Wojewoda mazowiecki wszczął postępowanie nadzorcze ws. stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Żyrardowa o zmianie nazwy ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" na ul. Jedności Robotniczej oraz wstrzymał jej wykonanie - poinformował dziś zespół prasowy wojewody.
28 października rada miasta Żyrardowa głosami Platformy Obywatelskiej i radnych niezależnych podjęła uchwałę o zmianie nazwy ulicy gen. Fieldorfa „Nila” i przywróceniu tej ulicy nazwy Jedności Robotniczej, która obowiązywała przez ponad 40 lat.
Treść uchwały wzbudziła duży sprzeciw części mieszkańców, samorządowców i opinii publicznej.Jak poinformował dziś zespół prasowy wojewody mazowieckiego, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym I wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski w zastępstwie za wojewodę mazowieckiego (Zdzisław Sipiera uzyskał mandat posła) wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności tej uchwały radnych Żyrardowa oraz wstrzymał jej wykonanie.
W komunikacie podano również, że wojewoda zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wydanie opinii w sprawie nazwy ulicy Jedności Robotniczej - pod kątem tego, czy nie narusza ona zakazu nadawania nazw propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Reguluje to ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy m.in. ulic, pomników, budowli i innych obiektów użyteczności publicznej.
"Jednocześnie informujemy, że oczekiwanie na opinię IPN wstrzymuje bieg terminu na stwierdzenie nieważności uchwały (zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym 30 dni od dnia wpływu uchwały)"
- podano w komunikacie.
Zastrzeżenia wobec uchwały zmieniającej dotychczasową nazwę ulicy wyraził wcześniej prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, który jej nie wykonał i zwrócił się do wojewody mazowieckiego z prośbą o analizę i weryfikację zasadności tej decyzji radnych. Również radni PiS z Żyrardowa złożyli wniosek do wojewody mazowieckiego o zbadanie zgodności z prawem uchwały rady miasta. Tabliczki z nazwą ulicy nie zostały jeszcze zmienione; uchwała czeka teraz na decyzję nadzorczą wojewody.
Z kolei w zeszłym tygodniu poseł PiS Maciej Małecki poinformował, że w związku osiągniętym porozumieniem generał "Nil" dalej będzie patronem ulicy w Żyrardowie. "Dobra wiadomość z #Żyrardów Mamy deklarację, że ul. Gen. #Fieldorf zostaje w Żyrardowie. To efekt konkretnych rozmów z samorządowcami zakończonych dobrym spotkaniem z prezydentem Miasta, przewodniczącym Rady Miasta i Jackiem Pawłowiczem dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych" - napisał na Twitterze poseł PiS.
Jak tłumaczyła przewodnicząca struktur PO w Żyrardowie Beata Rusinowska, nazwa ulicy Jedności Robotniczej "nawiązuje absolutnie do tradycji żyrardowskich, którymi się szczycimy, że w 1883 roku w Żyrardowie był pierwszy strajk Szpularek w Królestwie Polskim w zakładach lniarskich".
"To u nas ruch robotniczy strajkował o godność i o lepsze warunki pracy w byłych już zakładach lniarskich"
- powiedziała. Dodała, że klub Koalicji Obywatelskiej ws. zmiany nazwy tej ulicy "przychylił się do wniosku mieszkańców, ponieważ skorzystano w Żyrardowie z inicjatywy obywatelskiej, podczas której zebrano ponad 530 podpisów pod przywróceniem nazwy" Jedności Robotniczej.
"Jednocześnie zapowiedzieliśmy jako Koalicja Obywatelska złożenie wniosku (...), aby nadać nazwę Fieldorfa +Nila+ innej ulicy, skwerowi czy parkowi w Żyrardowie na zasadzie uhonorowania" - zapowiedziała