Przejdź do treści

Większość Polaków uznaje korupcję za duży problem w kraju

Źródło: flickr/money pictures/CC BY 2.0

Aż 87 proc. Polaków uważa, że korupcja jest w Polsce nadal dużym problemem. Wśród nagannych zachowań osób piastujących stanowiska państwowe ankietowani wymieniają nepotyzm i kumoterstwo – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

Przeprowadzony w listopadzie ubiegłego roku sondaż wykazał, że zdecydowana większość ankietowanych (87 proc.) uważa, że korupcja jest nadal w naszym kraju dużym problemem, z tego 39 proc. sądzi, że bardzo dużym. Równocześnie ponad cztery piąte respondentów (85 proc.) uważa, że wśród wysokich urzędników państwowych i polityków często dochodzi do obsadzania krewnych i kolegów na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp. Z kolei zdaniem 77 proc. rozpowszechnioną praktyką w tych kręgach jest załatwianie członkom rodziny i znajomym kontraktów oraz zamówień rządowych.

Ponad cztery piąte ankietowanych Polaków (83 proc.) uważa też, że zdecydowana większość polityków podejmuje i prowadzi działalność publiczną przede wszystkim dla pieniędzy. Tylko co dziesiąty sądzi, że jest to częściej wyjątek niż reguła.

80 proc. badanych uważa, że powszechne jest wykorzystywanie aktywności publicznej we własnej karierze zawodowej. Według respondentów standardy życia publicznego w największym stopniu obniża stosowanie przekupstwa jako metody walki o wpływy polityczne w partii.

Prawie dwie trzecie ankietowanych jest zdania, że standardy życia publicznego w dużym stopniu pogarsza korumpowanie kolegów partyjnych, np. za pomocą obietnic załatwienia atrakcyjnej posady, w zamian za oddanie głosu na odpowiedniego kandydata w wewnątrzpartyjnych wyborach. Równie destrukcyjne dla moralności publicznej – według badanych – jest wykorzystywanie przynależności partyjnej dla poprawy własnej sytuacji materialnej i traktowanie działalności publicznej przede wszystkim jako źródła dochodów.

71 proc. ankietowanych uważa, że przekupstwo jest częstym procederem wśród wysokich urzędników państwowych i polityków. Tyle samo osób za rozpowszechnione w tych grupach uważa defraudowanie środków publicznych, polegające na ich wykorzystywaniu na rzecz swojej partii. Z kolei 69 proc. ankietowanych wskazuje na nieuczciwy lobbing, czyli uleganie naciskom biznesu, grup zawodowych lub społecznych przy załatwianiu kontraktów i zamówień rządowych w zamian za własne korzyści.

Z badań CBOS wynika również, że percepcja nasilenia zjawiska korupcji w Polsce jest stosunkowo mało zróżnicowana społecznie. To, że korupcja jest w naszym kraju dużym problemem dominuje we wszystkich analizowanych grupach. Nieco częściej na jej niewielkie znaczenie wskazują najlepiej zarabiający niż ci z niższymi dochodami.

Sondaż „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzony został metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na grupie losowo wybranych 990 osób, pomiędzy 7 a 14 listopada 2013 r.

Z Indeksu Percepcji Korupcji, sporządzanego przez Transparency International, wynika, że w 2013 roku na 175 państw objętych monitoringiem Polska zajęła 38 miejsce pod względem oceny przejrzystości i uczciwości życia publicznego. W porównaniu z rokiem 2012 pozycja naszego kraju poprawiła się o trzy miejsca. Zgodnie z Indeksem, korupcja jest w Polsce bardziej nasilona niż w państwach Europy Zachodniej czy – zajmujących na ogół wysokie miejsca w rankingu – krajach skandynawskich, natomiast nieco mniej nasilona niż u naszych południowych sąsiadów i znacznie mniej niż w Rosji i u sąsiadów wschodnich, w przypadku których problem określany jest jako bardzo poważny.

pap, telewizja republika

Wiadomości

Jest decyzja komisji w sprawie immunitetu Zbigniewa Ziobry

Nawrocki: kierunek atom, ale ręce precz od polskiego górnictwa

Tusk nie przejmuje się zarzutem o zamach stanu - gra w ping-ponga

Zastępca prokuratora generalnego rozpoczął śledztwo w sprawie zamachu stanu

J. Kaczyński: Prawo w Polsce faktycznie przestało obowiązywać

SPRAWDŹ TO!

Zamach stanu. Politycy komentują decyzję prezesa TK

Głos z Kancelarii Prezydenta: rządzący od ponad roku lekceważą prawo

Sakiewicz: widzowie Republiki pomagają Syryjczykom

Groźne wypadki na autostradzie A2. Są poważne utrudnienia

Jarosław Kaczyński: to, co się dzieje ma znamiona zamachu stanu

Ławrow mówi o Trumpie to samo, co żona Sikorskiego - on też porównuje go do Hitlera

Co będzie dalej? Mec. Skwarzyński ostrzega: Bodnar może chcieć usunąć zastępców PG

Koc: przyjęcie planu o obronie "na linii Wisły" to był element głębokiego "resetu"

Prezes TK wprost: w Polsce doszło do zamachu stanu. Jest zawiadomienie ws. Tuska!

Kolejny dzień Republika jest liderem stacji informacyjnych

Najnowsze

Jest decyzja komisji w sprawie immunitetu Zbigniewa Ziobry

J. Kaczyński: Prawo w Polsce faktycznie przestało obowiązywać

Zamach stanu. Politycy komentują decyzję prezesa TK

SPRAWDŹ TO!

Głos z Kancelarii Prezydenta: rządzący od ponad roku lekceważą prawo

Sakiewicz: widzowie Republiki pomagają Syryjczykom

Nawrocki: kierunek atom, ale ręce precz od polskiego górnictwa

Tusk nie przejmuje się zarzutem o zamach stanu - gra w ping-ponga

Zastępca prokuratora generalnego rozpoczął śledztwo w sprawie zamachu stanu