Poznań: Atak uczestników protestów na zabytkowy budynek Radia

Artykuł
Budynek Radia Poznań
Fot. Jacek Butlewski (Radio Poznań)

Obraźliwe napisy przed wejściem do Radia Poznań. Ktoś - prawdopodobnie w nocy - namalował je na murze i chodniku przed posesją Radia Poznań. Najprawdopodobniej byli to uczestnicy protestów, które od kilku dni są organizowane w Poznaniu.

Na murze namalowany został m.in. wieszak - jeden z symboli protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Na murze przed naszą rozgłośnią pojawiły się napisy: "kłamcy", "hańba",  i "j.... pis".

Willa Paula Ueckera, w której siedzibę ma Radio Poznań, jest zabytkiem. Budynek pochodzi z początku XX wieku. W czasie hitlerowskiej okupacji zamieszkiwał w nim Namiestnik Rzeszy w Kraju Warty Arthur Greiser. Radio Poznań szczególnie troszczy się o zachowanie obiektu, wraz z jego zabytkowym podwórkiem i ogrodzeniem w dobrym stanie, za co było nagradzane, między innymi przez Ministra Kultury i Sztuki.

Także pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, nieopodal wzgórza Przemysła został zdewastowany przez wandali. Napisano na nim "Strajk kobiet".

Pomnik upamiętnia czyn zbrojny żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich, walczącego z bolszewikami w 1920 oraz 1939 roku w ramach Armii Poznań. Odsłonięty został najpierw w 1927, a potem, po zniszczeni przez Niemców w 1982 roku. Pomnik jest jednym z najistotniejszych w Poznaniu miejsc, w których przeprowadzane są uroczystości patriotyczne. Przedstawia ułana walczącego ze smokiem. W okresie międzywojennym był to smok bolszewizmu.

Źródło: radiopoznan.fm

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy