„Polski Ład to przebijanie szklanego sufitu”. Premier Morawiecki w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem

TV Republika

- Tradycja powstania i duch powstania, obie te wartości mają ogromne przełożenie na naszą teraźniejszość. Można też pociągnąć całą opowieść od powstania, do solidarności, do tego kolejnego sierpnia i do odzyskania wolności — powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z red. Tomaszem Sakiewiczem na antenie TV Republika.

- Czy bylibyśmy w ogóle, czy byłaby Polska, czy byłaby wolną. Być może tak, ale czy bylibyśmy tacy sami? Czy bylibyśmy tak bardzo pragnący wolności, pragnący praworządności, tak walczący o niepodległość, suwerenność, bez Powstania Warszawskiego? Powstanie Warszawskie w dużym stopniu nas ukształtowało, dało chart ducha, wolę walki. A jednocześnie już po Powstaniu nie mogliśmy nie walczyć o wolność, nie mogliśmy dopuścić do tego, żeby sowieci, którzy nas potem okupowali, byli naszymi panami do końca świata — podkreślił premier i dodał, że obecnie „nie mam tutaj jakichś wielkich dylematów, czy obaw, że ktoś nas tej niepodległości, czy suwerenności, może pozbawić”.

W trakcie rozmowy Mateusz Morawiecki odniósł się również do sporu z TSUE. „Ten spór nie jest sporem, którego nie można rozwiązać” - zauważył.

- UE jest organizacją koncentrującą się na sprawach gospodarczych i handlowych. I te kompetencje są przyznane UE. Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby każde państwo mogło określać wszystkie warunki dotyczące dóbr, towarów, produkcji i usług według własnego widzimisię. Nie byłoby wtedy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a potem Unii Europejskiej. Te zasady ujednolicone i zharmonizowane na poziomie Europejskim są potrzebne po to, żebyśmy korzystali z jednolitego rynku. To jest dla nas ogromną wartością — zaznaczył gość TV Republika.

Polska konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym

- Z drugiej strony mamy naszą konstytucję, mamy nasze wartości zapisane w konstytucji. I Trybunał Konstytucyjny już parę razy — w 2005, w 2010 r. - wypowiadał się i wkrótce wypowie się ponownie w tej sprawie doktrynalnej, dotyczącej wyższości porządku prawnego prawa krajowego nad europejskim. I ja generalnie stoję na stanowisku, że polska konstytucja jest aktem prawa najważniejszym — podkreślił Morawiecki.

- Jednak sytuacja jest zawiła, bo jesteśmy częścią Unii Europejskiej, chcemy być w UE, korzystamy bardzo na wolności handlu, na jednolitym rynku. Polskie firmy wzrastają, polskim pracownikom rosną wynagrodzenia. Oto tutaj właśnie chodzi. W związku z tym musimy też doprowadzić do pewnego porozumienia z powrotem z Unią — zauważył.

- Nie ulega wątpliwości, że im silniejsze państwo gospodarczo, finansowo, budżetowoinwestycyjnie, tym większa suwerenność. Jakbyśmy byli słabeuszami, to nikt by się z nami za bardzo nie liczył. To jest bardzo ważne, żeby kontynuować wzrost naszej siły, wzrost naszej siły budżetowej. To, co zrobiliśmy w ostatnim czasie — uratowaliśmy wieleset tysięcy, wiele milionów miejsc pracy. Z tego się należy cieszyć, a nie tworzyć przestrzeń sporną w sprawie troszeczkę sztucznej — zaznaczył premier.

Polski Ład ma umożliwić klasie średniej rozwinięcie skrzydeł

Do tego wzrostu ma doprowadzić Polski Ład, który zdaniem premiera jest programem „przebijania szklanego sufitu”.

- Polski Ład jest ładem, który ma umożliwić polskiej klasie średniej naprawdę rozwinięcie skrzydeł. Żeby pójście do restauracji raz na tydzień, czy wyjazd na wakacje albo zakup lepszego komputera dla dziecka, czy zakup IPhone'a, to nie był luksus, to nie było dobro rzadkie. Tylko żeby polskich obywateli było na to stać. Przebijanie szklanego sufitu to więcej pieniędzy w ich kieszeniach — zaznaczył Morawiecki.

Podkreślił, że w tym celu zostanie podniesiony próg kwoty wolnej od podatku. „Do 30 tys. złotych praca jest nieopodatkowana, czyli każdy obywatel w Polsce, a także emeryt, ma emeryturę i płacę bez podatku do dwóch i pół tysiąca złotych miesięcznie. To jest rewolucyjny krok w kierunku obniżenia kosztów pracy, obniżania klina podatkowego. Czyli tego, czego zawsze chcieli przedsiębiorcy. I dzisiaj to dajemy” - podkreślił premier.

- W związku z tym, wierzę, że to będzie takie pozytywne sprzężenie zwrotne, które doprowadzi do jeszcze szybszego wzrostu. A najlepszym potwierdzeniem tego jest fakt, że różne agencje ratingowe i instytucje finansowe po przeczytaniu Polskiego Ładu podnoszą nam prognozy gospodarcze — zauważył rozmówca Tomasza Sakiewicza.

- To jest cywilizacyjny awans i otwieranie drzwi dla polskiej klasy średniej. Wierzę, że Polski Ład jest naszą drogą do zaproponowania społeczeństwu czegoś wyjątkowego, z punktu widzenia rozwoju gospodarki, przy jednoczesnym utrzymaniu wszystkich programów społecznych, bo niczego tutaj nie zmieniamy — zaznaczył Morawiecki.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy