Już w niedziele dokonamy wyboru i oddamy swoje głosy na wybranych kandydatów. Oto najważniejsze informacje!
O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza; także w internecie
O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet 1 mln zł grzywny; zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.
Głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika
W wyborach samorządowych wyborcy będą głosować w lokalach wyborczych tam, gdzie są wpisani do rejestru wyborców. Prawo do głosowania przez pełnomocnika przysługuje tylko niepełnosprawnym i osobom, które ukończyły 75 lat. Osoby niepełnosprawne mogą też oddać głos korespondencyjnie.
Głos ważny - znak X przy jednym nazwisku
Aby w wyborach samorządowych oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania. PKW apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.
KBW: system informatyczny przygotowany do wyborów
Informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych jest przygotowany do wyborów samorządowych; mam nadzieję, że spełni swoją rolę - zaznaczył szef opolskiej delegatury KBW Rafał Tkacz koordynujący prace nad systemem informatycznym, które toczyły się od 2015 r.
3052 kandydatów ma pewny mandat
3052 kandydatów do rad gmin nie potrzebuje głosów wyborców, by zdobyć mandat w wyborach samorządowych. W okręgach wyborczych, w których startują, są jedynymi zgłoszonymi kandydatami, a w takim wypadku głosowania się nie przeprowadza.
Wyborca odda cztery głosy: trzy na radnych; jeden na włodarza
W niedzielę wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast
Głosowania od godz. 7 do 21