W Polsce wykonano dotychczas ponad 30,1 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 14 mln osób. Ministerstwo Zdrowia podało, że osoby zaszczepione, które miały kontakt z wariantem Delta, nie będą kierowane na kwarantannę. Wobec nich będzie wdrażany jedynie nadzór sanitarny.
O zachęcanie do szczepień przeciwko COVID-19 zaapelował w tym tygodniu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, w liście do proboszczów w diecezji. Hierarcha wskazał, że szczepienie jest wyrazem „odpowiedzialności za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego”.
W Polsce wykonano dotąd dokładnie 30 148 610 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 14 004 587 osób. Pierwszą dawką zaszczepionych jest 17 149 431 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 113 570.
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało swoje stanowisko w sprawie kwarantanny dla osób, które miały kontakt z wariantem Delta koronawirusa.
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że osoby te nie będą kierowane na kwarantannę. Dotychczas bowiem wielu inspektorów sanitarnych na kwarantannę kierowało wszystkie osoby po kontakcie z wariantem Delta.
Minister @a_niedzielski w #MZ: Na 166 osób zakażonych wariantami Beta, Delta i Gamma jedynie 3 z nich to osoby w pełni zaszczepione.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 6, 2021
Andrusiewicz wyjaśnił jednak, że ostatnie analizy pokazują wysoką skuteczność szczepionek, dlatego kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna. Poinformował, że wobec osób zaszczepionych, które miały kontakt z wariantem Delta, będzie wdrażany jedynie nadzór sanitarny.
Andrusiewicz zaznaczył, że jeżeli podczas takiego nadzoru osoba zaszczepiona źle się poczuje, wówczas kwarantanna będzie jednak wdrażana.
Z kolei osoby niezaszczepione po kontakcie z wariantem Delta zawsze będą kierowane na kwarantannę. Rzecznik zastrzegł, że w takich przypadkach inspektorzy mogą zadecydować również o wydłużeniu czasu kwarantanny.
– Na 98 tys. osób zakażonych po szczepieniu większość to są osoby zakażone między pierwszą a drugą dawką. Jedynie niecałe 9 proc. to są osoby zakażone po zaszczepieniu drugą dawką po upływie 14 dni. Więc jak widzimy ta skuteczność szczepionek to jest ponad 90 proc. – wskazał Andrusiewicz.
ℹ️ Amerykańskie i polskie analizy dowodzą, że ~99% osób, które zmarły przez COVID-19 to osoby niezaszczepione
— #SzczepimySię (@szczepimysie) July 6, 2021
⚠️Nie ryzykuj - zaszczep się przeciw COVID-19 ⚠️
Zarejestruj się już dziś:
➡️ infolinię 989
➡️ https://t.co/EAI6V332L5
➡️ SMS - SzczepimySie na nr 880 333 333 pic.twitter.com/mrrAuLxmF6
Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że „najlepszą formą ograniczenia możliwości pojawienia się wzrostu zakażeń na jesieni jest szczepienie”.
Minister poinformował, że w Polsce zidentyfikowano 166 mutacji alertowych wirusa SARS-CoV-2, w tym 115 przypadków wariantu Delta. Pozostałe 51 przypadków dotyczy wariantów Bety i Gammy.
Podczas konferencji szef MZ zwracał też uwagę, że od połowy maja rośnie liczba osób, które nie zgłaszają się na przyjęcie drugiej dawki szczepionki. Obecnie – jak wskazał – sięga ona 20-30 tys.
Zdaniem ministra zdrowia jest to związane ze spadkiem poczucia zagrożenia. – To jest bardzo mylące odczucie, bo przyjęcie jednej dawki nie chroni, nie zabezpiecza przed zakażeniem. Widzimy to po statystykach osób chorujących – podkreślił.
Minister @a_niedzielski w #MZ: Musimy być przygotowani na różne scenariusze epidemiczne. Analizując podstawowe informacje i prognozy kreśli się obraz możliwego wzrostu zakażeń #COVID19 na przełomie września i października. pic.twitter.com/cm5jJM2yr9
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 6, 2021
We wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało, że metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przesłał do proboszczów list z prośbą, by zaapelowali do wiernych o szczepienie się.
– W związku z trwającą pandemią COVID-19 i brakiem skutecznego lekarstwa Kościół Warszawski apeluje o podejmowanie akcji szczepień dla dobra całej społeczności – napisał kard. Nycz.
Poinformował, że „przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień”. „Niech to będzie przykład konkretnej troski o dobro bliźniego, przykład dla wszystkich w Archidiecezji Warszawskiej przed zbliżającą się beatyfikacją” – napisał metropolita warszawski.