Przejdź do treści

Uśmiechnięta Polska Tuska. Intel wycofuje się z budowy fabryki półprzewodników w Polsce

Źródło: Intel (biuro prasowe)

Intel zmienia plany inwestycyjne i wstrzymuje na dwa lata projekt budowy fabryk w Niemczech i Polsce; decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy - poinformował w poniedziałek wieczorem resort cyfryzacji.

Jak podano w komunikacie MC, w rozmowie z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim, szef Intela, Pat Gelsinger przekazał informację, że firma wstrzymuje do 2026 roku swoje plany inwestycyjne związane z budową planowanych dotychczas fabryk półprzewodników w Niemczech i Polsce. Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy.

Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło proces prenotyfikacji pomocy publicznej dla inwestycji w budowę fabryki półprzewodników. Jak przekazał 13 września wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, "Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel". Wartość planowanej pomocy publicznej rozłożonej na lata 2024 – 2026 miała wynieść ponad 7,4 mld zł.

W poniedziałkowym komunikacie o zmianie planów Intela resort cyfryzacji zapewnił, że "Polska jest otwarta na intensywne wspieranie innych inwestycji półprzewodnikowych w następnych miesiącach. Doświadczenia i prace zrealizowane we współpracy z KE pozwalają na sprawne realizowanie tego typu projektów w przyszłości".

W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld dolarów w celu uruchomienia w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników. Firma zapowiedziała, że w nowym przedsiębiorstwie zostanie zatrudnionych około 2 tys. osób. Jak podkreślano, decyzja Intela oznacza też tysiące stanowisk u dostawców oraz tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 roku koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma, notowana na giełdzie NASDAQ, wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych.

Oto jak wygląda Polska dla inwestorów pod rządami Tuska. W pigułce oczywiście!

Na dodatek wpis na platformie X Krzysztofa Gawkowskiego, w tonie nic się nie stało. Aż żal patrzeć na przyszłosć Polski pod rządami "demokracji walczącej". 

 

Źródło: Republika; PAP

Wiadomości

"Iran poniesie odpowiedzialność. Konsekwencje będą straszne!"

Uciekły dwa jeżozwierze! Apel o ostrożność

Przydacz: Wrzosek weszła w buty polityka! Prokuratura nie jest od realizowania interesu partii

Meghan komentuje doniesienia o kryzysie w małżeństwie

Federalizacja UE to zagrożenie dla suwerenności państw członkowskich

Probierz: każda strata punktu może kosztować nas awans

Kuźmiuk: Prokurator pała chęcią zemsty! Sprawa 'dwóch wież' to nadużycie prawa

Prokurator pała chęcią zemsty! Sprawa "dwóch wież" to nadużycie prawa

Przemycają dzikie zwierzęta. Później traktują jak zabawki

Choć wybory w maju, Nawrocki już pokonał Trzaskowskiego

Ziobro do Bodnara: masz rozumek Puchatka

Po Republice, teraz WP. Cenzurą ekonomiczną w niezależne media!

"Zajadły wróg opozycji!" – Ziobro o prokurator Wrzosek i decyzji Bodnara

Prezydent spotkał się z pełnomocnikiem śp. Barbary Skrzypek

Bezprawie Tuska i Bodnara: konstytucja w ruinie, Barbara Skrzypek ofiarą systemu

Najnowsze

"Iran poniesie odpowiedzialność. Konsekwencje będą straszne!"

Federalizacja UE to zagrożenie dla suwerenności państw członkowskich

Probierz: każda strata punktu może kosztować nas awans

Kuźmiuk: Prokurator pała chęcią zemsty! Sprawa 'dwóch wież' to nadużycie prawa

Prokurator pała chęcią zemsty! Sprawa "dwóch wież" to nadużycie prawa

Uciekły dwa jeżozwierze! Apel o ostrożność

Przydacz: Wrzosek weszła w buty polityka! Prokuratura nie jest od realizowania interesu partii

Meghan komentuje doniesienia o kryzysie w małżeństwie