UOKiK i KNF sprawdzą działania banków w sprawie frankowiczów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję wszczęciu postępowań wyjaśniających w sprawie praktyk banków dotyczących umów o kredyt hipoteczny. Krok ten uzasadniono informacjami, które pojawiły się w mediach oraz sygnałami od konsumentów.
UOKiK postanowił o wszczęciu postępowań wyjaśniających w sprawie praktyk banków dot. umów o kredyt hipoteczny we frankach, a KNF analizuje wybrane umowy pod kątem nieprawidłowości. To odpowiedź na polecenie premier Ewy Kopacz.
UOKiK sprawdzi, czy nie doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów
Urząd sprawdzi, czy nie doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w zakresie nieuwzględniania ujemnego wskaźnika LIBOR przy ustalaniu oprocentowania kredytów oraz żądania dodatkowych zabezpieczeń od klientów.
Prezes Urzędu Adam Jasser wyjaśniał rano w radiu TOK FM, że analizie zostanie poddane m.in., czy nie doszło do jednostronnych zmian w umowach. Chodzi o sytuacje, gdy pomimo iż stopa LIBOR (czyli wskaźnik, na podstawie którego wyliczane jest oprocentowanie kredytów we frankach) jest ujemna, koszt kredytu dla konsumenta nie zmniejszył się.
- To jest naszym zdaniem potencjalne naruszenie przepisów. Natomiast ewentualne żądanie dodatkowych zabezpieczeń na pewno narusza dobry obyczaj i też będzie pod naszą lupą. My w tej chwili prowadzimy analizy obydwu tych typów zachowań, bo to potencjalnie mogą być naruszenia - powiedział Jasser - Z naszego punktu widzenia kluczowe jest to, żeby konsumenci nie byli pokrzywdzeni – dodał.
W przypadku stwierdzenia możliwych nieprawidłowości, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
KNF przeanalizuje umowy
Maciej Krzysztoszek z Departamentu Komunikacji Społecznej poinformował, że Komisja analizuje treści wybranych umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.
- Przyglądamy się tej sprawie i analizujemy treści wybranych umów pod kątem ewentualnych nieprawidłowości - wyjaśnił. Jak mówił, trzeba dokładnie przeanalizować zapisy w umowach.
- Regulamin jest integralną częścią umowy. Bank może zmienić jednostronnie zapisy w regulaminie, jeśli w umowie zawarta jest klauzula, która upoważnia bank do wprowadzenia zmian w danym zakresie. Natomiast zmiana zapisów w umowie wymaga zgody obu stron - powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Kopacz zwróciła się do KNF i UOKiK ws. kursu franka. Mają zbadać działania banków