Przejdź do treści
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
9:25 Amerykanie ostrzegają. "W przypadku chińskiej inwazji na Tajwan, odpowiedź USA będzie stanowcza – zapowiedział szef Pentagonu Pete Hegseth podczas wystąpienia w Singapurze
8:58 25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka
8:08 Jak podaje Vatican News, ponad 60 tys. wiernych z całego świata – w tym tysiące Polaków – zjechało do Rzymu, by wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu Roku Jubileuszowego. W dniach 30 maja – 1 czerwca Watykan stał się duchową stolicą rodzin
7:30 Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych.
02:38 Syria: Izrael zbombardował cele wojskowe w pobliżu miast Latakia i Tartus
00:11 We Francji od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz palenia w parkach, na plażach, przystankach autobusowych, na terenie obiektów sportowych i przed szkołami
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Manifestacja przeciwko budowie ośrodka dla imigrantów! Gdzie? Poręba/Zawiercie, ul. Dworcowa – skwer przed M OK. Sobota – 31.05 godz. 12:00
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

USA - Pompeo na konwencji Republikanów: NATO silniejsze dzięki Trumpowi

Źródło: PAP

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wystąpił we wtorek na konwencji partyjnej Republikanów. Chwalił na niej politykę zagraniczną prezydenta Donalda Trumpa, oceniając, że dzięki przywódcy USA "NATO jest silniejsze".

Pompeo swoje wystąpienie na odbywającą się głównie wirtualnie konwencję Republikanów nagrał w trakcie oficjalnej rządowej wizyty w Izraelu. Przemawiając na tle starego miasta w Jerozolimie szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że "wypełniając obowiązek utrzymania nas (Amerykanów ) bezpiecznymi i wolnymi prezydent (Trump) kierował śmiałymi inicjatywami w niemal każdym zakątku świata".
Zdaniem Pompeo dzięki Trumpowi "NATO jest silniejsze", "Ukraina ma systemy obronne", a "Ameryka opuściła szkodliwe traktaty i może teraz budować pociski, by powstrzymać rosyjską agresję".
W swoim przemówieniu Pompeo chwalił Trumpa za zdecydowaną politykę wobec Chin. Odnosząc się do Korei Północnej uznał, że przywódca USA "obniżył temperaturę i wbrew wszelkim przeciwnościom sprowadził przywódców Korei Północnej do negocjacyjnego stołu". Zaznaczył przy tym, że władze KRLD nie przeprowadzają obecnie prób jądrowych oraz testów pocisków dalekiego zasięgu.
Pompeo przypomniał też, że Trump przeniósł ambasadę USA w Izraelu do Jerozolimy, którą nazwał "prawowitą stolicą żydowskiej ojczyzny". Pogratulował także prezydentowi doprowadzenia do porozumienia między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), oceniając, że o umowie tej "nasze wnuki będą uczyć się w szkołach".
Przemawiając we wtorek Pompeo, stał się pierwszym urzędującym sekretarzem stanu od co najmniej 75 lat, który wystąpił na przedwyborczej konwencji partyjnej. Spotyka to się z krytyką Demokratów, którzy wskazują, że to zerwanie z tradycją oraz złamanie prawa stanowiącego, iż amerykańscy dyplomaci mają zakaz ingerowania w politykę wewnętrzną USA. We wtorek kontrolujący Izbę Reprezentantów Demokraci zapowiedzieli śledztwo ws. przemówienia Pompeo.
Departament Stanu zastrzega, że wystąpienie Pompeo miało charakter prywatny. Szef amerykańskiej dyplomacji nie wspominał w nim o swojej roli i pozycji dyplomacji, zaznaczając jedynie, że ma do wykonania "dużą robotę jako mąż Susan i ojciec Nicka".

PAP

Wiadomości

Rebelianci opuszczają Lasho. Pekin odegrał kluczową rolę

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

USA: Trump zapowiedział, że podwoi cła

Próba podszycia się pod Szefową Kancelarii Białego Domu

Putin nacjonalizuje kolejne firmy. Znalazł pretekst do przejęć

Serbowie domagają się wyborów. Co na to prezydent Vucić?

Macron alarmuje: wojny w Ukrainie i Gazie zagrażają wiarygodności Zachodu

Wiadomo, co z wojskiem amerykańskim w Europie. Decyzja Trumpa

Najnowsze

Rebelianci opuszczają Lasho. Pekin odegrał kluczową rolę

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka