W Polsce wykonano dotychczas 6 mln szczepień. Do końca II kwartału ma ich być 20 mln
W Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 4 mln osób, a 2 mln z nich przyjęło także drugą dawkę preparatu. We wtorek premier zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień, a do końca sierpnia zaszczepieni mają być wszyscy chętni.
Z rządowych danych opublikowanych we wtorek wynika, że w Polsce pierwszą dawkę szczepionki podano 4 mln razy, a drugą – 2 mln.
Najwięcej szczepień przeciwko COVID-19 wykonano w woj. mazowieckim – 931 tys. Drugą dawkę w tym regionie otrzymało 312,2 tys. osób. Najmniej zastrzyków wykonano w woj. lubuskim – 149 tys., z tego 48,4 tys. drugą dawką.
We wtorek premier zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień, a do końca sierpnia zaszczepieni mają być wszyscy chętni. Aby przyspieszyć ten proces, wprowadzono zmiany w Narodowym Programie Szczepień.
???? Przyspieszenie #NarodowyProgramSzczepień w 2. kwartale - planowane rozszerzenia w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień ⤵️ pic.twitter.com/SsuWq6yCe1
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2021
W II kwartale będzie działać więcej miejsc, w których można będzie się zaszczepić. Polacy będą mogli przyjąć preparat przeciw COVID-19 w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych i powiatowych, punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt samorządowy), punktach drive-thru, w niektórych zakładach pracy i w aptekach. Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
Felczer, diagnosta i student podadzą szczepionkę
Kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Ponadto więcej osób będzie mogło wykonywać szczepienia. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni i felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Minister @a_niedzielski na @PGENarodowy: W #NarodowyProgramSzczepień podjęliśmy decyzje w odpowiedzi na sytuację pandemiczną. Musimy liczbę zaszczepionych zwiększyć tak, żeby dojść do poziomu naturalnej bariery przed COVID-19. pic.twitter.com/6kLO7wCetO
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2021
Podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.
W kwietniu na szczepienia będą się mogły rejestrować kolejne grupy wiekowe, do osób urodzonych w 1972 r. włącznie. Zapowiedziano, że prawdopodobnie w maju zapisywać się będą mogli wszyscy dotąd niezaszczepieni.
Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa❗️
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 26, 2021
✅ Dystans ????↔️????
✅ Dezynfekcja ????????
✅ Maseczka ????
✅ Aplikacja #StopCovid ????
✅ Wietrzenie pomieszczeń ???? pic.twitter.com/H2KR77dtxr
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Policja zamknęła fabrykę narkotyków wartą dziesiątki milionów. Zabezpieczono prawie TONĘ narkotyków!
Puchar Cesarza dla zespołu Aleksandra Śliwki
Brejza z KO chwali się miliardami z KPO. Polacy pytają: „Który znajomy dostanie te pieniądze?”
Dziś o 21:05 w "Wywiadzie z chuliganem" Ryszard Majdzik!
Giertych chce pozwać Sośnierza. Mocna odpowiedź: „Grozisz sądem i zniesławiasz ludzi, za to, że powtarzają fakty?”