Praca zdalna jest coraz bardziej popularna. GUS przedstawił dane

Artykuł
Z zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad dzieckiem skorzystało 1,8 proc. pracujących
Fot. pixabay/Tumisu

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że udział osób, które 31 marca 2021 r. pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących, wyniósł 14,2 proc. Jest to o 3,2 p. proc. więcej niż na koniec marca rok wcześniej.

W pierwszym kwartale wykorzystanie pracy zdalnej w sektorze prywatnym była mniejsza niż w sektorze publicznym.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w skali całej gospodarki wykorzystanie pracy zdalnej w celu ograniczenia zagrożenia epidemicznego pozostało największe w jednostkach zatrudniających powyżej 49 osób. GUS dodał, że udział pracujących zdalnie w jednostkach tej wielkości wyniósł 16,6 proc., To o 6,5 p. proc. więcej niż w pierwszym kwartale poprzedniego roku. W jednostkach zatrudniających do 9 osób pracę zdalną świadczyło 7,1 proc. zatrudnionych. Natomiast w jednostkach od 10 do 49 osób było to 13,6 proc.

W pierwszym kwartale 2021 r. wykonywanie pracy zdalnej było zróżnicowane w zależności od działalności. W sekcji informacji i komunikacji ta forma pracy wykonywana była przez prawie 67 proc. pracujących. Natomiast w sekcji edukacja praca zdalną z powodu pojawienia się choroby zakaźnej wywołanej koronawirusem zostało objętych niemal 46 proc. pracujących.

Główny Urząd Statystyczny w swoich danych zaznaczył, że w pierwszym kwartale 2021 r., z możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, czy szkoły, sięgnęło w Polsce 1,8 proc. pracujących. Zdecydowana większość z nich pracowała w sektorze prywatnym.

Źródło: wnp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy