Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro spotkał się dziś (27 lutego) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL z uczestnikami antykomunistycznego zrywu niepodległościowego lat powojennych, zrzeszonymi w związku „Jaworzniacy”. Przekazał weteranom lokal w siedzibie muzeum, gdzie będą mogli się spotykać i prowadzić działalność swej organizacji.
- Jesteśmy Państwa dłużnikami. To Wy, kiedy trzeba było płacić za to najwyższą cenę, trwaliście w wierności hasłu „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Nieśliście to przesłanie, za cenę krwi i cierpienia, również po przejściu z jednej niewoli w drugą. Władze komunistyczne miały dla Was cele śmierci, tortury i więzienia. Dziś naszym obowiązkiem jest uhonorować Waszą służbę Polsce, Wasze bohaterstwo, a także czynić wszystko, co możliwe, aby ta historia została zapamiętana – powiedział minister.
Dyrektor Muzeum, Jacek Pawłowicz, przypomniał, że przed dwoma laty Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie powołujące Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - To była historyczna decyzja. Okazało się, że niemożliwe jest możliwe – mówił.
W imieniu Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy” za przekazanie lokalu dziękował Jerzy Pruszyński, prezes organizacji. - Gdyby nie ta pomoc, po 28 latach działalności musielibyśmy wygasić Związek z uwagi na brak środków na siedzibę – wyjaśniał.
W najbliższy czwartek (1 marca) Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Dyrekcja Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają mieszkańców Warszawy oraz przybyłych do stolicy gości do wspólnego udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie (ul. Rakowiecka 37). Gośćmi honorowymi wydarzenia będą ostatni żyjący Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia. W uroczystości wezmą udział Prezydent Rzeczypospolitej i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.