Przejdź do treści
17:22 Finlandia: Kilka osób zostało rannych w wyniku ataku nożownika w pobliżu centrum handlowego w fińskim mieście Tampere. Do ataku doszło około godz. 16:30 czasu lokalnego. Według fińskiej prasy na miejsce wezwano kilka karetek pogotowia i radiowozów
17:17 Niemcy: Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z siekierą w dalekobieżnym pociągu w Bawarii. Napastnik został aresztowany. Policja nie podała jego tożsamości
16:15 Warszawa: Kary 9 i 6 miesięcy w zawieszeniu wymierzył sąd dwóm byłym funkcjonariuszom milicji oskarżonym o typowanie w stanie wojennym opozycjonistów do wojska. Celem ich działań było prześladowanie osób, które nie zgadzały się z ówczesnym ustrojem
14:29 Opolskie: na autostradzie A4 między węzłami Opole Zachód i Opole Południe pali się ciężarówka. W miejscu zdarzenia ruch na autostradzie jest zablokowany w obu kierunkach
14:19 GDDKiA wprowadzi na drogach dwujezdniowych, prowadzących do 14 przejść granicznych z Niemcami i Litwą, zwężenie do jednego pas
13:21 USA: cztery osoby zginęły, 14 zostało rannych w strzelaninie w Chicago
13:11 Grecja: 5 tys. turystów opuściło w nocy ze środy na czwartek hotele na obszarach zagrożonych pożarem na południowym wschodzie Krety
12:49 IMGW: w czwartek w centrum i na południu kraju temperatura do 36 st. C, burze i opady deszczu do 15 mm. Jedynie na wschodzie i południu do końca dnia pogodnie i bez opadów. W piątek do 26 st. C na południowym zachodzie
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Powstaną wojewódzkie zespoły koordynacyjne ds. kształcenia i szkolenia i uczenia się przez całe życie

Źródło: Canva.com

Na przełomie sierpnia i września powstaną wojewódzkie zespoły koordynacyjne ds. kształcenia i szkolenia i uczenia się przez całe życie. Mają one wspierać politykę edukacyjną regionów – poinformowała w czwartek wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Wojewódzkie zespoły koordynacyjne ds. kształcenia i szkolenia oraz uczenia się przez całe życie są elementem zmian w szkolnictwie zawodowym. Mają wspierać politykę edukacyjną województwa na potrzeby przygotowania kadr dla gospodarki regionu, koordynacji działań w zakresie doradztwa zawodowego w regionach dla uczniów, studentów i dorosłych, a także promocję uczenia się przez całe życie. Będą organizowane przez organy wykonawcze samorządów województw: urząd marszałkowski, wojewódzki urząd pracy, spółka samorządowa.

"Na przełomie sierpnia i września będą podpisane umowy. Mam nadzieje, że będą działać" – poinformowała w czwartek dziennikarzy wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, która jest pełnomocnikiem rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej i kształcenia zawodowego.

Wskazała, że to część projektu zmian mających dostosowywać szkolnictwo branżowe i techniczne do potrzeb rynku pracy i zmieniającego się świata. Wyjaśniła, że chodzi o jak najlepszą koordynację działań w zakresie kształcenia zawodowego.

"Wojewódzkie zespoły koordynacyjne gromadzą wszystkie podmioty związane z kształceniem zawodowym i branżowym, a także instytucje rynku pracy, wojewódzkie urzędy pracy oraz podmioty gospodarcze tak, aby wspólnie wypracowywać strategię rozwoju, po pierwsze: szkolnictwa branżowego; po drugie: szkolnictwa technicznego, a po trzecie kształcenia, przekształcania i doskonalenia zawodowych umiejętności dorosłych" – powiedziała.

Przypomniała, że reforma szkolnictwa zawodowego opiera się m.in. na powiązaniu szkolnictwa branżowego i technicznego z rynkiem pracy, stąd m.in. zapisy w ustawie, zgodnie z którymi szkoły muszą podpisywać umowy z pracodawcami, nowe podstawy programowe kształcenia w zawodach, które były przygotowywane wraz z branżami oraz przygotowywana i publikowana co roku "Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy".

Wiceminister wskazała też na branżowe centra umiejętności. Mają one być nową jakością w systemie kształcenia branżowego i technicznego. Będą to rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki wszechstronnego kształcenia i egzaminowania w poszczególnych dziedzinach, łączące potencjał przedsiębiorców, szkół i uczelni. Na wsparcie stworzenia 120 takich centrów przeznaczono 1,4 mld zł.

Do współpracy w tworzeniu centrów zaproszono ponad 100 branż: organizacji branżowych, izb gospodarczych, stowarzyszeń, zawodowych spółek skarbu państwa oraz państwowych przedsiębiorstw. BCU będą prowadziły 4 rodzaje działalności: edukacyjno-szkoleniową, wspierającą współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, innowacyjno-rozwojową i wspierającą realizację doradztwa zawodowego. Z oferty BCU mają skorzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy i pracownicy branż.

W każdej ze 120 dziedzin określonych na potrzeby konkursu powstać ma jedno centrum w kraju – o jego lokalizacji zdecyduje dana branża, przy czym BCU będą tworzone przy szkołach kształcących w zawodach lub przy centrach kształcenia zawodowego.

Na początku lipca w siedzibie resortu edukacji i nauki odbyła się uroczystość podpisania pierwszych 14 umów na utworzenie branżowych centrów umiejętności.

Podpisane wówczas umowy objęły następujące dziedziny: florystyka – Śląskie Centrum Florystyczne Rekpol sp. z o.o., obuwnictwo – powiat wadowicki, energetyka odnawialna (słoneczna) – powiat żywiecki, elektronika – powiat jarosławski, mechatronika – gmina Wałbrzych, piekarstwo – miasto Poznań, przemysł ceramiczny – powiat opoczyński, przemysł lotniczy – powiat mielecki, mechanizacja rolnictwa – powiat kaliski, eksploatacja portów i terminali lotniczych – Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, elektryka – miasto Siedlce, realizacja nagrań i nagłośnień – województwo łódzkie, geodezja – powiat zamojski, górnictwo – Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, KGHM.

PAP, Facebook

Wiadomości

Prof. Cenckiewicz do swoich oponentów: Nigdy mnie nie złamiecie!

PILNE: Znowu zadymienie w warszawskim metrze. Tym razem w okolicy Dworca Gdańskiego

Tragiczny wypadek na torach w Ząbkach. Nie żyje ksiądz

Brzoska pomógł olimpijce! Kozłowska w InPost Sport Team

Cenckiewicz szefem BBN: nie będziemy akuszerami tego, co przyjdzie z rządu

Upał w pracy: kiedy pracownik ma prawo do wody i skrócenia czasu

Pęk: Niemcy nigdy nie zrezygnowały z polityki całkowitej dominacji

Michał Czarnecki rozwodzi się z żoną po 20 latach małżeństwa

Andrzej Duda ma pomysł na przyszłość. Mówi o sytuacji związanej z nowym porozumieniem koalicyjnym

Nawrocki zapewnia, że zrobi porządek na granicy z Niemcami. Podał konkretną datę!

Kowalski: Niemcy przerzucają nielegalnych imigrantów. Rząd Tuska abdykował

Limuzyna z Bodnarem pędziła ulicami Warszawy łamiąc przepisy. Kierowca powinien otrzymać surowy mandat

Kryszak: będziemy pilnować granic i dbać o bezpieczeństwo

Polacy ewakuowani z Krety. Groźne pożary uderzają w turystów

Eredivisie: VAR popełnił aż 26 błędów!

Najnowsze

Prof. Cenckiewicz do swoich oponentów: Nigdy mnie nie złamiecie!

Cenckiewicz szefem BBN: nie będziemy akuszerami tego, co przyjdzie z rządu

Upał w pracy: kiedy pracownik ma prawo do wody i skrócenia czasu

Pęk: Niemcy nigdy nie zrezygnowały z polityki całkowitej dominacji

Michał Czarnecki rozwodzi się z żoną po 20 latach małżeństwa

PILNE: Znowu zadymienie w warszawskim metrze. Tym razem w okolicy Dworca Gdańskiego

Tragiczny wypadek na torach w Ząbkach. Nie żyje ksiądz

Brzoska pomógł olimpijce! Kozłowska w InPost Sport Team