Przejdź do treści
8:35 Polskie kąpieliska znalazły się na ostatnim miejscu wśród państw UE pod względem jakości wody w kąpieliskach – wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) za 2024 rok. Najlepsze wyniki osiągnęły Cypr, Bułgaria i Grecja
8:15 Rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa Covid-19 o nazwie Nimbus. Jak informuje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, występuje on już w Azji, USA i Europie, ale nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona
8:10 Unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis zapowiedział, że Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro, by zapobiec ich wzrostom
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska kontra ETS. Czy Bruksela może narzucać politykę energetyczną?

Źródło: Wiki Commons/Adrian Grycuk

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał dzisiaj przełomową sprawę, która może na nowo zdefiniować granice suwerenności Polski w ramach Unii Europejskiej. Wniosek grupy posłów dotyczy narzucanych przez Brukselę przepisów klimatycznych, w tym obowiązku uczestnictwa w systemie ETS.

Główne zarzuty? Ograniczenie konstytucyjnej wolności działalności gospodarczej, uzurpacja kompetencji przez TSUE i próba podporządkowania krajowej polityki energetycznej decyzjom ponadnarodowych instytucji. To już nie tylko spór prawny, ale fundamentalne pytanie o granice integracji i niezależności państw członkowskich.

- Obowiązek dbałości o środowisko można realizować innymi metodami niż przymusowy udział w systemie EU ETS

 - stwierdzają wnioskodawcy, podkreślając, że ingerencja ta narusza wolność działalności gospodarczej oraz kompetencje państwa w zakresie ustroju gospodarczego.
 

Kaleta: ETS to narzędzie przymusu, a nie współpracy

W trakcie posiedzenia TK poseł Sebastian Kaleta (PiS), reprezentujący wnioskodawców, nie pozostawił złudzeń: polityka klimatyczna UE prowadzona jest w sposób nieprzejrzysty i narzucany, z pominięciem mechanizmów jednomyślności zapisanych w traktatach.

- Każdy pakiet klimatyczny, który ogłasza UE, jest projektem legislacyjnym zawierającym kilkanaście aktów legislacyjnych 

- zaznaczył Kaleta.

Jak dodał, „TSUE przyjmuje zasadę większości kwalifikowanej, a tylko w wyjątkach - jednomyślności”. W jego ocenie sposób wdrażania systemu ETS stanowi precedensowe orzecznictwo, które łamie zasady podziału kompetencji między Brukselą, a państwami członkowskimi.

Sędzia Pawłowicz: „To uzurpacja TSUE przeciwko państwom”

Jeszcze ostrzej oceniła sprawę sędzia TK, prof. Krystyna Pawłowicz, która wskazała, że Trybunał Sprawiedliwości UE przekracza swoje uprawnienia.

- To problem uzurpacji przeciwko państwom członkowskim(...). TSUE robi sobie, co chce, a jego orzeczenia są zaliczane do pierwotnego prawa unijnego

 - mówiła. 

Według niej działania TSUE wykraczają poza traktaty założycielskie, zmieniając Unię Europejską z wspólnoty państw w strukturę ponadnarodowego nadzoru, który ignoruje krajowe konstytucje i parlamenty.

Suwerenność czy centralizacja? 

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego stawia pod znakiem zapytania legitymację Unii Europejskiej do kształtowania krajowej polityki energetycznej. Posłowie podnoszą, że Polska nie ma obowiązku uczestniczyć w EU ETS i ma prawo samodzielnie decydować o sposobie realizacji konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska.

- Czy prawo daje UE prawo, żeby każdą decyzję ws. ochrony środowiska rozstrzygać większością kwalifikowaną? 

- pytał Kaleta.

W tle toczy się kluczowy spór ustrojowy: czy Polska wciąż ma prawo samodzielnie określać swoją politykę energetyczną, czy też została zredukowana do roli wykonawcy decyzji podejmowanych przez unijną większość, nawet jeśli stoją one w sprzeczności z polskim porządkiem konstytucyjnym.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Janachowska zakochana w Dubaju. Z mężem kupili apartament za miliony

Jan Marciniak Mistrz Polski 2024 Kiteboarding | Rozmowa z Mistrzem

Litwa alarmuje: Rosja omija sankcje UE przez "medyczną lukę"

PILNE: Na parkingu znaleziono ciało kobiety. Policja nie wyklucza zabójstwa

Tomasz Sakiewicz z Sulejowa: Jesteśmy tutaj sercem razem z wami. Oglądajcie nas!

Rząd Pakistanu nominował Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla

Zobacz jak wygląda "XX Zjazd Klubów Gazety Polskiej" (galeria)

Doszło do wycieku kwasu azotowego w zakładach chemicznych na Śląsku

Władzom Ukrainy nie podoba się polska polityka historyczna

Chciał uczcić ukończenie szkoły. Spadł z wodospadu

Gwiazda "Million Dollar Beach House" zginęła w wypadku. Szukają sprawcy

Somalijczycy na Pogodnie! Matecki świadkiem zajścia: albo obudzimy się teraz, albo nigdy

Michelle Obama: cieszę się, że nie miałam syna. Byłby drugim Barackiem

Seria uderzeń Izraela. Minister Obrony ostrzega Hezbollah

Wpadka ambasadora, ujawnia ogromne straty Rosji w Ukrainie

Najnowsze

Janachowska zakochana w Dubaju. Z mężem kupili apartament za miliony

Tomasz Sakiewicz z Sulejowa: Jesteśmy tutaj sercem razem z wami. Oglądajcie nas!

Rząd Pakistanu nominował Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla

Zobacz jak wygląda "XX Zjazd Klubów Gazety Polskiej" (galeria)

Doszło do wycieku kwasu azotowego w zakładach chemicznych na Śląsku

Jan Marciniak Mistrz Polski 2024 Kiteboarding | Rozmowa z Mistrzem

Litwa alarmuje: Rosja omija sankcje UE przez "medyczną lukę"

PILNE: Na parkingu znaleziono ciało kobiety. Policja nie wyklucza zabójstwa