Tomczyński pozytywnie o planach reformy sądownictwa. "Sprawy w polskich sądach trwają za długo"
– Podoba mi się przywrócenie tylko sądów okręgowych i apelacyjnych. Podoba mi się kwestia specjalizacji sędziów, czyli to, że pewne sprawy będą rozstrzygane przez sędziów mających doświadczenie w tej dziedzinie – powiedział dla Telewizji Republika mec. Adam Tomczyński, komentując projekt ustawy o reformie sądownictwa przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Tomczyński pozytywnie odniósł się do planowanego przejścia z systemu trójstopniowego na system obejmujący tylko dwie instancje czyli sądy okręgowe i apelacyjne. Zdaniem prawnika, przejście na system 2 instancji sądowych uprości struktury, ograniczy liczbę urzędników a zwiększy efektywną liczbę sędziów, którzy będą orzekać w sprawach.
Specjalizacja sędziowska
Zapowiedź drugiej pozytywnej zmiany dostrzegł mec Tomczyński w projekcie mającym zwiększyć specjalizację sędziów. – Są pewne rzeczy w postępowaniu sądowym, które mają swoją specyfikę. Dotyczy to przede wszystkim postępowań upadłościowych ale tak samo innych postępowań gospodarczych – stwierdził Tomczyński. Mecenas powiedział, że dobrze jest, gdy sędzia orzekający w sprawie upadłościowej występował już w podobnej sprawie na przykład jako adwokat, radca prawny lub członek zarządu spółki. Sędziowie mieliby podlegać bardziej intensywnemu szkoleniu specjalistycznemu.
Podsumowując, mec. Tomczyński ocenił działalność sądownictwa w kraju: – Generalnie sprawy w sądach trwają w Polsce za długo – uznał i wyraził nadzieję, że nowa ustawa może sytuację naprawić "o ile będzie wprowadzona w życie w sposób rozsądny".