Przejdź do treści
W Sejmie dyskusja przed głosowaniem ws. konwencji o przemocy. "Bierzemy udział w mordowaniu naszej cywilizacji"
FLICKR/POLANDMFA/CC BY-ND 2.

Sejm uchwalił ustawę ws. ratyfikacji konwencji o zapobieganiu przemocy. Za głosowało 254 posłów, przeciwko 175, wstrzymało się 8. – Konwencja poprawi sytuację kobiet - ofiar przemocy – mówiła w Sejmie przed głosowaniem nad ustawą ratyfikującą Wanda Nowicka (niez.) i apelowała o jej przyjęcie. – Konwencja nakazuje ślepe zwalczanie tradycji, religii i kultury – przekonywała zaś Małgorzata Sadurska z PiS.

Okazuje się, że trzech posłów Platformy Obywatelskiej zagłosowało przeciw przyjęciu ustawy, zaś pięciu wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału 7 posłów PO.

Usunięto obraz.Usunięto obraz.

Przypomnijmy, że podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Ewa Kopacz powiedziała, że podczas głosowania w Sejmie nad ustawą ratyfikującą konwencję ws. przemocy wobec kobiet nie będzie dyscypliny partyjnej. Tymczasem w sejmowych kuluarach pojawiły się informacje, że szefowa rządu nie mówiła prawdy, bo zamiast dyscypliny zastosowała groźbę utraty miejsc na listach wyborczych, co potwierdzali nawet politycy koalicyjnego PSL. CZYTAJ WIĘCEJ

Podzielony w sprawie konwencji był PSL - za ratyfikacją było 11 posłów, przeciwko 19, a trzech wstrzymało się od głosu. Posłowie PSL głosujący przeciwko, to m.in.: Janusz Piechociński, Marek Sawicki, Waldemar Pawlak, John Abraham Godson, Eugeniusz Grzeszczak, Eugeniusz Kłopotek, Franciszek Stefaniuk, Piotr Walkowski. Wstrzymał się m.in. Stanisław Żelichowski.

 W klubach PiS oraz Sprawiedliwa Polska wszyscy głosujący (127 osób) byli przeciwko, nikt nie głosował za, nikt się też nie wstrzymał. W PiS nie głosowało 5 posłów.

W SLD wszyscy uczestniczący w głosowaniu posłowie (32) byli za wyrażeniem zgody na ratyfikację (2 nie wzięło udziału w głosowaniu), podobnie w Twoim Ruchu 13 było za (2 nie wzięło udziału w głosowaniu).

Wśród posłów niezrzeszonych 8 głosowało za, m.in. Anna Grodzka, Wanda Nowicka, Łukasz Gibała, Ryszard Kalisz i Jerzy Ziętek, a 11 było przeciw, m.in. Ludwik Dorn, Zbigniew Girzyński, Adam Hofman, Przemysław Wipler i Marzena Wróbel.

Burzliwa dyskusja

Posłowie chwilę wcześniej odrzucili poprawki zgłoszone przez PiS i Sprawiedliwą Polskę, które miały na celu niewyrażenie zgody na ratyfikację.

Przeciwnicy ratyfikacji przekonywali, że konwencja jest niepotrzebna i niebezpieczna. O przyjecie ustawy apelował m.in. minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. – Konwencja jest potrzebna, bo pozwala na skuteczne zwalczanie zjawiska przemocy – powiedział i dodał, że rząd zadbał o to, żeby jej postanowienia były interpretowane i stosowane zgodnie z polską konstytucją.

– Dziś jest ten wielki dzień, na który czekają tysiące kobiet w Polsce, problem przemocy wobec kobiet jest jednym z najpoważniejszym problemów społecznych, z którym borykamy się od wielu lat, wielu wieków i pokoleń. Dzisiejsze głosowanie może wpłynąć na poprawę sytuacji kobiet – mówiła Nowicka. Przypomniała, że w Polsce 800 tys. kobiet rocznie doznaje przemocy, co 40 sekund ma miejsce w Polsce akt przemocy wobec kobiet, co trzecia doznała przemocy.

Sadurska mówiła, że konwencja nakazuje ślepe zwalczanie tradycji, religii i kultury, która rzekomo determinuje, a nawet prowokuje przemoc. Pytała, czy związek mężczyzny i kobiety, wychowywanie dzieci w rodzinie są stereotypem i kto będzie o tym decydował. – Pytam was, posłowie PO, dlaczego idziecie na wojną z polska kulturą, tradycją i polska religią. Dlaczego wam to przeszkadza? – pytała.

Marzena Wróbel (niez.) przekonywała, że konwencja zwiększy przemoc wobec kobiet, ponieważ nie chodzi w niej o przeciwdziałanie temu zjawisku, ale o "przemodelowanie ideologiczne społeczeństwa".

Dariusz Joński (SLD) podkreślał, że dziś 95 proc. ofiar przemocy domowej to kobiety i dzieci, sprawcy otrzymują wyroki w zawieszeniu i dlatego potrzebna jest konwencja. Jak mówił, pracowało nad nią 47 krajów i tylko jeden miał zastrzeżenia. – Panie prezesie Kaczyński, tym krajem była Rosja. Skoro inne argumenty nie przemawiają to może ten przemówi, żeby pan zagłosował z większością – powiedział.

– Tą konwencją bierzemy udział w mordowaniu naszej cywilizacji. Jej fundamenty są niestety rozsadzane tego typu elementami – ocenił z kolei były poseł PiS, obecnie niezrzeszony Zbigniew Girzyński.

Tekst rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

pap

Wiadomości

J.D Vance zwycięzcą debaty wiceprezydenckiej w USA

Dwie eksplozje w pobliżu ambasady Izraela!

Mamy to! 300 tys. obserwujących na Facebooku!

Iran grzmi pod adresem... Stanów Zjednoczonych!

TYLKO U NAS

NASZ NEWS! „Akcepty” człowieka wiceministra i polecenia szefa państwowego giganta hazardowego

Pokombinowali przy kombinacji norweskiej

HIT DNIA

HIT! Zielińska brnie: „nigdy nie byłam przeciwko zbiornikom”. No to przypomnijmy!

Czyżby przełom w leczeniu nowotworów? Sprawdź!

W środę typowa jesień. Ciepło nie będzie...

Liczba ofiar huraganu Helene może dojść do 600!

PiS czy PO? Najnowszy sondaż partyjny!

UE już nie chce chronić wilka? Naukowiec obala unijne teorie

TK przywraca sprawiedliwość, ale rządzący odmawiają emerytom

Vance o cenzurze. Walz o aborcji. Starcie tych drugich w USA

Liczba śmiertelnych ofiar Helene może dojść do 600

Najnowsze

J.D Vance zwycięzcą debaty wiceprezydenckiej w USA

NASZ NEWS! „Akcepty” człowieka wiceministra i polecenia szefa państwowego giganta hazardowego

TYLKO U NAS

Pokombinowali przy kombinacji norweskiej

HIT! Zielińska brnie: „nigdy nie byłam przeciwko zbiornikom”. No to przypomnijmy!

HIT DNIA

Czyżby przełom w leczeniu nowotworów? Sprawdź!

Dwie eksplozje w pobliżu ambasady Izraela!

Mamy to! 300 tys. obserwujących na Facebooku!

Iran grzmi pod adresem... Stanów Zjednoczonych!