Beata Szydło na konferencji prasowej powiedziała: - Zakończyliśmy dzisiejsze rozmowy na temat sytuacji w oświacie i propozycji, które zostały przygotowane przez rząd. To nie były łatwe ani krótkie rozmowy. Strona rządowa przedstawiła kilka propozycji. Te propozycje zostały – co mówię z wielki żalem - przez dwie centrale związkowe odrzucone, ale przyjęte przez związek "Solidarność". Z tego bardzo się cieszę.
Lewicowe związki zawodowe, z Broniarzem i ZNP na czele powiedzieli NIE dla propozycji rządowej.
Jutro będą strajkować nauczyciele, mając w poważaniu młodych ludzi którzy podchodzą do egzaminów.
Sławomir Broniarz na Twitterze: Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ. Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk
"Zakończyliśmy dzisiejsze rozmowy na temat sytuacji w oświacie, propozycji, które zostały przygotowane przez rząd dla central związkowych nauczycielskich. To nie były ani łatwe rozmowy, ani krótkie" – powiedziała wicepremier.
Jak wskazała, strona rządowa przedstawiła kilka propozycji. "Te propozycje przez dwie centrale związkowe zostały, mówię to z wielkim żalem, odrzucone. Bardzo się cieszę, że +Solidarność+ przyjęła propozycje rządowe i będziemy za chwilę podpisywać porozumienie" – poinformowała.
"To jest dobre porozumienie, bo to jest dobra propozycja dla nauczycieli. Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że zaniedbania wieloletnie w oświacie trzeba redukować i trzeba szukać rozwiązań, które będą pozwalały na wzrost wynagrodzeń nauczycieli" – dodała.
"Chodzi nam o to, by system kształcenia w Polsce był jak najlepszy, żeby uczniowie mieli rzeczywiście jak najlepsze przygotowanie, by polska szkoła się rozwijała, była nowoczesna, by nauczyciele byli godnie i bardzo dobrze byli wynagradzani, świetnie przygotowani" – podkreśliła.
Osiągnęliśmy wszystkie punkty, które zgłosiliśmy do negocjacji - powiedział w niedzielę po rozmowach z rządem szef sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa. Zapowiedział, że związek odwoła pogotowie strajkowe.
"Jest to sukces, ponieważ jednym z głównych naszych - oprócz płacowego - postulatów była zmiana systemu wynagradzania i to osiągnęliśmy. Można powiedzieć, że wszystkie cztery postulaty, które zgłosiliśmy do negocjacji, zostały przyjęte, stąd jesteśmy w miarę zadowoleni" - powiedział Proksa przed podpisaniem porozumienia z wicepremier Beatą Szydło.
Proksa powiedział, że rozmowy były bardzo trudne i długie. "W wyniku tych rozmów sekcja w piątek dała sygnał, że jest zadowolona z konsensusu, który osiągnęliśmy z rządem i dała mi upoważnienie do podpisania porozumienia" - dodał.
Zaznaczył, ze porozumienie to będzie częścią porozumienia całościowego rządu z Solidarnością. Zaznaczył, że ma upoważnienie sztabu całego związku do podpisania tego porozumienia.
W najbliższym czasie Rada Krajowa podejmie decyzję, co do protestu członków Solidarności - w planach była ono zapowiedziana na 15 kwietnia.
Proksa zaznaczył, że rozmowy o zmianie pensum nauczycieli, która to propozycja rządu wzbudziła "zainteresowanie, ale i też zbulwersowała środowisko", była niespodzianką dla "S". Proksa powiedział, że w tych sprawach można porozmawiać wówczas, gdy zakończy się reformowanie edukacji i będziemy dokładnie znać wypracowane standardy. "Wtedy rzeczywiście można nad tą propozycją rzeczowo i racjonalnie porozmawiać" - zaznaczył
Wicepremier @BeataSzydlo w Centrum "Dialog": System wynagrodzeń wymaga zmiany, więc zaproponowaliśmy system zmiany pensum i dojście do poziomu europejskiego w ciągu kilku lat.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 7 kwietnia 2019
Wicepremier @BeataSzydlo w Centrum "Dialog": Zaproponowalismy również wzrost wynagrodzeń. W 2017 roku pensje zostały odmrożone, a od 2018 wprowadzamy podwyżki. W tym roku zaproponowaliśmy we wrześniu ponad 9%, od 2017 do września średnio pensja nauczycielska wzrasta o 700 zł.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 7 kwietnia 2019
Wicepremier @BeataSzydlo w Centrum "Dialog": Szkoła ma być nowoczesna, a nauczyciele dobrze wynagradzani i świetnie przygotowani. Rząd konsekwentnie wprowadza zmiany w oświacie: przeprowadziliśmy reformę, daliśmy wybór kiedy posłać dziecko do szkoły, wygasiliśmy gimnazja.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 7 kwietnia 2019
Serdecznie polecamy poniedziałkowe wydanie "Codziennej".
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 7 kwietnia 2019
Więcej na https://t.co/1HYRtWiDJA #GPC
Polecamy również wygodną prenumeratę elektroniczną dostępną na https://t.co/lCMd0LgNlm pic.twitter.com/e465R36PO4
Wicepremier @BeataSzydlo w Centrum "Dialog": Strona rządowa przedstawiła kilka propozycji, które niestety zostały odrzucone. Natomiast #Solidarność przyjęła propozycję rządową i będziemy mogli za chwilę podpisać porozumienie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 7 kwietnia 2019
Wicepremier @BeataSzydlo w Centrum "Dialog": Zakończyliśmy dzisiejsze rozmowy na temat sytuacji w oświacie, na temat propozycji rządu dla nauczycieli. To nie były łatwe rozmowy, ani krótkie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 7 kwietnia 2019
Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu/szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek. Informacje dla rodziców: https://t.co/tnqENsJS9l pic.twitter.com/7axTaxG1Zk
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) 5 kwietnia 2019