Rosną kolejki do badań medycznych i specjalistów

Fundacja Alivia, monitorująca od lat czas oczekiwania pacjentów na badania specjalistyczne, alarmuje: w niektórych województwach pacjenci zapisani w trybie normalnym muszą czekać ponad 120 dni na rezonans magnetyczny oraz ponad 90 dni na tomografię komputerową. To nie wszystko, gdyż np. czas oczekiwania na opis wykonanego już badania może wynieść nawet 46 dni. Na pierwszą wizytę onkologiczną czeka się zaś często nawet 50 dni. Lepiej jednak nie będzie, gdyż zaczyna brakować lekarzy specjalistów, a budżet służby zdrowia znajduje się w stanie zapaści. Eksperci przewidują, że w latach 2025–2028 może zabraknąć nawet 249 miliardów złotych na ochronę zdrowia.
"Ze wszystkich monitorowanych badań najdłużej czeka się na rezonans magnetyczny wraz z opisem. W trybie normalnym pacjenci czekają średnio 106 dni, a w trybie pilnym średnio 83 dni. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w przypadku tomografii komputerowej wraz z opisem. Tutaj czeka się średnio 63 dni w trybie normalnym, a 51 dni w trybie pilnym. Cierpliwością muszą wykazać się również pacjenci, którzy czekają na pierwszą wizytę onkologiczną. W tym przypadku średni czas oczekiwania wynosi 47 dni w trybie normalnym, a 23 z kartą DiLO", czytamy w raporcie Fundacji Alivia.
Eksperci fundacji zwracają także uwagę na przedłużający się okres oczekiwania na opis wykonanego już badania. "Standardowo" wynosi on obecnie 46 dni, ale są także przypadki, gdy na na opis czeka się o wiele dłużej. "Czekałam aż 3 miesiące! Konieczna kontrola z NFZ", napisała do Alivii pani Jadwiga, pacjentka Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie.
Z danych Alivia wynika, że chorzy muszą również mierzyć się z utrudnionym kontaktem z placówkami – długim czasem oczekiwania na linii, zajętymi lub w ogóle nieodbieranymi telefonami. "Nie ma opcji, żeby się dodzwonić. Infolinia, sekretariaty, pracownie, poradnie. Nikt nie odbiera!", zaalarmowała Fundację pacjentka 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu.
Alivia porównała także średnią długość kolejek do badań obrazowych w poszczególnych województwach. W niektórych województwach pacjenci czekają nawet 4 miesiące dłużej niż w innych. Dane z portalu Alivia pokazują, że obecnie najdłużej na tomografię komputerową.
"W trybie normalnym czekają pacjenci w województwie małopolskim – 108 dni. Najkrócej w województwie podlaskim – 14 dni. W trybie pilnym natomiast najdłuższy czas oczekiwania jest w województwach kujawsko-pomorskim i małopolskim – 74 dni. Najkrótszy w świętokrzyskim– 10 dni. Na rezonans magnetyczny w trybie normalnym w województwie kujawsko-pomorskim czeka się aż 153 dni, a w pilnym – 115 dni. W województwie świętokrzyskim natomiast – 34 dni w trybie normalnym, a 25 w trybie pilnym. Na badanie PET-CT w trybie normalnym i pilnym najdłużej czeka się w województwie łódzkim – 83 dni. Najkrótsza kolejka jest natomiast w województwie podkarpackim – 5 dni zarówno w trybie normalnym, jak i pilnym. Najdłużej na pierwszą wizytę onkologiczną czeka się w województwie zachodniopomorskim – 225 dni w trybie normalnym, a 81 dni z kartą DiLO. Najkrócej natomiast w województwie podlaskim – 7 dni w trybie normalnym, a 4 dni z kartą DiLO. Powyższe dane dotyczą czasu oczekiwania na badania w lutym 2025 roku", podajemy za portalem Fundacji.
Eksperci zwracają uwagę, że podstawowym powodem długiego oczekiwania na badania obrazowe wraz z opisem jest niedobór radiologów. Obecnie w Polsce pracuje około 4300 radiologów, co jest niewystarczające wobec rosnącego zapotrzebowania.
To jednak nie jedyny powód kłopotów w naszym systemie opieki zdrowotnej. Polski system ochrony zdrowia przeżywa poważny kryzys. Eksperci alarmują, że w najbliższych latach - 2025–2028 - może zabraknąć nawet 249 miliardów złotych na jego finansowanie. Taka luka w budżecie grozi dalszym wydłużeniem kolejek do diagnostyki i leczenia, w tym onkologicznego. To stanowi poważne zagrożenie dla pacjentów. W tym samym czasie rządzący pracują nad realizacją obietnicy wyborczej – projektem obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co może obniżyć przychody NFZ o kolejne 5 miliardów rocznie!
Źródło: Republika, alivia.org.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X