Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W kweście na Starych Powązkach zebrano ponad 160 tys. zł

Źródło: FLICKR.COM/ Szymon Staslk/CC BY-ND 2.0

– Pierwszego dnia kwesty na Powązkach, zebrano ponad 160 tys. zł. To już 40. akcja na rzecz ratowania zabytków najstarszej stołecznej nekropolii – poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.

Kwesta "Ratujmy Zabytki Powązek" będzie kontynuowana dzisaj. Swój udział w niej zadeklarowało 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego, m.in. Maja Komorowska, która weźmie udział w kweście po raz 39., Zofia Kucówna, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Kowalewski. Pojawią się także przedstawiciele młodszego pokolenia aktorskiego np. Piotr Adamczyk, Mateusz Damięcki czy Magdalena Schejbal. Udział w kweście wzięła też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kwestę wsparł m.in. prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronatem tegoroczny jubileusz 40-lecia Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Prezydent na Powązki, gdzie spoczywa jego ojciec prof. Zygmunt Komorowski, przybył w sobotę wraz z rodziną.

 – Dziękuję wszystkim, którzy chcą zbierać pieniądze, ale szczególnie serdecznie dziękuję tym, którzy chcą wrzucić choć parę złotych, aby przyłożyć rękę w ten sposób do naprawdę pięknego, mądrego dzieła, które jest cząstką naszej pamięci, nie tylko indywidualnej, ale i pamięci zbiorowej – mówił dziennikarzom Komorowski.

 Datki można było składać do skarbonek kwestarzy, a także do skarbony stojącej obok grobu Jerzego Waldorffa. Kweście jak co roku towarzyszy zbiórka na rzecz cmentarza na wileńskiej Rossie, gdzie pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego.

 W ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać 233 tys. zł. Dzięki tym funduszom wyremontowano główną bramę Powązek, Bramę św. Honoraty. Rozpoczęto również odnawianie i odświeżanie Al. Zasłużonych. Liczy ona 109 grobów, z czego ok. 60 udało się zrobić w tym roku. Wyremontowano także 12 innych nagrobków m.in. Melchiora Wańkowicza.

W przyszłym roku planowana jest kontynuacja prac w Al. Zasłużonych, m.in. przy okazałej kaplicy z herbem Sas-Lachnicki. Renowacji ma zostać poddany też grób Adolfa Dygasińskiego, gdzie konserwatorzy podejmą próbę odtworzenia słynnej rzeźby śpiącego wyżła, która została skradziona. Planowane jest również odnowienie sześciu innych cennych artystycznie nagrobków, m.in. rodziny Szymanowskich.

 Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami organizuje kwesty od 1974 r. Jego założycielem i wieloletnim przewodniczącym był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 r. Został pochowany na Starych Powązkach.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu (obecnie to już ok. 43 ha) z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Al. Zasłużonych, spoczywają tam także m.in. Henryk Wieniawski i Krzysztof Kieślowski.

pap

Wiadomości

Wprowadzą obowiązkową służbę wojskową dla kobiet

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Wprowadzą obowiązkową służbę wojskową dla kobiet

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną