Przejdź do treści
11:15 Turystyka: Koniec sezonu narciarstwa wysokogórskiego w słowackich Tatrach
09:50 Śląskie: Dwaj pseudokibice wieźli autem 24 kg narkotyków
09:33 Pomorskie: Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zostało poszkodowanych w wypadku drogowym, do którego doszło w środę rano na rondzie w Pucku
09:14 Dolnośląskie: Śmiertelny wypadek na A4. Trasa w kierunku Wrocławia nieprzejezdna
09:13 Francja: Kolejny incydent w pobliżu więzień. Podpalono auta przed zakładem karnym w Tarascon
09:00 Wrocław: Prokuratura o zarzutach dla prezentera TVN24: udział w zorganizowanie grupie przestępczej
08:57 Beskidy: Ciepło, ale i wietrznie w górach. Na szlakach warunki są dobre
08:31 Chiny: Wzrost PKB w I kwartale, ale niepewność narasta przez wojnę handlową z USA
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Zacznijmy traktować smartfon tak jak alkohol - apeluje psycholog

Źródło: domena publiczna

Zacznijmy traktować smartfon tak jak alkohol, czyli coś, czego do określonego wieku dzieci po prostu nie powinny posiadać – apeluje Bogna Białecka, psycholog zajmująca się m.in. psychologią rodziny, psychologią dziecka i walcząca z inwazją ekranów. Bogna Białecka komentuje dla Katolickiej Agencji Informacyjnej tzw. „aferę youtuberów”, zwracając uwagę, że niestety tego typu afera nie powinna być dla nas zaskoczeniem.

Niestety, tego typu afera nie powinna być dla nas jakimkolwiek zaskoczeniem. Można się było tego spodziewać – podkreśla Bogna Białecka, komentując dla KAI tzw. „aferę youtuberów”. Jak wyjaśnia, w tej chwili praktycznie każdy, niezależnie od tego, kim jest i co sobą reprezentuje, ma dostęp do Internetu i może być twórcą. Jeszcze w poprzednim pokoleniu twórca, by docierać do setek tysięcy, czy milionów osób, musiał sobą coś reprezentować, jako dziennikarz, artysta itp. Dziś tak nie jest. Dodatkowo, algorytmy poszczególnych mediów online preferują treści, które pobudzają silnie emocje i to zwłaszcza negatywne, np. treści antagonizujące, seksualizujące itp. Promowani są twórcy, którzy takie emocje potrafią wzbudzić. – Kto będzie takie treści produkował? Zwykle nie ktoś, kto chce sprawić, żeby świat stawał się lepszy. Raczej ktoś, kto wie, co się sprzedaje i nie ma za bardzo skrupułów… – mówi Bogna Białecka. – To, że znani i popularni youtuberzy nie trzymają standardów moralnych i przekraczają normy społeczne, związane jest z tym, kto generalnie jest promowany przez takie media. Można to łatwo sprawdzić porównując zasięgi osób, które przez wiele lat tworzą w Internecie bardzo wartościowe treści z zasięgami osób, które dostarczają negatywne emocje. W tym drugim wypadku są one nieporównywalnie większe – dodaje.

Zwraca też uwagę na fakt, że w momencie, gdy ktoś zyskuje sławę, może pojawić się pokusa postawienia się ponad resztą: „jestem kimś wyjątkowym, specjalnym, więc normy obowiązujące wszystkich nie muszą obowiązywać mnie”. – Proces ten jest szybszy i bardziej prawdopodobny w przypadku ludzi, którzy swoją karierę zaczynają od tworzenia treści o charakterze negatywnym – mówi psycholog.

Jak stwierdza, patologie w Internecie ułatwia też sama natura komunikacji zapośredniczonej, gdy nasze działanie nie wywołuje natychmiast informacji zwrotnej. – Gdy ktoś np. nieletniej dziewczynie opowiada seksualizujące treści, widzi natychmiast jej reakcję: strach, obrzydzenie, ucieczkę. Gdy to się dzieje przez Internet, tej reakcji nie widać – zaznacza Bogna Białecka.

Jak lepiej chronić dzieci? Co powinno się zmienić? Zdaniem psycholog, potrzebna jest lepsza edukacja, ale też większa świadomość wśród rodziców, że w Internecie dochodzi do zjawiska zwanego groomingiem – czyli działań, które mają doprowadzić do bezpośredniego spotkania seksualnego drapieżcy z ofiarą lub też rozbierania się lub wykonywania czynności seksualnych przed kamerką internetową – i że to może dotyczyć również naszego dziecka, o ile ma ono dostęp do Internetu. – Nie możemy udawać, że tego problemu nie ma – podkreśla Bogna Białecka. Przywołuje ubiegłoroczne badania dziennikarzy amerykańskich, którzy zakładając w sieci konta, które można było zidentyfikować jako konta dzieci, niezwykle szybko odnotowywali próby kontaktów związanych z groomingiem.

Psycholog zwraca uwagę, że zasady bezpieczeństwa powinny być dzieciom przekazywane w sposób dostosowany do wieku. – Nie będziemy ośmiolatkowi tłumaczyć, czym jest pedofilia. Trzeba natomiast uczyć odruchów. Trzeba nauczyć, że jeśli ktoś mówi: „nie mów nikomu, nie mów rodzicom, to jest tylko między nami” – to jest to złe, podejrzane i natychmiast trzeba z czymś takim przyjść do rodziców! – wyjaśnia.

Mówi również o tym, co powinno rodziców zaniepokoić. To przede wszystkim nagła zmiana zachowania dziecka. Może mieć ona oczywiście najróżniejsze przyczyny, ale badając je, należy również zwrócić uwagę na to, co dziecko robi w sieci. W przypadku zwłaszcza młodszych dzieci niepokojące są np. zabawy o charakterze seksualnym lub znajomość słownictwa i treści nieadekwatnych do wieku.

– Mam jeden postulat od bardzo dawna. Wiąże się on nie tylko z niebezpieczeństwem pedofilii, czy bycia oszukanym lub okradzionym, ale również z przebodźcowaniem, uzależnieniami oraz innymi mechanizmami, które powodują, że nadmierny kontakt z ekranem jest dla dzieci po prostu szkodliwy, niezależnie od treści, z którymi mają do czynienia. Zacznijmy traktować smartfon tak jak choćby alkohol. Do określonego wieku dziecko nie powinno w ogóle go posiadać, a dostęp do Internetu mieć pod kontrolą rodziców – apeluje Bogna Białecka.

kai.pl

Wiadomości

Tragiczne wieści. Nie żyje 25-letni bramkarz

Dziennikarz TVN usłyszał zarzuty. Może posiedzieć kilka lat!

Znaleziono noworodka w opuszczonym domu!

Kto stoi za cyrkiem Trzaskowskiego w Końskich? Zobacz to WIDEO

Subkontynent w żarze upałów. Temperatury sięgną 49 stopni

Zełenski naciska na dostawy Patriotów. Oni mu odmówili

Szef rosyjskiego wywiadu: Polska i kraje bałtyckie poniosą największe straty

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Cudzoziemcy w Nadarzynie. Poseł opozycji opublikował NAGRANIE

Zamiast paneli podłogowych była prawie tona marihuany!

Znamy pierwszych półfinalistów tegorocznej LM

Zniszczył figurę Matki Bożej. Trwają poszukiwania! WIDEO

UE grozi cłami na amerykańskie towary. Co jest na liście?

Polski rajdowiec z rekordem Guinnessa

Zmasowany atak dronów na Odessę. Dzień po wizycie szefa NATO. WIDEO

Dlaczego Rafał Trzaskowski stchórzył przed debatą w Republice?

Najnowsze

Tragiczne wieści. Nie żyje 25-letni bramkarz

Subkontynent w żarze upałów. Temperatury sięgną 49 stopni

Zełenski naciska na dostawy Patriotów. Oni mu odmówili

Szef rosyjskiego wywiadu: Polska i kraje bałtyckie poniosą największe straty

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Cudzoziemcy w Nadarzynie. Poseł opozycji opublikował NAGRANIE

Dziennikarz TVN usłyszał zarzuty. Może posiedzieć kilka lat!

Znaleziono noworodka w opuszczonym domu!

Kto stoi za cyrkiem Trzaskowskiego w Końskich? Zobacz to WIDEO