"Zastępcy Prokuratora Generalnego skierowali list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej i Europarlamentarzystów, w którym wskazali, że w ostatnich latach przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie zwracali uwagę na kwestie związane z przestrzeganiem praworządności w Polsce, natomiast jak podkreślili Komisja milczy w sytuacji gdy ta praworządność jest ostentacyjnie łamana" - wynika z komunikatu Prokuratury Krajowej.
Od kilku dni w polskim systemie prawnym panuje pewnego rodzaju chaos - w związku z kuriozalnymi decyzjami ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska - Adam Bodnara.
W piątek minister sprawiedliwości, a w tym przypadku przede wszystkim prokurator generalny Adam Bodnar, ogłosił, że jego pierwszy zastępca Dariusz Barski przestał pełnić funkcję prokuratora krajowego. Nie brakuje opinii, że ta nagła akcja to efekt wszczęcia śledztw dotyczących innych działań rządu Donalda Tuska, m.in. ataku na media publiczne.
Kilku zastępców Bodnara, pełniącego zarazem funkcję prokuratora generalnego, wyraźnie sprzeciwia się takim działaniom.
Dość wobec zmowy milczenia...
Z dzisiejszego komunikatu Prokuratury Krajowej wynika, że skierowali oni list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej o podjęcie działań mających zapobiec łamaniu polskiego prawa. Bo jak przypominamy - w strukturach unijnych panuje wręcz niepokojąca zmowa milczenia na temat tego, co obecnie dzieje się w Polsce.
"Zastępcy Prokuratora Generalnego skierowali list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej i Europarlamentarzystów, w którym wskazali, że w ostatnich latach przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie zwracali uwagę na kwestie związane z przestrzeganiem praworządności w Polsce, natomiast jak podkreślili Komisja milczy w sytuacji gdy ta praworządność jest ostentacyjnie łamana", czytamy w komunikacie.
W ramach uzasadnienia napisano, że "działania Prokuratora Generalnego Adama Bodnara mogą zagrażać interesom ekonomicznym Unii Europejskiej związanym z zasadą swobodnego przepływu kapitału między krajami wspólnoty, a także znacznym zaangażowaniem krajów wspólnoty w przedsięwzięcia gospodarcze na terenie Polski. Prokuratura w Polsce zajmuje się aktywnym ściganiem przestępstw popełnionych na szkodę UE, w tym wyłudzeniom środków z budżetu unijnego oraz oszustwom w podatku VAT, związanym z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i usług".