Druga grupa dziewięciu psów, wyszkolonych do wykrywania min i środków wybuchowych, została przekazana w czwartek w jednostce Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu ukraińskim żołnierzom. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.
Psy zostały wyszkolone w Belgii, Luksemburgu i Finlandii. W Polsce zwierzęta odbyły turnus adaptacyjny na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, w czasie którego ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi.
„Mam nadzieję, że zarówno nasi koledzy z Unii Europejskiej jak i koledzy z Ukrainy, dobrze i pozytywnie ocenią warunki, jakie pomogliśmy stworzyć dla tego projektu i wyrażam przekonanie i wolę, że następne edycje projektu również odbędą się w oparciu o infrastrukturę i obiekty Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Jestem przekonany, że poziom wyszkolenia psów przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa Ukrainy, szczególnie tych terenów już wyzwolonych, a przez to przyczynią się także do podniesienia bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej” – mówił podczas uroczystego przekazania psów generał brygady SG Stanisław Laciuga – Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Psy szkolone do wykrywania min zostały przekazane ukraińskiej armii ⬇️📽️#PAPInformacje https://t.co/lupJ2hXuHl
— PAP (@PAPinformacje) November 9, 2023
Psy zostały przekazane w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej. Komisja Europejska przekazała również ukraińskim siłom zbrojnym drony do wykrywania metali, które zostaną wykorzystane w celu wsparcia pracy psów saperskich, zwłaszcza na dużych terenach, na których proces rozminowywania trwa bardzo długo.
Obecny na uroczystości dyrektor w Komisji Europejskiej Martin Schiefer powiedział: „Agresja rosyjska na Ukrainę pozostawiła tysiące min oraz różnego rodzaju niewybuchów, przez co Ukraina ma przed sobą wyzwanie, przed jakimi nikt jeszcze nie stał, a mianowicie oczyszczenia wszystkich obszarów na których znajdują się te środki wybuchowe. To obszar, który zajmuje tyle co Austria, Dania i Holandia razem wzięte” – mówił dyrektor Schiefer.
Przedstawiciel sił zbrojnych Ukrainy kpt. Leonid Lewczenko wyraził wdzięczność krajom partnerskim, które dają wsparcie Ukrainie.
„Dziękujemy, że z taką chęcią pomagacie nam w tym trudnym czasie. Wiemy, że współpraca z naszymi partnerami jest bardzo ważnym krokiem, aby zapewnić pokój i stabilność w naszym regionie. Wasze wsparcie pomaga nam utrzymać bezpieczeństwo kraju i chronić nasz naród przed zewnętrznymi zagrożeniami” – mówił kpt. Lewczenko.
Specjalnie wyszkolone psy zostaną także wyposażone w urządzenia służące do wykrywania materiałów radiologicznych, które mogły zostać wywiezione ze szpitali po rosyjskiej inwazji. Ta inicjatywa jest częścią ogólnych działań Komisji Europejskiej w zakresie zwalczania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz materiałów wybuchowych.
Projekt realizowany jest z pełnym poszanowaniem unijnych zasad bezpieczeństwa zwierząt. Do tej pory żaden pies nie zginął ani nie został ranny podczas wykonywania zadań związanych z wykrywaniem materiałów wybuchowych lub rozminowywaniem. Komisja Europejska dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić psom odpowiedni sprzęt ochronny, który ma chronić je podczas wykonywania obowiązków służbowych. Psy zostały wyposażone w specjalne buty, okulary oraz specjalne szelki ochronne. Dodatkowo, każdy pies został zaopatrzony w apteczkę medyczną, otrzymał specjalną budę transportową oraz dodatkowe wyposażenie i karmę na okres jednego miesiąca.
Pierwsze dziewięć psów zostało przekazanych stronie ukraińskiej w marcu bieżącego roku i od kilku miesięcy pracują razem ze swoimi ukraińskimi opiekunami pomagając w rozminowywaniu ich kraju.