Przejdź do treści
Z zabezpieczonych substancji można wyprodukować kilkanaście ton narkotyków – międzynarodowa akcja CBŚP
policja

Podczas ogromnego przedsięwzięcia, jakim było niemal jednoczesne przeprowadzenie działań w trzech państwach, CBŚP zatrzymano łącznie 14 osób podejrzanych m.in. o udział zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję środków psychotropowych i organizowanie laboratoriów. Śledczy podkreślają, że z zabezpieczonych substancji można by wyprodukować nawet kilkanaście ton narkotyków. Służby zlikwidowały pięć laboratoriów środków psychotropowych oraz kilku magazynów. Zabezpieczone zostały setki kilogramów narkotyków i środków chemicznych do ich produkcji. CBŚP współpracowało w akcji z policją niemiecką i holenderską.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie Polski, Holandii i Niemiec działa zorganizowana grupa, której członkowie zajmują się przestępczością narkotykową.

Aby wyjaśnić wszystkie wątki zostało wszczęte śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Z zebranych informacji wynikało, że członkowie tej grupy zajmowali się m.in. przewozem z Polski do Holandii substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji narkotyków syntetycznych w postaci amfetaminy czy MDMA. Wszystko wskazuje na to, że zajmowali się także organizowaniem nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych.

Wyjaśniając kolejne aspekty sprawy policjanci CBŚP nawiązali współpracę z organami ścigania na terenie Holandii i Niemiec, potwierdzając jednocześnie wcześniejsze ustalenia. Czynności koordynowane były z ramienia strony polskiej przez oficera łącznikowego Centralnego Biura Śledczego Policji w Europolu oraz Europol – biuro Synergy.

Na podstawie zgromadzonych informacji w przeciągu dwóch dni dokonano ogromnego przedsięwzięcia, jakim było przeprowadzenie realizacji na terenie trzech państw.

W Polsce, w województwie wielkopolskim policjanci CBŚP zatrzymali siedem osób, które następnie doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Zgromadzony materiał procesowy pozwolił na przedstawienie jednemu z zatrzymanych zarzutu związanego z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałym osobom grozi odpowiedzialność za udział w tej grupie. Zatrzymani usłyszeli również zarzuty dot. produkcji substancji psychotropowych w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami chemicznymi służącymi do produkcji tych narkotyków.

Policjanci CBŚP u jednego z zatrzymanych zabezpieczyli 4 kg amfetaminy. W firmie produkującej odczynniki chemiczne zabezpieczono 17.5 tys. litrów substancji chemicznych wykorzystywanych w procesie produkcji narkotyków syntetycznych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte ponad pół miliona złotych. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Przeprowadzono również działania w Holandii. National Crime Squad rozpoczęło działania w rejonie Eidhoven, Venlo, Uden, Waalre, Echt, Oss likwidując m.in. laboratoria czy miejsce magazynowania odczynników służących do produkcji narkotyków syntetycznych. W działaniach na terenie Holandii wzięło udział około 200 policjantów, którzy przeprowadzili czynności w 13 miejscach, zatrzymali i aresztowali 7 osób, zlikwidowali 4 laboratoria (MDMA, metamfetaminy, BMK), w tym jedno mobilne. Ujawniono również miejsca składowania wielu ton odczynników chemicznych służących do produkcji narkotyków syntetycznych. Substancje te znajdowały się zarówno w magazynach, jak też w laboratoriach. Odkryto też i zabezpieczono mnóstwo sprzętu niezbędnego do uruchomienia kolejnych laboratoriów.

Łącznie podczas kwietniowych działań w Holandii zabezpieczono 105 kg MDMA, 57 litrów amfetaminy w płynie, 1000 litrów prekursora BMK, 30 litrów prekursora PMK. Ponadto w ręce policjantów wpadło ponad 67 ton różnych odczynników chemicznych służących do produkcji narkotyków syntetycznych. Według szacunków śledczych z takiej ilości zabezpieczonych substancji można by wyprodukować nawet kilkanaście ton narkotyków. Zabezpieczono także 4 szt. broni palnej, 50 szt. amunicji, 2 kradzione pojazdy ciężarowe oraz 8 motocykli.

W tym samym czasie policjanci z Niemiec, współdziałając z policją polską i holenderską, na terenie miejscowości Wiethornskamp Bohmte przeprowadzili działania, podczas których ujawniono 7,4 tys. litrów odczynników chemicznych o podobnym składzie do tych ujawnionych w Holandii i Polsce. Substancje te mogłyby być wykorzystane do produkcji narkotyków syntetycznych. Wszystko wskazuje na to, że te środki chemiczne trafiły do Niemiec z Polski.

Usunięto obraz.

Usunięto obraz.

Usunięto obraz.

policja

Wiadomości

Ziemkiewicz: prawybory w PO to cyrk, Tusk podjął już decyzje i żadne głosowanie SMS-em tego nie zmieni

Saryusz-Wolski wyjaśnia Elonowi Muskowi: Niemcy największym beneficjentem UE, a nie płatnikiem

Kampania prezydencka ruszy 8 stycznia 2025 roku

Sprawa księdza Olszewskiego. Trudne pytanie do Bodnara

Były prezydent Gruzji wezwał do radykalnego protestu przeciwko prorosyjskiej dyktaturze

Szpieg Tomasz Szmydt otrzymał azyl od Łukaszenki

Anusz: PiS i Konfederacja dzisiaj miałyby większość

Dziś o 21:10 „Kulisy manipulacji” o Hołowni i nie tylko

Zamknęli fabrykę, zwolnili ludzi. Ziemia dla dewelopera?

Karol Nawrocki z poparciem PiS

Kolejny protest rolników. Będą utrudnienia w ruchu

Express Republiki | 22.11.2024

Oszczercy zapłacą! Obrzydliwe kłamstwa o prezesie IPN znajdą swój finał w sądzie!

Ponad 70-krotny wzrost zachorowań na krztusiec

PSG z nakazem wypłaty Mbappe 55 mln euro

Najnowsze

Ziemkiewicz: prawybory w PO to cyrk, Tusk podjął już decyzje i żadne głosowanie SMS-em tego nie zmieni

Były prezydent Gruzji wezwał do radykalnego protestu przeciwko prorosyjskiej dyktaturze

Szpieg Tomasz Szmydt otrzymał azyl od Łukaszenki

Anusz: PiS i Konfederacja dzisiaj miałyby większość

Dziś o 21:10 „Kulisy manipulacji” o Hołowni i nie tylko

Saryusz-Wolski wyjaśnia Elonowi Muskowi: Niemcy największym beneficjentem UE, a nie płatnikiem

Kampania prezydencka ruszy 8 stycznia 2025 roku

Sprawa księdza Olszewskiego. Trudne pytanie do Bodnara