- Maurycy Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości, a poprzez głębię swojego czynu i myśli - praojcem polskiej solidarności - mówił premier Mateusz Morawieckich w sobotę w Katedrze Polowej WP podczas uroczystości ponownego pochówku działacza emigracyjnego. Powtórka przemówienia szefa rządu zostanie wyemitowana przez TV Republika o godz. 21:20.
Po przemówieniu Mateusza Morawieckiego wyemitujemy odczytanie listu od marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz homilię.
Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków.
Wraz z Ksawerym Bronikowskim założył 1 grudnia 1826 r. „Gazetę Polską”, której był redaktorem. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831".
Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre.
Pierwszy numer #GazetaPolska - - wydany przez Maurycego #Mochnacki.ego.
— Tomasz Sakiewicz (@TomaszSakiewicz) November 27, 2021
Wydanie z 1 grudnia 1826 roku. pic.twitter.com/ZEuMue2Sey