Zakończyła się uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia Nagród SDP.
Pierwszą, Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznano Marii Dłużewskiej za film "Polacy". Film ten opowiada o naukowcach polskiego pochodzenia, starających się wyjaśnić przyczyny tragedii smoleńskiej. Laur SDP otrzymał Jan Polkowski.
Hienę Roku 2014 za lekceważące i pozbawione empatii oraz zawodowej solidarności wypowiedzi na temat zatrzymania i aresztowania dziennikarzy, którzy wykonywali swoje obowiązki zawodowe w czasie protestu w siedzibie PKW (Jana Pawlickiego i Tomasza Gzella) otrzymali Piotr Stasiński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” oraz Wojciech Czuchnowski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”
Do konkursu o Nagrody SDP 2014 zgłoszono 301 publikacji prasowych oraz 317 prac w kategorii fotografii prasowej.
Nagrody prasowe przyznano prace w 9 kategoriach.
Laur SDP otrzymał Jan Polkowski. Laureat, odbierając nagrodę, zwrócił uwagę na wielką siłę prasy - To dziennikarze mają największy wpływ na język, nie politycy - mówił.
Pierwszą, Główną Nagrodę Wolności Słowa Nagrody Wolności Słowa, za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka przyznano Marii Dłużewskiej. W tym roku jury SDP doceniło reżyserkę za film "Polacy", poświęcony niezależnym naukowcom zaangażowanym w badanie katastrofy smoleńskiej.
W tym roku jury przyznało również drugą Główną Nagrodę Wolności Słowa.
Pierwsza z nich trafiła do Redakcji „Państwo w państwie” - Telewizja Polsat i Polsat News: Małgorzata Cecherz, Małgorzata Mikulska-Rembek, Anna Oblicka, Przemysław Talkowski, Grzegorz Gościniak, którzy są autorami reportażu „Krystian Broll. 8 lat niesłusznie zamknięty w szpitalu psychiatrycznym”. Dzięki Autorom programu udało doprowadzić do wypuszczenia niesłusznie zamkniętego człowieka. Występując w jego obronie, wystąpili przeciw nadużyciom władzy – sądowej i lekarskiej - i w obronie praw człowieka.
Drugą nagrodę otrzymała Anny Śmigulec z "Gazety Wyborczej" za publikację "Głupia sprawa". - To wstrząsający reportaż opowiadający losy człowieka niewinnie skazanego na dwanaście lat więzienia. "Autor z dużą wrażliwością opisał walkę bohatera o powrót do normalności" - napisano w uzasadnieniu
Nagrodę Watergate za publikacje o tematyce śledczej przyznano Piotrowi Nisztorowi za ujawnienie tzw. "taśm prawdy" i książkę "Jak rozpętałem aferę taśmową".
Ta publikacja zatrzęsła krajem, ale jej siła bym o wiele za mała - mówił Nisztor - w normalnym kraju siła rażenia takich nagrań byłaby o wiele większa – dodał.
Za relację z wydarzeń na w kraju i na świecie, przyznano dwie równorzędne nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego. Pierwszą z nich otrzymali Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki za reportaż , wyemitowany w TVN pt."Sen marzeń Syryjczyków”.
- To już historyczny reportaż, tego Aleppo już nie ma - mówił Szumowski - Niech ten reportaż będzie hołdem złożonym jego mieszkańcom - dodał autor, odbierając nagrodę.
Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymał Paweł Bobołowicz z Radio Wnet za relację na żywo atak Berkutu na Majdanie. Dziennikarz nie odebrał nagrody osobiście, bo przebywa w Donbasie. Odebrał ją jego syn.
Za publikacje o tematyce na temat współczesnej cywilizacji i kultury również przyznano dwie nagrody im. Macieja Łukasiewicza. Otrzymały je Elżbieta Ruman za „Cud na Kostaryce” w TVP1 oraz Dagrmara Drzazga za reportaż „Muzyka ciszy” w TVP Kultura.
Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, za publikacje o tematyce ekonomicznej, przyznano Stefanowi Truszczyńskiemu za artykuły opublikowane w "Kurierze WNET" pt. "Ryba śmierdzi od głowy", "Kop i przekop" i "Hel - koniec Polski". Truszczyński wyjaśniając, dlaczego zajmuje się tematem Wybrzeża, zacytował patrona nagrody, Eugeniusza Kwiatkowskiego: "Polska bez własnego wybrzeża nie będzie ani zjednoczona ani niepodległa".
Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej dostał Cezary Galek z Rardia Zachód, za audycję „Twardzielka” o mamie na wózku inwalidzkim Barbarze Matusiak. Laureat zadedykował nagrodę bohaterce swojego reportażu.
Nagrodę im. Erazma Ciołka - za fotografię społecznie zaangażowaną - otrzymał Piotr Apolinarski za cykl "Bezpieczna przystań".
- Warto przekazywać prawdę w tej najpełniejszej formie, w formie obrazu - mówił Apolinarski - My nie możemy spisać relacji świadków, my musimy ich pokazać. Nie mamy wyboru, musimy być bardzo blisko - zaznaczył laureat. Podziękował Polaków w imieniu Ukraińców, nie tylko za wsparcie materialne, ale też za wszystkie relacje prasowe.
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Jakubowi Szymczukowi.
Hiena roku za brak solidarności z zatrzymanymi w PKW dziennikarzami
Hienę Roku 2014 za lekceważące i pozbawione empatii oraz zawodowej solidarności wypowiedzi na temat zatrzymania i aresztowania dziennikarzy, którzy wykonywali swoje obowiązki zawodowe w czasie protestu w siedzibie PKW (Jana Pawlickiego i Tomasza Gzella) otrzymali Piotr Stasiński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” oraz Wojciech Czuchnowski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”