Przejdź do treści
14:28 Dolnośląskie: W poniedziałek po południu w miejscowości Strąkowa doszło do wypadku awionetki. Dwie osoby: kobieta i mężczyzna, które były na pokładzie zostały ranne. Mężczyznę przetransportowano do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
14:20 Policjanci z Gdyni zatrzymali 32-letnią kobietę i jej o dwa lata starszego partnera, którzy są podejrzani o znęcanie się nad 5-letnim synem kobiety. Wobec dziecka stosowano przemoc fizyczną i psychiczną. Sąd zdecydował o areszcie dla matki i mężczyzny
13:52 Zachodniopomorskie: droga ekspresowa S3 z Gorzowa Wlkp. do Szczecina, przed węzłem Pyrzyce, jest nieprzejezdna z powodu kolizji trzech samochodów. GDDKiA poinformowała, że utrudnienia mogą potrwać do godz. 15
13:47 I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska: brak jest jakichkolwiek podstaw dla twierdzeń prokuratora generalnego Adama Bodnara o rzekomych nieprawidłowościach przy rozpoznawaniu protestów wyborczych
13:44 IMGW: najbardziej dynamiczna pogoda czeka nas najbliższej nocy, wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu, gradem i silnymi porywami wiatru
13:08 Sanepid: zakwit sinic sprawił, że w poniedziałek zamkniętych jest 10 kąpielisk w północnej Polsce. Temperatura wody w Bałtyku wynosi średnio 20 st. C.
12:14 Piłkarska Liga Mistrzów: Crvena Zvezda Belgrad może być rywalem Lecha w trzeciej rundzie eliminacji
Republika Dziś o 17:30 gościem programu Ewy Bugały "Wszystko Jasne” będzie europoseł Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Waszczykowski: Polska to jedyny kraj UE, który ma plan na pomoc Białorusi i wprowadza go w życie

Źródło: Telewizja Republika

W drugiej części programu "Wolne głosy" na antenie Telewizji Republika gościem redaktor Marleny Nowakowskiej był europoseł Prawa i Sprawiedliwości, były szef MSZ, Witold Waszczykowski. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Białorusi.

Na początek jednak prowadząca zapytała swojego rozmówcę o ocenę nowego szefa polskiej dyplomacji, prof. Zbigniewa Rau. 

– Jak na razie pozytywnie, bo na chwilę obecną możemy oceniać pana prof. Zbigniewa Rau na podstawie jego życiorysu, jego życia dość bogatego, intensywnego i doświadczenia. Jest to gruntownie wykształcony przedstawiciel, dziś już minister. Ma tytuł profesora prawa, duże doświadczenie życia za granicą, gdzie spędził wiele lat w charakterze stypendysty, naukowca, wykładowcy. Ma bogate doświadczenie polityczne, ale również dyplomatyczne. Wszystkie te elementy składają się na bogate doświadczenie, które pozwoliło premierowi wybrać go na ministra, a prezydentowi – zaakceptować - podkreślił Waszczykowski. 

- Czy to przypadek, że nowym szefem MSZ zostaje polityk, który zajmuje się również tematyką transatlantycką. A może w ten sposób wyznaczone zostały pewne pośrednie priorytety dla resortu? - zapytała redaktor Nowakowska. 

– Mam nadzieję, że nie jest to przypadek, ponieważ tę problematykę połączoną z dziedziną bezpieczeństwa Polski należy kontynuować. Polska jest krajem bardzo negatywnie doświadczonym przez historię. Zawsze powtarzam, że bezpieczeństwo nie jest nam dane raz na zawsze. Dziś jesteśmy w sojuszu, mamy wojska amerykańskie, wojska NATO. Nigdy za wiele tych zapewnień i tych środków bezpieczeństwa. Należy tę politykę kontynuować - wskazał europoseł PiS. 

– W dalszym ciągu priorytetem polskiej dyplomacji powinny być starania o kolejne zwiększenie obecności, kolejne zakupy modernizacyjne dla naszej armii. Musimy też zabiegać o integrację naszego regionu Europy. Trzeci element to monitorowanie tego przedpola na wschód od nas - dodał. 

– Polska jest i jeszcze długo jeszcze będzie takim krajem flankowym, granicznym Unii Europejskiej i NATO, nie widać na razie możliwości rozszerzenia tych instytucji dalej na Wschód - ocenił polityk. 

Prowadząca zauważyła, że opozycja, zwłaszcza ta spod znaku Lewicy, zdążyła już skrytykować nowego szefa polskiej dyplomacji, zanim jeszcze formalnie rozpoczął pracę.  

– Zdziwiłbym się, gdyby opozycja nie krytykowała, opozycja będzie krytykować wszystko, co robimy, musi tylko robić to sensownie. Profesor Rau bodajże dopiero dziś zaczął pracę dyplomaty od udziału w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie. Tam co prawda nie podejmuje się decyzji, ale szefowie dyplomacji w trybie takim trochę seminaryjnym, konferencyjnym zapoznają się z różnymi koncepcjami - wskazał Witold Waszczykowski. 

– W najbliższym czasie będziemy prof. Rau oceniać po jego decyzjach, a nie poprzednich wypowiedziach w sprawie środowisk LGBT - podkreślił europoseł. 

Marlena Nowakowska zapytała swojego rozmówcę, czy rzeczywiście Rosjanie szykują się do wojskowej interwencji na Białorusi

– Dzisiaj w mediach pojawiły się informacje, że Rosjanie mobilizują się, mobilizują swoje aktywa, ale oni nie muszą, jak już mówiłem, robić tego otwarcie. Być może mają też doświadczenie negatywne z akcji wojskowej przeciwko Ukrainie, bo tam liczyli, że destabilizacja Ukrainy wywoła wielki antymajdan prorosyjski, że niezadowolone społeczeństwo Ukrainy zwróci się w stronę Moskwy. Wręcz przeciwnie, zrodził się wielki ruch patriotyczny, proukraiński, wydaje się, że Ukraina jest w tej chwili stracona dla Rosji - zauważył polityk PiS. 

– Na Białorusi sytuacja wygląda inaczej, bo tam społeczeństwo jest przychylne Rosjanom. Rosja cieszy się tam dużym uznaniem i myślę, że Putin nie chciałby zmarnować tych wpływów. A mógłby to zrobić, jawnie ingerując, wprowadzając wojsko, które by doprowadziło jeszcze do jakichś krytycznych sytuacji - dodał. 

– Myślę, że Putin będzie raczej próbował jednak spacyfikować protesty siłami białoruskimi, oczywiście przy pewnej pomocy specjalistów, którzy będą pomagać reżimowi - ocenił. 

– To cud, że totalna opozycja wreszcie jakoś dostrzegła, że mamy wspólne cele w Polsce w polityce zagranicznej i zacznie wreszcie brać je pod uwagę, odnotowywać. Polska to w tej chwili jedyny kraj członkowski UE, który reaguje aktywnie na to, co się dzieje na Białorusi. Przypomnę, że to w odpowiedzi na nasze apele i inicjatywy Unia Europejska trzykrotnie już obradowała w tej sprawie - wskazał Waszczykowski. 

– Ponadto Polska ustanowiła pięciopunktowy program wsparcia, który premier Morawiecki przedstawił niedawno w Parlamencie RP. Program ten poparty jest funduszem 50 mln złotych, czyli ok. kilkunastu milionów euro. W tym samym czasie UE przyznała raptem 3 miliony euro na wsparcie środowisk i osób represjonowanych na Białorusi - dodał. 

– Jesteśmy zatem pierwszym krajem, jeśli nawet nie jedynym, który w ogóle ma jakiś plan wsparcia i wprowadza go w życie. Mam nadzieję, że to musiało być dostrzeżone przez opozycję, dlatego stawili się na tym spotkaniu - ocenił europoseł. 

 

TV Republika

Wiadomości

Weekend protestów przeciw polityce migracyjnej rządu Tuska

Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią

Ruchniewicz pod okiem śledczych. "Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków"

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji

Morawiecki upomina Merza: Polacy w demokratycznych wyborach decydują, kto i jak ich reprezentuje

Lech walczy o Ligę Mistrzów. Czy przełamie wieloletnią niemoc polskich klubów?

Kowalski: trzeba utrącić kręgosłup antypaństwowej narracji

Ruchniewicz ucieka od odpowiedzialności za manipulacje ws. zbrodniarza Maksymiliana Schnepfa

Rzecznik Instytutu Pileckiego tłumaczy się ze skandalicznego wpisu o Maksymilianie Sznepfie. Przeprasza, ale za... "uproszczenie"

Katastrofa przed wakacjami Rozenek i Majdana! Wyrzuceni z samolotu, zgubiona walizka, awantura na lotnisku

Modernizacja Camp Nou opóźniona. Barcelona znów zagra na Montjuic?

Likwidator TVP pod lupą śledczych. Miał uzyskać nielegalnie dyplom

Gmyz: oszukiwanie Polaków i łapanie ich na lep propagandy - to działania PO

Najnowsze

Weekend protestów przeciw polityce migracyjnej rządu Tuska

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji

Morawiecki upomina Merza: Polacy w demokratycznych wyborach decydują, kto i jak ich reprezentuje

Lech walczy o Ligę Mistrzów. Czy przełamie wieloletnią niemoc polskich klubów?

Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią

Ruchniewicz pod okiem śledczych. "Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków"

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]