Przejdź do treści

Żołnierze zawodowi z pozytywną oceną z WF

Źródło: polska-zbrojna.pl

„Do ostatniego sprawdzianu z WF przystąpiło 87 proc. żołnierzy zawodowych, pozytywną ocenę uzyskało 80 procent; wyniki mogą się poprawić, bo jesienią do egzaminu mogą przystąpić nie tylko ci, którzy nie zdawali, ale i ci, którzy chcą lepszej oceny” - poinformował Sztab Generalny WP.

Pod koniec czerwca NIK opublikowała raport z kontroli przeprowadzonej w latach 2020-22 w czterech jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. Izba stwierdziła, że w tym okresie „nie zapewniono żołnierzom porannego rozruchu, obowiązkowego wymiaru zajęć z wychowania fizycznego oraz niezbędnej infrastruktury do ćwiczeń”. W 2022 r. do egzaminu ze sprawności fizycznej nie przystąpiło 17 procent żołnierzy, a 9 procent otrzymało z niego oceny niedostateczne. Artykuł o niedostatecznej tężyźnie fizycznej i lekceważącym podejściu wielu dowódców do sprawności fizycznej opublikował po raporcie NIK portal Defence24.pl.

Jak powiedział, odnosząc się do raportu NIK i tekstu portalu szef Wydziału WF i Sportu Sztabu Generalnego WP Paweł Łępa, wśród żołnierzy widać wzrost dbałości o sprawność fizyczną i świadomości, że ocena z WF jest brana pod uwagę przy opiniowaniu służbowym żołnierza. „Widzę też postęp w porównaniu do wcześniejszych lat. Jest znaczna poprawa jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie” – dodał.

Według najnowszych danych – jeszcze nie wszystkie zostały wprowadzone do systemu informatycznego – w bieżącym roku do egzaminu przystąpiło 87 proc. żołnierzy zawodowych, pozytywną ocenę uzyskało 80 procent. Do sprawdzianu nie podeszło 13 proc. żołnierzy, przy czym zwolnienie lekarskie było powodem w 4 proc. przypadków nieprzystąpienia. W ubiegłym roku był to powód 5,89 proc., a przed dwoma laty 9 proc. przypadków niepodejścia do sprawdzianu. Według kmdr. por. Łępy odsetek niezdających w bieżącym roku z przyczyn zdrowotnych może jeszcze zmaleć. Żołnierze, którzy nie podeszli do sprawdzianu w głównym terminie (maj-czerwiec), np. z powodu zwolnienia lekarskiego, mogą zdawać egzamin we wrześniu. Nowością jest, że od tego roku z jesiennego terminu mogą korzystać także żołnierze, którzy chcą poprawić swój wcześniejszy wynik.

Łępa zapewnił, że z roku na rok poprawia się dostępność obiektów sportowych (ich niedostatek wytknęła NIK), są budowane nowe, a istniejące poddawane remontom. Jeżeli któraś jednostka wojskowa nie dysponuje własnymi obiektami, może skorzystać tych, które należą do innych jednostek w danym garnizonie. Według szefa wydziału WF w SGWP nie należy uogólniać stwierdzenia, że powodem opuszczania zajęć sportowych często jest kolizja z innymi zajęciami szkoleniowymi (taki powód ponad 40 proc. nieobecności na zajęciach z WF Izba stwierdziła w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu). „Zdecydowana większość kadry uczestniczy w zajęciach sportowych organizowanych rzez wojsko i instytucje cywilne. Niewielki odsetek unikających zajęć znajduje się wszędzie. Widać raczej dbałość o zdrowie i świadomość potrzeby utrzymania formy”.

Według SGWP pozytywny wpływ na sprawność fizyczną ma też współzawodnictwo. Łępa zwrócił uwagę, że aby wybrać zawodników na odpowiednio wysokim poziomie, w zawodach na różnych szczeblach musi rywalizować wielu żołnierze, a ci, którzy uczestniczą w zawodach, inspirują pozostałych. „Gros tych konkurencji to dyscypliny ściśle wojskowe, które kształtują wartości bojowe, wymagają np. współdziałania w grupie” – powiedział Łępa. Do tych dyscyplin należą strzelanie, pokonywanie tzw. OSF - ośrodka sprawności fizycznej, bieg patrolowy, wielobój żołnierski, pływanie, biegi na orientację, judo oraz gry zespołowe.

Do utrzymywania sprawności fizycznej niezbędnej do wykonywania zadań służbowych zobowiązuje żołnierza zawodowego ustawa o obronie ojczyzny.

PAP

Wiadomości

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Najnowsze

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki