Premier Morawiecki: Całkowicie znosimy akcyzę na energię elektryczną

Artykuł
Fot. portal TV Republika

Dzisiaj, kiedy borykamy się z poważnym problemem inflacji, proponujemy z wicepremierem Jackiem Sasinem program obniżki podatków, aby złagodzić skutki inflacji – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– Inflacja jako konsekwencja pandemii jest wzmagana przez działania niezależne od nas – manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji. Cena gazu urosła względem zeszłego roku kilkukrotnie – powiedział premier. – Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, prezentujemy dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji – dodał.

–Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej – stwierdził Morawiecki.

Szef rządu powiedział, że „od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr”.

– Wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r. – mówił. Dodał, że „znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną”.

– Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli – stwierdził.

– Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2 – podsumował szef rządu.

– Bardzo ważny, obszar to skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy, który sprawi, że ceny żywności, które wzrosły, będą niższe. Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się – zauważył premier.

– Wprowadzamy możliwy do zastosowania mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych – poinformował.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy