Były szef resortu administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż będzie sekretarzem stanu odpowiedzialnym za politykę europejską w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Przekazując urząd swojemu następcy, nowo powołanemu szefowi MAC Andrzejowi Halickiemu, Trzaskowski mówił dziennikarzom: - Wszystko wskazuje na to, że będę sekretarzem stanu w MSZ odpowiedzialnym za politykę europejską, a w KPRM pełnomocnikiem pani premier, jeśli chodzi o przygotowanie szczytów rady europejskiej.
Potwierdził tym samym doniesienia medialne na temat swojej przyszłości.
Jak powiedział, pierwsze zadanie to przygotowanie do unijnego szczytu 26 października, który ma być poświęcony polityce klimatycznej.
- Jak wiadomo temat dla polski niesłychanie istotny - dodał. Powiedział, że od kilku dni rozmawia w tej sprawie z dotychczasowym wiceministrem spraw zagranicznych ds. europejskich - Piotrem Serafinem. - Przy okazji też dzisiaj pani premier będzie rozmawiać z panią kanclerz Merkel na ten temat - poinformował.
O swoich planach w resorcie spraw zagranicznych Trzaskowski powiedział: - To będzie naturalna kontynuacja działań pana ministra Serafina. Nie przewiduję żadnych wielkich zmian. (...) Natomiast priorytety nasze, jeśli chodzi o politykę klimatyczną, jeżeli chodzi o przyszłość unii bankowej, jeżeli chodzi o kwestie dotyczące Ukrainy, są bardzo podobne.
Dziennikarze pytali też byłego szefa MAC, jak wyobraża sobie współpracę z nowym ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną.
- Bardzo dobrze (...). Nie widzę tutaj żadnych problemów. Pan minister będzie odpowiedzialny za prowadzenie tej wielkiej polityki zagranicznej - geopolityki. Ja się będę zajmował tym wycinkiem europejskim i spodziewam się, że ta współpraca będzie się układała jak najbardziej harmonijnie - odparł Trzaskowski.
Prezydent Bronisław Komorowski powołał w poniedziałek nową Radę Ministrów. Ewa Kopacz została 14. premierem III Rzeczypospolitej. Oprócz niej akty nominacji otrzymało 18 ministrów nowego rządu.
W rządzie pozostała większość dotychczasowych ministrów, wśród nowych są m.in.: wspomniani już Schetyna i Halicki, Cezary Grabarczyk jako minister sprawiedliwości i Maria Wasiak jako szefowa MIR. Wicepremierem został Tomasz Siemoniak, który pozostał też na stanowisku ministra obrony. Tekę wicepremiera zachował minister gospodarki i szef PSL Janusz Piechociński.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
85 lat temu niemieccy najeźdźcy wysiedlili mieszkańców Kościerzyny. Na Kaszubach pamięta się o tym do dziś