Z OSTATNIEJ CHWILI! Agenci, możecie zacząć się bać! Sławomir Cenckiewicz został szefem komisji ds. rosyjskich wpływów
Przewodniczącym komisji ds. rosyjskich wpływów został Sławomir Cenckiewicz; z całą pewnością zbierzemy się jeszcze przed wyborami - powiedział w poniedziałek zasiadający w komisji Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Przemysław Żurawski vel Grajewski - jeden z członków komisji, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności - powiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że na przewodniczącego komisji został wybrany Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego.
Pytany, czy komisja zbierze się przed wyborami parlamentarnymi, odparł, że "z całą pewnością". Dopytywany, czy planowane są jakieś przesłuchania, stwierdził: "nikogo nie będziemy przesłuchiwać w takim terminie, albowiem najpierw trzeba ustalić tematy, zadania, sprawy do wyjaśnienia, a nie listę osób do przepytania".
Zapytany, czy wobec pojawiających się wątpliwości co do konstytucyjności komisji i uprawnień jej członków nie wahał się dołączyć do komisji, Żurawski vel Grajewski odparł, że się nie wahał. "Te opinie są w oczywisty sposób nieprawdziwe" - ocenił.
30 sierpnia, na ostatnim posiedzeniu zaplanowanym w tej kadencji, Sejm powołał 9 członków komisji ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.
Na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.
31 maja br. weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007 – 2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 2 czerwca Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca, a 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W sierpniu weszła ona w życie.