Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Najprawdopodobniej zbiegną się z rekonstrukcją rządu
W Kancelarii Prezydenta RP planowane są zmiany personalne i organizacyjne; najprawdopodobniej zbiegną się one z rekonstrukcja rządu - wynika z nieoficjalnych medialnych informacji.
Według doniesień medialnych ze stanowiskiem szefowej Kancelarii Prezydenta miałaby pożegnać się Halina Szymańska; miałaby ona reprezentować Polskę w Europejskim Trybunale Obrachunkowym
Czas rekonstrukcji
W poniedziałek odbyła się kolejna runda negocjacji między liderami Zjednoczonej Prawicy, dotyczących nowej umowy koalicyjnej oraz rekonstrukcji rządu. Według informacji PAP do kolejnego spotkania koalicjantów dojdzie w czwartek około południa.
W poniedziałkowych rozmowach przy Nowogrodzkiej uczestniczył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz koalicjanci: lider Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia - Jarosław Gowin. Później doszło do rozmowy w gronie PiS z udziałem szefa rządu. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel poinformował, że konsultacje dotyczące rekonstrukcji rządu wciąż trwają. "O efektach rozmów poinformuje kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości" - mówił Fogiel dziennikarzom.
Redukcja resortów
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał już w sierpniu jesienną rekonstrukcję. Wskazywał wówczas, że plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12.
W środę w ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller powtórzył, że rekonstrukcja rządu planowana jest na przełom września i października. Według niego nie zapadła jeszcze decyzja co do ostatecznej liczby przyszłych ministerstw. Pytany o dotychczasową umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy, zgodnie z którą politycy Solidarnej Polski i Porozumienia mają w rządzie po dwie teki, Müller odparł, iż ustalenie to dotyczy obecnej liczby ministerstw, a teraz dojdzie do pewnej modyfikacji "jeżeli chodzi o liczbę resortów i zakresy działów administracji rządowej". "Naturalne jest to, że skoro Prawo i Sprawiedliwość, największa partia w Zjednoczonej Prawicy, będzie miała mniej resortów, to tak samo proporcjonalnie nasi koalicjanci tę liczbę resortów powinni mieć mniejszą" - dodał.
W obecnym rządzie Mateusza Morawieckiego funkcjonuje 20 ministerstw.