Przejdź do treści

Ważne umowy dla polskiej armii podpisane!

Źródło: mon.gov.pl

– To są jedne z dziesiątek jak nie z setek umów, które co roku podpisywane są w Inspektoracie Uzbrojenia. Polska armia się już zmienia – powiedział wiceminister Kownacki podczas podpisania umów dotyczących systemu IFF i programu Jarzębina-S.

Podpisanie umów na dostawę dla Sił Zbrojnych RP systemu identyfikacji swój-obcy (IFF) oraz na realizację pracy rozwojowej programu Jarzębina-S odbyło się 10 listopada 2017 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie.

Umowa dotycząca systemu IFF została zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2. Zgodnie z umową WZL 2 dostarczy i wykona montaż urządzeń IFF standardu Mark XII (mod 5) w ilości16 sztuk na samolotach MiG-29. Umowę podpisali I zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia płk Piotr Imański oraz ze strony WZL 2: prezes zarządu – dyrektor naczelny Leszek Walczak i wiceprezes zarządu – dyrektor jakości Szymon Dankowski.

Umowa zostanie zrealizowana do 30 października 2020 roku, a jej wartość wynosi 67 mln zł. Realizacja podpisanej umowy zwiększy możliwości bojowe samolotów MiG-29 oraz usprawni samodzielne lub w ugrupowaniu wykonywanie zadań w systemie obrony powietrznej kraju, czy prowadzenie defensywnych i ofensywnych działań powietrznych zgodnie z wymaganiami NATO, a także wykonywanie lotów i przelotów w europejskiej przestrzeni powietrznej, zgodnie z wymaganiami określonymi przez EUROCONTROL.

– Podpisujemy dwie interesujące umowy: jedna na ponad 67 milionów złotych z WZL 2 w Bydgoszczy. To jest umowa, która pozwala dostosować samoloty MiG-29, czyli postsowiecki sprzęt do najwyższych wymagań NATO, i co ważne, poprowadzi to bardzo dobra polska firma – podkreślił wiceminister Bartosz Kownacki podczas briefingu prasowego po podpisaniu umów.

Umowę na realizację pracy rozwojowej – projektowanie i rozwój pod tytułem: System sterowanych ładunków wybuchowych, kr. JARZĘBINA-S pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum firm: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” i spółka MindMade podpisali: I zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia płk Piotr Imański oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej Leszek Bogdan.

W wyniku podpisanej umowy opracowany zostanie prototyp systemu oraz Dokumentacja Techniczna Wyrobu. Umowa zostanie zrealizowana do 31 października 2019 roku, a jej wartość wynosi 14 999 460 zł.

– Druga umowa to praca badawczo-rozwojowa na system ładunków wybuchowych, który ma zastąpić miny przeciwpiechotne. Praca, która trwa w Polsce od 2008 roku - 9 lat niemożności. Wreszcie udało się dojść do etapu, kiedy zostanie przedstawiony prototyp i dokumentacja techniczna, a później trafi do produkcji seryjnej. Umowa na 15 milionów złotych, która daje w perspektywie tym zakładom WITI, Belma i MindMade duże perspektywy na przyszłość. To jest nowoczesny system dostosowany do obowiązujących przepisów – stwierdził sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.

Głównym zadaniem systemu będzie kontrolowane rażenie siły żywej przeciwnika przy spełnieniu wymagań Konwencji Ottawskiej. Będzie on nowym elementem systemu budowy zapór inżynieryjnych, wpisujących się w koncepcję inteligentnego pola walki, zwiększającym efektywność oddziaływania, przy zmniejszeniu liczby żołnierzy i środków transportowych zaangażowanych w ten proces.

– To pokazuje jasno - polska armia się zmienia, modernizuje. Są inne głośne umowy, o których państwo często słyszycie, o które często państwo się dopytujecie - one też oczywiście trwają, ale warto zwrócić uwagę na ciężką pracę po stronie przemysłu polskiego, to bardzo ważne, i po stronie Inspektoratu Uzbrojenia – podsumował wiceminister Kownacki.

 

mon.gov.pl

Wiadomości

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Pakt migracyjny przyklepany. Trzaskowski milczy. Tusk ukrywa informacje. Zapłacą Polacy

Nie żyje Wojciech Trzciński. Słynny kompozytor miał 75 lat

Fogiel: Tusk okazał się być żenująco słabym graczem!

Najnowsze

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach