Przejdź do treści

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykrył nieprawidłowości w trzech modelach barierek ochronnych dla dzieci

Źródło: Canva.com

Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w trzech modelach barierek ochronnych dla dzieci, z dziewięciu skontrolowanych - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Testów w laboratorium nie przeszedł jeden model z siedmiu przebadanych – szczeliny i otwory groziły zaklinowaniem się dziecka.

W piątkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podał, że osiem wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej (IH) w Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu w okresie od listopada do grudnia 2022 r. sprawdziło oznakowanie dziewięciu modeli barierek zabezpieczających dzieci przed dostępem do miejsc, w których mogłyby doznać urazów. Siedem modeli barierek było również weryfikowanych w laboratorium – eksperci zbadali ich konstrukcję. Sprawdzano producenta, importera, a także sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Dwa modele barierek zabezpieczających ze skontrolowanych pochodziło z Chin, cztery z Polski, a trzy z innych krajów UE.

✋ Schody, przejście na balkon lub taras – barierka zabezpieczająca przyda się tam, gdzie maluch nie powinien sam się przemieszczać.#InspekcjaHandlowa skontrolowała oznakowanie i #Bezpieczeństwo takich produktów.

Sprawdź wyniki na👉https://t.co/n8ePsz86Py

[Wątek🧵1/7] #UOKiK pic.twitter.com/z19Cv3QjNR

— UOKiK (@UOKiKgovPL) September 15, 2023

UOKiK wyjaśnił, że w jednym przypadku kontrola wykazała brak wszystkich niezbędnych informacji w dołączonej instrukcji, nie było też informacji o maksymalnej i minimalnej szerokości otworu na barierkę i ostrzeżenia o konieczności zapoznania się z instrukcją przed jej montażem bezpośrednio na produkcie. Dwa inne modele nie miały natomiast wymaganych ostrzeżeń w jęz. polskim, co - wskazał UOKiK - skutkowało tym, że konsument nie miał odpowiedniej informacji o sposobie użytkowania barierki i mógł robić to w nieodpowiedni sposób.

Z siedmiu modeli barierek zabezpieczających w jednym stwierdzono nieprawidłowości konstrukcyjne - w barierce były szczeliny i otwory, w których dziecko może się zaklinować lub zablokować swoje palce.

"Dzięki badaniom weryfikujemy, czy: rozstaw szczebelków uniemożliwia zaklinowanie się pomiędzy nimi dziecka; nie występują otwory i szczeliny, w których mogą utknąć palce lub kończyny dziecka; nie ma ryzyka zgniecenia między dolną częścią barierki a podłożem; nie ma możliwości odłączenia lub oderwania małych elementów; mechanizm mocujący oraz system otwierania/zamykania działają poprawnie; barierka jest odporna na uderzenia" - zauważył UOKiK.

 Na podstawie wniosku IH Prezes UOKiK prowadzi jedno postępowanie administracyjne; efektem może być nałożenie administracyjnej kary pieniężnej. W przypadku dwóch modeli przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze i uzupełnili oznakowanie - dodano w komunikacie.

"Prezes UOKiK wraz z Inspekcją Handlową dba o to, by w ręce konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty. To szczególnie ważne, gdy dotyczy asortymentu dla niemowląt i małych dzieci. Przedsiębiorców typujemy na podstawie monitoringu własnego, wyników wcześniejszych kontroli, sygnałów od konsumentów, organizacji branżowych oraz mediów" - podał UOKiK.

Eksperci Urzędu radzą, by kupować od sprawdzonych dostawców i weryfikować, czy do barierki zabezpieczającej dołączona jest instrukcja w jęz. polskim oraz czy posiada ona wymagane oznakowanie. "Upewnij się, jakie masz obowiązki w zależności od roli pełnionej w obrocie produktem. Ich niedopełnienie może wiązać się z administracyjną karą pieniężną" - podał Urząd. I dodał, że jeżeli konsument zauważy w barierce nieprawidłowości, powinien poinformować o tym producenta lub importera (dystrybutora) oraz Inspekcję Handlową z danego województwa.

Wprowadzenie na rynek przez producenta (importera) barierek zabezpieczających, które nie spełniają ogólnych wymagań bezpieczeństwa (np. wady konstrukcyjne, nieprawidłowości w oznakowaniu), zagrożone jest karą do 100 tys. zł, a niebezpieczny produkt zgłaszany jest przez UOKiK do unijnego systemu Safety Gate RAPEX - przypomniał Urząd. 

PAP, Twitter

Wiadomości

Kilka osób zatrutych tlenkiem węgla. Wiemy więcej!

Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wielu rannych

Karol Nawrocki zdradził, czym zajmuje się w trakcie kampanii!

Zdradziła narzeczonego - musiała oddać luksusowy apartament

Republika znów najlepsza! TVN24 został daleko w tyle [DANE]

Pożar mieszkania. W szpitalu cztery osoby, w tym dzieci!

27. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO [LIVE]

Pożary w Kalifornii nie ustają. Ofiar przybywa. WIDEO

Ceny ropy w USA zniżkują. Wiemy więcej!

Karol Nawrocki dla „Gazety Polskiej”: Polska armia musi liczyć 300 tys. żołnierzy

Prognoza pogody na środę. Ciepło nie będzie!

Przez całe lata kradł wszystko, co mógł. Przez co wpadł?

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Najnowsze

Kilka osób zatrutych tlenkiem węgla. Wiemy więcej!

Republika znów najlepsza! TVN24 został daleko w tyle [DANE]

Pożar mieszkania. W szpitalu cztery osoby, w tym dzieci!

27. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO [LIVE]

Pożary w Kalifornii nie ustają. Ofiar przybywa. WIDEO

Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wielu rannych

Karol Nawrocki zdradził, czym zajmuje się w trakcie kampanii!

Zdradziła narzeczonego - musiała oddać luksusowy apartament