Zmiany w podziale administracyjnym Polski? Palade: Należy uwzględnić aspekty związane z geografią wyborczą
– Z perspektywy czasu można stwierdzić, że cztery reformy Jerzego Buzka były nieudane – stwierdził w programie "Wolne Głosy" Marcin Palade, który komentował obecny podział administracyjny Polski i pojawiające się pomysły związane z jego reformą.
Zdaniem socjologa z Polskiej Grupy Badawczej większe kompetencje należy przyznać gminom. Dodał, że jego zdaniem wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego to doby pomysł. – Także województwo śląskie powinno zostać podzielone – przekonywał Palade.
– Mówienie o zmianie województw jest pewnego rodzaju kartą przetargową w rozmowach o tym, jak będzie zachowywał się PSL pod przewodnictwem nowego rządu PiS – ocenił z kolei Jakub Świderski. Politolog z Uniwersytetu Gdańskiego przekonywał, że nowy podział województw to także kolejne wybory. – Należy również spojrzeć, gdzie PiS mógłby stworzyć koalicję z PSL, który niewątpliwie wiele by na tym stracił – podkreślił.
– Jeżeli PiS ma dysponować większością kilku głosów, oznacza to walkę o każdego posła – dodał Świderski.
Palade mówił, że rząd pod kierownictwem Beaty Szydło jeszcze nie powstał, ale rozmowy koalicyjne w poszczególnych województwach już się toczą. – Konstruując powiaty należy uwzględnić aspekty związane z geografią wyborczą. – To widać choćby po wynikach niedzielnego głosowania – ocenił.
Pytany o bilans województwa opolskiego Padale przekonywał, że to niemiecki wywiad BND naciskał na jego utworzenie. – Zamiast zadbać o własne interesy, ugięto się pod naciskiem ze strony Berlina – oświadczył socjolog.