Ekologia to termin jednoznacznie kojarzący się z lewicą. Czas to zmienić. Prawica powinna docenić rolę problemów środowiskowych, próbując na nowo sięgnąć do swoich ideowych, często zapomnianych korzeni.
- Chrześcijaństwo, na czele z ideałem ascezy i franciszkańską formą duchowości, daje nam o doskonalszą receptę na kształtowanie ekologicznych praktyk i życie zgodne z ideą work-life balance– pisze w najnowszym numerze pisma idei „Pressje” Konstanty Pilawa.
Tymczasem Jakub Wiech na łamach portalu Energetyka24.pl o potrzebie sięgnięcia do konserwatywnych korzeni pisze tak.
- Rozwiązaniem (…) może być idea Zielonego Konserwatyzmu. Ten prąd myślowy, ukształtowany jeszcze w XIX wieku, skupiał ludzi, którzy przeciwstawiali się dewastującemu wpływowi przemysłu na środowisko oraz tradycyjne stosunki społeczne. Była to jedna z pierwszych nowoczesnych koncepcji działalności na rzecz ochrony ekosystemów połączona jednocześnie z zachowaniem wartości bliskich sercu konserwatystów. Swoistym kompendium wiedzy na temat zasad i poglądów tego nurtu jest książka »Zielona filozofia« śp. sir Rogera Scrutona.
O tym jak połączyć te dwie tradycje, i co z niej dobrego może wyjść dla współczesnej Polski i dla nas samych, porozmawiamy z:
– Konstantym Pilawą redaktorem naczelnym czasopisma idei „Pressje”. Redaktor, wydawcą i szefem działu „Kultura nieoczywista” na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego.
– Jakubem Wiechem prawnikiem, dziennikarzem i publicystą, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24. W swojej pracy zajmuje się zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i informacyjnego. Przygotowuje się właśnie do wydania swojej drugiej książki pt. „Zielony konserwatyzm”.
Spotkanie poprowadzi Bartosz Brzyski, redaktor portalu Klubu Jagiellońskiego.
Te dwie perspektywy zderzymy w dyskusji on-line już w poniedziałek 23 października o godz. 19.00. Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu Klubu Jagiellońskiego.