Jest to moja trzecia, po Bułgarii i Niemczech, wizyta dwustronna jako ministra spraw zagranicznych – powiedział szef polskiej dyplomacji po czwartkowym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rumunii Teodorem Viorelem Meleşcanu w Bukareszcie.
Podkreśla to wagę bardzo dobrych stosunków pomiędzy naszymi krajami, a także rolę partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej w polityce zagranicznej Polski – zaznaczył szef polskiego MSZ.
Głównymi tematami rozmów były m.in. relacje bilateralne oraz działanie w ramach różnych formatów współpracy regionalnej. Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Rumunii potwierdziło wolę intensyfikacji relacji dwustronnych i poszukiwania możliwości dalszego rozwoju rosnącej współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej i transportowej, w tym z wykorzystaniem możliwości zarysowanych podczas Szczytu Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 r. Poruszono również kwestie współpracy regionalnej państw wschodniej flanki NATO (tzw. Dziewiątki Bukareszteńskiej) w sferze polityki bezpieczeństwa. – Podobnie patrzymy na kwestie przyszłości Europy oraz zagrożeń dla jej bezpieczeństwa i cenimy współpracę w formatach regionalnych, m.in Dziewiątki Bukareszteńskiej i Trójmorza – zaznaczył minister Czaputowicz.
Wizyta była także okazją do podkreślenia zaangażowania Polski we współpracę ze wszystkimi partnerami w ramach Unii Europejskiej oraz aktywnego uczestnictwa naszego kraju w procesie poszukiwania wzajemnie akceptowalnych rozwiązań w celu budowania przyszłości UE. Ministrowie dyskutowali m.in. na temat polityki energetycznej, polityki wschodniej, polityki migracyjnej oraz przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych. Szef MSZ podkreślił, że polsko-rumuńska współpraca w tym zakresie będzie wzmacniania, także w kontekście prezydencji Rumunii w Radzie UE w pierwszej połowie 2019 r.
Ministrowie omówili ponadto formy współpracy na forum organizacji międzynarodowych. W tym kontekście szef MSZ przedstawił partnerom rumuńskim priorytety niestałego członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Poruszyli również kwestię europejskiej przyszłości Bałkanów Zachodnich. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii zgodzili się, że integracja państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską to jedyna droga do zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i współpracy w tej części Europy.
W trakcie pobytu w Bukareszcie minister Czaputowicz spotkał się także z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. W trakcie rozmowy omówiono plany wspólnych obchodów w 2019 r. 100. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Rumunią.