Powtórka przemówienia premiera na pogrzebie założyciela „Gazety Polskiej” Maurycego Mochnackiego o godz. 21:20 na naszej antenie

Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych
Fot. PAP/Marcin Obara

- Maurycy Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości, a poprzez głębię swojego czynu i myśli - praojcem polskiej solidarności - mówił premier Mateusz Morawieckich w sobotę w Katedrze Polowej WP podczas uroczystości ponownego pochówku działacza emigracyjnego. Powtórka przemówienia szefa rządu zostanie wyemitowana przez TV Republika o godz. 21:20.

Po przemówieniu Mateusza Morawieckiego wyemitujemy odczytanie listu od marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz homilię.

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków.

Wraz z Ksawerym Bronikowskim założył 1 grudnia 1826 r. „Gazetę Polską”, której był redaktorem. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831".

Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy