Tajny aneks Zjednoczonej Prawicy. Komu PiS obiecało miejsce na liście?
Kulisy24.pl dotarły do tajnego aneksu do umowy zawartej pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim, Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą. Z dokumentu wynika, że strony bardzo skrupulatnie rozdzieliły między sobą miejsca na listach wyborczych.
Porozumienie Zjednoczonej Prawicy zostało zawarte 19 lipca ubiegłego roku. Załącznik do którego dotarli Michał Majewski i Agnieszka Burzyńska ma osiem stron. Jak twierdzą dziennikarze ma o charakter tajny i większość polityków Zjednoczonej Prawicy nigdy nie miała do niego dostępu. A to zapisy tego dokumentu regulują podział miejsc między zjednoczonymi siłami politycznymi i to nie tylko w jesiennych wyborach parlamentarnych, ale także w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Wynika z niego, że na listach miejsce mieli zapewnione m.in Paweł Kowal i Andrzej Dera, którzy na chwilę obecną na listach się nie znajdują. Kilka dni temu, sam zainteresowany - Paweł Kowal - mówił na antenie TV Republika, że Prawo i Sprawiedliwość nie wywiązuje się z umowy.
Podział miejsc na listach wyborczych w jesiennych wyborach parlamentarnych wg aneksu prezentuje się następująco:
1. Solidarnej Polsce Zbigniewa Ziobro i Polsce Razem przysługuje po 10 miejsc wchodzących w najbliższych wyborach do Sejmu RP oraz po 5 miejsc wchodzących w wyborach do Senatu RP.
2. Strony definiują miejsce wchodzące jako odpowiadające ilości mandatów uzyskanych w danym okręgu przez PiS w 2011 roku, co oznacza, że jeśli PiS w danym okręgu zdobyło 5 mandatów – miejsca wchodzące od 1 do 5. Miejsce wchodzące do Senatu to okręg, w którym PiS uzyskało mandat w 2011 r.
3. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro i Polska Razem zastrzegają sobie prawo wymiany osób na listach ze wskazanych okręgów i miejsc przy zachowaniu zasad wynikających z parytetu płci i po uzyskaniu akceptacji Prawa i Sprawiedliwości.
4. Prawo i Sprawiedliwość na mocy porozumienia z dnia 19 lipca 2014 r. gwarantuje miejsce na listach w wyborach do Sejmu RP w 2015 r. następującym osobom:
a. Polska Razem
M. Zagórski – okręg siedlecki – miejsce nr 1
M. Cieślak – okręg kielecki miejsce nr 3–4
A. Dąbrowski – okręg wałbrzyski miejsce nr 2
A. Zasada – okręg wrocławski miejsce nr 3
J. Żalek – okręg podlaski miejsce nr 5
J. Gowin – okręg krakowski miejsce ostatnie na liście
A. Mirecka-Katulska okręg koniński miejsce nr 2
J. Frankiewicz – okręg poznański miejsce nr 2
K. Iglicka-Okulska – okręg okołowarszawski miejsce nr 2 lub okręg warszawski nr 4 (do wyboru przez kandydatkę)
I. Michałek – okręg toruński miejsce nr 2
b. Solidarna Polska
Tadeusz Woźniak – okręg sieradzki miejsce nr 4
Józef Rojek – okręg tarnowski miejsce nr 4
Andrzej Dera – okręg kaliski miejsce nr 3
Patryk Jaki – okręg opolski miejsce nr 3
Jan Ziobro – okręg Bielsko Biała miejsce nr 3
Michał Wójcik – okręg katowicki miejsce nr 3
Beata Kempa – okręg wrocławski miejsce nr 4
Maria Kurowska – okręg przemyski miejsce nr 3
Zbigniew Ziobro – okręg Kielce ostatnie miejsce lub Senat okręg nowosądecki
Vacat
5. Prawo i Sprawiedliwość na mocy porozumienia z dnia 19 lipca 2014 r. gwarantuje kandydowanie w wyborach do Senatu RP w 2015 r. następującym osobom:
a. Polska Razem
Paweł Kowal – okręg Stalowa Wola
Adam Bielan – okręg Garwolin
Kazimierz Jaworski – okręg Rzeszów
Prof. Andrzej Stanisławek – okręg Lublin
Vacat – okręg Piotrków Tryb. nr 28
b. Solidarna Polska
1. Mieczysław Golba – okręg 58 Krosno – Jarosław
2. Jarosław Żaczek – okręg 14 Lublin – Ryki
3. Edward Siarka – okręg 36 Nowy Targ
4. Jacek Włosowicz – okręg 82 Miasto i powiat Kielce
5. Vacat – okręg 46 Siedlce
6. Polsce Razem i Solidarnej Polsce przysługuje do dwóch (nie mniej niż jedno) niewchodzących w każdym okręgu do Sejmu, w tym Arkadiusz Mularczyk – okręg Nowosądecki oraz Elżbieta Jakubiak.
Dokument podpisany przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Polski Razem Jarosława Gowina i prezesa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobrę kończy zapis mówiący, że postanowienia niniejszego aneksu mogą zostać zmienione jedynie za jednogłośną zgodą stron.