Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
00:03 Afera szpitalna: Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie do Prokuratora Generalnego wniosku o pilne wyjaśnienie szokujących zarzutów dotyczących Szpitala Południowego w Warszawie
23:23 NIEMCY: w całym kraju wstrzymano ruch pociągów z powodu awarii systemu łączności radiowej
22:58 Szymon Hołownia zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Polski 2050
21:30 Kijów: Prezydent Wołodymyr Zełenski omówił z premier Julią Swyrydenko zadania związane z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy, która rozpocznie się w Gdańsku, i przekazał, że ważne jest, aby relacje z Polską miały konstruktywny charakter
20:43 Warszawa: W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska w sprawie fali upałów
20:10 Zmarł były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński. W latach 1994-1999 był wiceprezesem, a w latach 2015-2016 prezesem zarządu TVP. Miał 73 lata
18:59 Warszawa: W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM prawie 70 proc. pacjentów było przyjmowanych poza kolejnością. NFZ nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł. kary
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk

Prezes Poczty Polskiej: chcemy być liderem na rynku cyfrowym

Źródło: Telewizja Republika

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu nie mogło zabraknąć Telewizji Republika. W specjalnym wydaniu programu „Biznes Polska”, prosto z Karpacza, gościem był prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. Wskazywał na wyzwania, jakie stoją przed firmą w dobie pandemii. Wiele uwagi poświęcił także kwestii cyberbezpieczeństwa w kontekście działalności spółki.

Tegoroczne Forum Ekonomiczne z uwagi na pandemię koronawirusa odbyło się w Karpaczu, a nie jak dotąd w Krynicy. W dniach 8-10 września przedstawiciele polskiego rządu, parlamentu oraz biznesu rozmawiali o przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej w nowej rzeczywistości w dobie pandemii.

Jak wskazywał Tomasz Zdzikot w rozmowie z Krystianem Kaźmierczakiem Poczta Polska poza standardowymi działaniami angażuje się także w upamiętnianie polskiej historii.

– Wszyscy lub mam nadzieję, że prawie wszyscy znają historię złamania kodu enigmy. To rzeczywiście chwalebne — nasz Polski sukces, naszych matematyków, naszych oficerów (…) Wcześniej w 1920 roku nasze zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej to właśnie pokłosie działań naszych kryptologów.

Pamięć o bohaterach

– W tym roku jako Poczta Polska jednego z nich uhonorowaliśmy dedykowanym znaczkiem.

Mowa o Janie Kowalewskim, dyplomowanym podpułkowniku piechoty Wojska Polskiego, matematyku, lingwiście i kryptologu, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny z bolszewikami.

- To człowiek wybitny. (…) Dzięki temu polskie wojska i marszałek Józef Piłsudski mogli w sposób jeszcze bardziej kompetentny, wynikający z oceny sytuacji i zdolności przeciwnika, mogli podejmować kluczowe decyzje. Warto o tym wiedzieć, warto pamiętać o bohaterach – podkreślił Zdzikot.

Cyberbezpieczeństwo

Tomasz Zdzikot mówił również o znaczeniu działań zwiększających poziom cyberbezpieczeństwa. To niezwykle ważne także z punktu widzenia działalności takiej firmy jak Poczta Polska. W tym kontekście prezes nawiązał do projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 2018 roku.

– Wejście w życie pierwszej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, było niezwykle ważnym wydarzeniem. Dzisiaj po dwóch latach jej obowiązywania jest dobry czas na dokonanie ewaluacji – ocenił.

– Dzisiaj polski system opiera się z jednej strony na MON, ABW i na Ministerstwie Cyfryzacji wraz z podległym mu NASK-iem, czyli państwowym instytutem badawczym – wskazywał.

Ważne są także „mechanizmy koordynujące, czyli kolegium ds. cyberbezpieczeństwa i pełnomocnik rządu” – podkreślił.

– To jest struktura, która ma dbać, by najważniejsze incydenty, które zdarzają się w naszych sieciach i systemach, były obsługiwane – zauważył.

Nowe zapisy mają usprawnić działanie wszystkich mechanizmów związanych z cyberbezpieczeństwem.

– Nowelizacja (…) wymusza powstanie kolejnych CERT-ów, czyli zespołów reagowania na incydenty w nowych sektorach, chociażby w sektorze telekomunikacyjnym – mówił Zdzikot.

– Instytucjonalizuje także tworzenie zespołów i struktur odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo tzw. SoK-ów w branżach odpowiedzialnych za usługi kluczowe – dodał.

– Wdrażanie rozwiązań związanych z cyberbezpieczeństwem to zadanie każdej struktury i każdego urzędu, który świadczy usługi cyfrowe – podkreślił.

Tomasz Zdzikot zwrócił szczególną uwagę na to, że poziom cyberbezpieczeństwa zależy od wszystkich użytkowników poruszających się w tym obszarze.

– Żadna ustawa nie jest w stanie zadbać, by świadomość użytkowników pozwalała na wyeliminowanie zagrożeń, które często nie mają charakteru technicznego – zauważył prezes Poczty Polskiej.

– Ustawa tworzy ramy i struktury odpowiedzialne za działania na najbardziej newralgicznym poziomie. Chodzi o (…) systemy wojskowe, systemy administracji rządowej czy wreszcie o przedsiębiorców, zawiadujących najistotniejszymi działami polskiej gospodarki, czy infrastrukturą krytyczną. Do takich firm należy też Poczta Polska – wskazywał rozmówca TV Republika.

Komunikacyjny krwiobieg

Tomasz Zdzikot podkreślił, że firma, którą kieruje, jest istotną częścią polskiej gospodarki, realizującą swoje cele na różnych polach.

– Poczta Polska to taki komunikacyjny krwiobieg państwa polskiego. Jesteśmy pod wieloma względami największą firmą – zauważył Zdzikot.

Zatrudniamy blisko 80 tys. pracowników. To sieć przeszło 7,5 tysiąca urzędów filii czy agencji pocztowych. Wykorzystujemy rozległe narzędzia cyfrowe, by świadczyć usługi dla naszych klientów. W trakcie trwania epidemii wprowadziliśmy możliwość otrzymywania listu poleconego na zadeklarowany przez klienta adres elektroniczny, który zakładamy i o bezpieczeństwo, którego dbamy – wskazywał.

Narodowy operator cyfrowy

W najbliższym czasie Poczta Polska będzie mogła realizować nowe zadania. Możliwe, że stanie się to w połowie przyszłego roku.

– W parlamencie trwają prace nad projektem ustawy (…) o doręczeniach elektronicznych. Ten projekt jest kluczowy dla całej polskiej administracji cyfrowej – stwierdził Zdzikot.

Legislacja ta stanowi, że „Poczta Polska będzie separatorem wyznaczonym do świadczenia usług korespondencji w świecie rzeczywistym (…), ale będzie także narodowym operatorem cyfrowym, a więc będziemy świadczyć usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego” mówił Zdzikot.

– To dużo więcej niż e-mail. To jest usługa, która ma spełniać wszystkie wymagania związane z przepisami i prawodawstwem europejskim, chociażby rozporządzeniem eIDAS. Mamy gwarantować pełną poufność, integralność, identyfikację odbiorcy i nadawcy oraz znakowanie czasu. Musimy zagwarantować pełne bezpieczeństwo procesu, przesyłek i korespondencji, które będą miały status listu poleconego. To niezwykle ważne zadanie – podkreślił.

Lider na rynku cyfrowym

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele podmiotów musi dostosować się do potrzeb, jakie niesie za sobą technologia. 

– Chcemy być liderem cyfrowego rynku. Pandemia pokazała, że wszystko to, co cyfrowe, bezdotykowe, zdalne stało się niezwykle ważne. Rynek cyfrowy rośnie i wokół e-commerce musimy budować naszą nową strategię i ofertę, którą teraz konstruujemy, patrząc na doświadczenia z czasu epidemii.

Logistyka i ekologia

Poczta Polska, choć kojarzy się głównie z dostarczaniem listów, realizuje wiele innych zadań logistycznych.

– Mamy także usługi związane z przesyłką paletową, z przesyłkami gabarytowymi – mówił Zdzikot.

– Rozstrzygnęliśmy postępowanie, w ramach którego wymienimy przeszło 100 samochodów dostawczych. Posiadamy jedną z największych flot samochodowych w Polsce – dodał.

Poczta Polska przywiązuje także dużą wagę do rozwiązań ekologicznych.

– Jesteśmy dysponentem jednej największych flot dostawczych samochodów elektrycznych Chcemy być przedsiębiorstwem, które dba o środowisko, w którym wszyscy żyjemy.

TV Republika