Przejdź do treści
„Ważne, by jak najwięcej ludzi wstępowało do wojska”. Błaszczak o szkoleniu dla absolwentów klas mundurowych
Fot. PAP/Marcin Obara

Ważne, by jak najwięcej ludzi wstępowało do wojska – powiedział w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak, który wziął udział w apelu z okazji skrócenia służby przygotowawczej dla absolwentów klas wojskowych. Minister przekonywał też do Polskiego Ładu.

- Bardzo ważne, by jak najwięcej młodych ludzi wstępowało do Wojska Polskiego – powiedział szef MON. Jak dodał, dzięki temu armia staje się silniejsza, a kraj bezpieczniejszy. Minister spotkał się z absolwentami klas wojskowych odbywającymi skróconą służbę przygotowawczą w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Ciechanowie. Na terenie brygady zorganizowano też piknik w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, wznowionej po przerwie spowodowanej pandemią. „Konsekwentnie stwarzam warunki, żeby Wojsko Polskie się rozwijało, żeby było coraz liczniejsze” – dodał minister.

Zwrócił uwagę, że w szkoleniu oprócz żołnierzy terytorialnej służby wojskowej biorą udział również absolwenci klas mundurowych. „To młodzi ludzie, którzy przez lata, kiedy kształcili się w szkole średniej, w klasach mundurowych, oprócz wiedzy zdobywali także umiejętności, które, mam nadzieję, w przyszłości spożytkują, jako żołnierze Wojska Polskiego, mam nadzieję, że jako oficerowie” – powiedział Błaszczak. Przypomniał, że absolwentom klas mundurowych starającym się o przyjęcie na studia na wyższych uczelniach wojskowych przysługują dodatkowe punkty.

Szkolenia są niezwykle istotne dla naszej obronności

Minister podkreślił, że skrócone szkolenie trwa 12 dni, ponieważ, „młodzież jest przygotowana, żeby pełnić służbę wojskową”. Przypomniał, że kończy się ono egzaminem i przysięgą. „Będą to już żołnierze rezerwiści” – powiedział Błaszczak. Wyraził nadzieję, że zostaną oni żołnierzami zawodowymi lub wstąpią do WOT. „Ale nawet jeżeli nie, to ci młodzi ludzie będą przeszkoleni, będą wiedzieli, co zrobić w sytuacji zagrożenia, gdzie się stawić, jak zareagować. To niezwykle istotne dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny” – zaznaczył szef MON.

- Wracamy do organizacji pikników pod szyldem „Zostań żołnierzem”, sytuacja epidemiczna nam na to pozwala – dodał Błaszczak. Ponownie zaapelował, by szczepić się przeciw COVID-19. „Pamiętajmy, że odpowiadamy za własne zdrowie, ale też za zdrowie naszych najbliższych” – zaznaczył.

Podobnie jak na pierwszym pikniku „Zostań żołnierzem”, zorganizowanym przed dwoma tygodniami po pandemicznej przerwie, minister przekonywał do Polskiego Ładu. „PiS spowodowało, że owoce wzrostu gospodarczego trafiają do wszystkich, a szczególnie do tych, którzy wcześniej byli zapomniani. Przykładem tego procesu jest program 500 plus. Ale to etap, który już mamy za sobą. Teraz mówimy o dalszych zmianach, zmianie systemu podatkowego” – mówił szef MON, który jest wiceprezesem PiS. „Innym priorytetem jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia” – dodał. Namawiał, by korzystać z programu badań dla osób, które ukończyły 40 lat.

„Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” ma ułatwić rekrutację do wojska

Skrócenie do 12 dni służby przygotowawczej, dla absolwentów klas wojskowych, uproszczenie formalności związanych z naborem i kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” to działania podjęte przez MON dla ułatwienia rekrutacji do wojska.

Szkolenie odbywa się podczas wakacji w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia i wytypowanych jednostkach wojskowych. Kadeci mają zajęcia przez 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Ogółem jest to 86 godzin zajęć, w tym 77 godzin zajęć z praktyki i 9 z teorii.

W klasach wojskowych uczy się ponad 6 tys. kadetów

Podczas ubiegłorocznych wakacji skróconą służbę odbyło ponad 300 absolwentów, którzy stali się rezerwistami. Niektórzy wstąpili do zawodowej służby wojskowej, inni do WOT. Jak poinformował resort, obecnie szkolenie w ramach skróconej służby przygotowawczej odbywa się w 14 jednostkach wojskowych w całym kraju.

Klasy wojskowe liczą obecnie ok. 6,3 tys. kadetów. W 2017 r. ruszył pilotowy program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, w którym edukacja wojskowa obejmuje 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych. W bieżącym roku szkolnym rozpoczął się program „Oddziały Przygotowania Wojskowego” dla uczniów liceów i techników. Minimalna liczba zajęć w ramach tego programu to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia są prowadzone w szkole i w patronackiej jednostce wojskowej.

PAP

Wiadomości

Jak wygląda retoryka w polskim parlamencie?

Nie tracą czasu! Ekipa Trumpa razem z ekipą Bidena opracowują plan osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją

Internet bezlitosny dla Trzaskowskiego

Express Republiki 24.11.2024

Za siódmą górą | Nieznane tajemnice Fatimy

Nawrocki kandydatem obywatelskim na prezydenta RP

Niemieckie firmy padają jak muchy

To najstarszy pomnik w Warszawie i symbol stolicy. Kolumna Zygmunta skończyła dziś 380 lat!

Płyną gratulacje dla przyszłego Prezydenta RP

Nawrocki zapowiada uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatku za wypracowane nadgodziny!

Karol Nawrocki: nie będzie Wielkiej Polski bez wielkich projektów!

Francuscy żołnierze w Ukrainie? To niewykluczone

Nawrocki potrafi pociągnąć za sobą nie tylko prawą stronę sceny politycznej

Rosyjska broń z czasów sowieckich niedługo się wyczerpie

Dr Nawrocki: jeśli zaufacie mi, skończy się wojna polsko-polska

Najnowsze

Jak wygląda retoryka w polskim parlamencie?

Za siódmą górą | Nieznane tajemnice Fatimy

Nawrocki kandydatem obywatelskim na prezydenta RP

Niemieckie firmy padają jak muchy

To najstarszy pomnik w Warszawie i symbol stolicy. Kolumna Zygmunta skończyła dziś 380 lat!

Nie tracą czasu! Ekipa Trumpa razem z ekipą Bidena opracowują plan osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją

Internet bezlitosny dla Trzaskowskiego

Express Republiki 24.11.2024