności i wychowania dzieci.

- Aż trudno sobie nieraz wyobrazić, uwierzyć, że w tej bożej przestrzeni, w której fundamentalne miejsce zajmuje kochający Bóg i kochany przez Niego człowiek, mogły pojawić się i trwać takie rzeczywistości jak aborcja, eutanazja, pozaustrojowa prokreacja, małżeństwa homoseksualne, filozofia gender i tym podobne. A co my na to? Konieczna jest zdecydowana, stała i cierpliwa wykładnia o bożym porządku, i o wartościach, które nie podlegają zmianom, przedawnieniom czy modzie – powiedział biskup.

Podobnie jak przed rokiem z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne obchody ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie zostały ograniczone do mszy św. odpustowej, odprawionej w obecności ograniczonej liczby wiernych, transmitowanej m.in. w ogólnopolskich mediach.

W mszy św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka uczestniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz biskupi z archidiecezji gnieźnieńskiej, poznańskiej i warszawskiej.

Ze względu na pandemię w Gnieźnie nie zorganizowano żadnych dodatkowych wydarzeń związanych z odpustem ku czci św. Wojciecha.

Patron archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta Gniezna, główny patron Polski św. Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

PAP

Wiadomości

Dlaczego Sikorski skarży się na biskupów Papieżowi?

Zlikwidowano prorosyjską grupę hakerską NoName. Odpowiadała za cyberataki na kraje wspierające Ukrainę

Horror w Las Palmas: 17-latka podpalona przez imigranta

Agnieszka Holland: Tusk zarządza masą upadłościową koalicji

Surogatki urodziły parze 21 dzieci. Bo chcieli dużej rodziny...

Byli współpracownicy milczą: czy Joe i Jill Biden staną przed Kongresem?

Rosyjska ropa na plażach. Turyści oburzeni, władze bezradne

Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Kabaret Hrabi przekazał poruszającą wiadomość

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski! Wydano alert przed tsunami

Koniec ze słodzeniem Coca Coli syropem glukozowo-fruktozowym

Moc zagrywki dała zwycięstwo! Polska pokonuje Iran 3:2 w VNL

Sikorski do biskupów: niech zrzucą sukienki i idą do PiS. Goście Republiki komentują

Belgia: spłonęła scena festiwalu Tomorrowland. Zagrać mieli m.in.: Eric Prydz, Armin van Buuren i David Guetta

Błaszczak o fatalnym zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa przez rząd 13 grudnia: obecna władza drąży kieszenie Polaków [WIDEO]

Nowy trener reprezentacji spóźnił się na własny ślub, a jego syn występuje w telewizji. Co wiemy o Janie Urbanie?

Najnowsze

Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Kabaret Hrabi przekazał poruszającą wiadomość

Agnieszka Holland: Tusk zarządza masą upadłościową koalicji

Surogatki urodziły parze 21 dzieci. Bo chcieli dużej rodziny...

Byli współpracownicy milczą: czy Joe i Jill Biden staną przed Kongresem?

Rosyjska ropa na plażach. Turyści oburzeni, władze bezradne

Dlaczego Sikorski skarży się na biskupów Papieżowi?

Zlikwidowano prorosyjską grupę hakerską NoName. Odpowiadała za cyberataki na kraje wspierające Ukrainę

Horror w Las Palmas: 17-latka podpalona przez imigranta