Prezydent na spotkaniu z Polakami na Ukrainie: Wiem, że mieliście poczucie, że Polska o was zapomniała

Artykuł
fot. Andrzej Hrechorowicz

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie spotkał się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie. – Wiem, że mieliście to poczucie, że Polska jak gdyby o was zapomniała – mówił polski prezydent, zapewniając o pomocy dla Polaków.

Ostatnim akcentem dwudniowej wizyty polskiego prezydenta na Ukrainie było spotkanie z mieszkającymi w tym kraju Polakami. Andrzej Duda dziękował im za pielęgnowanie tradycji narodowych i obiecał wsparcie dla prowadzonych przez nich instytucji.

Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin podkreślił, że najprawdopodobniej było to najbardziej liczne spotkanie Polaków Ukrainy z prezydentem Polski od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami. Przybyło na nie około pół tysiąca osób z różnych regionów kraju.

– Jestem wzruszony, gdyż spotkać się z Polakami, którzy żyją na Ukrainie i których rodziny przetrwały trudną próbę czasu, którzy mimo prześladowań zachowali polskość, język i tradycje, to dla prezydenta Rzeczpospolitej wielki honor i wzruszenie. Dziękuję wam za tę obecność – mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że Polacy na Ukrainie przez wiele lat ludzie ci żyli w odczuciu oddalenia od swej ojczyzny.

– Wiem, że mieliście to poczucie, że Polska jak gdyby o was zapomniała. Chciałbym bardzo, aby to się zmieniło. Jest bardzo wielu ludzi zasłużonych dla Polaków i dla Polski tu, na Ukrainie, oraz w Polsce, którzy przez lata starali się państwu pomóc, wspierać wasze inicjatywy i działać. Nie zawsze się to udawało i nie zawsze władze państwowe temu sprzyjały. Wierzę, że nadchodzi taki czas, w którym ta sytuacja się zmieni – mówił polski prezydent.

Prezydent poinformował też, że kwestie związane z polską mniejszością narodową na Ukrainie były przedmiotem jego rozmów z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Zaznaczył, iż rozwiązanie problemów mniejszości polskiej jest drogą do budowania do dobrych relacji pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

– Jest to wielkie zadanie na najbliższe lata. W moim przekonaniu w tej chwili istnieje bardzo dobry klimat do tego, aby te stosunki poprawiać i sprawiać, że będą one coraz lepsze. Jest to nasze wielkie zadanie, ale i zadanie władz Ukrainy – oświadczył Andrzej Duda.

Odniósł się też do relacji między Polską a Ukrainą w obliczu tragicznych wydarzeń z przeszłości. Podkreślał wagę rozmowy na ten temat. – Tylko prawda o wspólnej historii, ale także o rzeczach, które są trudne, czy wręcz straszne w naszej wzajemnej historii, może stać się podstawą dobrych relacji. I na prawdzie te dobre relacje muszą być budowane, chociażby byłaby to prawda nawet najtrudniejsza – dodał.

– Dla mnie jest to element silnej Polski – zapewnił prezydent, podkreślając, że ojczyzna wspomoże Polaków na Ukrainie.

– Bardzo chciałbym podziękować za wszystko, co do tej pory dla Polski zrobiliście, chciałem złożyć głęboki ukłon i wyrazy szacunku waszym rodzicom, którzy przechowali polskość często przez wiele lat w bardzo trudnych warunkach. To ogromne dzieło, którego nie sposób ocenić, często było realizowane z narażeniem życia i wielu ludzi za to zginęło – przemawiał prezydent.

We wtorek późnym wieczorem Andrzej Duda zakończył dwudniową wizytę na Ukrainie i powrócił do Warszawy. 

 

Źródło: wpolityce.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy