Zamieszanie z odwołaniem prezesa TVP. Jacek Kurski jednak zostaje na stanowisku
Wydawało się, że los dotychczasowego prezesa TVP Jacka Kurskiego jest przesądzony. Początkowo Rada Mediów Narodowych odwołała go dzisiaj ze stanowiska. Jak poinformowało na Twitterze Polskie Radio, wnioskowała o to Joanna Lichocka, posłanka PiS. Jednak kilka godzin później okazało się, że uchwała RMN o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego wejdzie w życie dopiero z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa telewizji.
Z informacji przekazanych przez rozgłośnię wynika, że za odwołaniem Jacka Kurskiego głosowało w ciągu dnia czterech członków RMN: Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka, Juliusz Braun oraz Krzysztof Czabański. Od głosu wstrzymał się Grzegorz Podżorny, którego do RMN zgłosił klub Kukiz'15. Rada podjęła również uchwałę o rozpisaniu konkursu na nowego szefa TVP, który ma zostać rozstrzygnięty do końca października br. Jak napisała na Twitterze dziennikarka "Faktu" Agnieszka Burzyńska, następcą Kurskiego ma być kobieta.
Korekta. Kura nie bedzie po Prezesa ale Prezesem TVP:) Czabański zarządził reasumpcje głosowania w którym odwołano Kurę. :) dzień świra
— Burzynska Agnieszka (@BurzynskaAga) 2 sierpnia 2016
Rada Mediów Narodowych to instytucja utworzona na mocy tzw. małej ustawy medialnej. Jej przewodniczącym jest Krzysztof Czabański z PiS. Rada może powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. RMN liczy pięciu członków, z których trzech powołuje Sejm, a dwóch - prezydent. Ich kadencja trwa 6 lat. Członkiem RMN może zostać osoba, która: ma obywatelstwo polskie, wyróżnia się wiedzą i doświadczeniem w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów, nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
Czabański: uchwała RMN o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego wejdzie w życie z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa telewizji.
— PAP (@PAPinformacje) 2 sierpnia 2016