Przejdź do treści
Ważne W poniedziałek warszawski sąd okręgowy zajmie się wnioskiem nielegalnej komisji śledczej ds. Pegasusa o 30-dniowy areszt wobec byłego szefa MS Zbigniewa Ziobry (PiS)
21:30 2 kwietnia na ekrany kin wchodzi film „21.37”, który powstał specjalnie z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II
20:40 Toruń: skandaliczna decyzja Sądu Okręgowego oddalająca skargę na decyzję prezydenta miasta, który rozwiązał w lutym "Publiczny Różaniec w intencji Odnowy Narodu Polskiego"
19:40 Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Według szacunków strażaków, obejmuje obszar ponad 70 ha, zlokalizowany jest na granicy powiatów augustowskiego i sokólskiego
19:31 Ciężarna kobieta, która wskutek piątkowego trzęsienia ziemi w Birmie znalazła się pod gruzami domu w mieście Mandalay, została po 50 godzinach żywa spod nich wyciągnięta, jednak później zmarła w szpitalu - poinformowała agencja AFP
18:50 Donald Trump zagroził Iranowi: jeśli nie zawrą umowy o programie atomowym, będzie bombardowanie jakiego jeszcze nie widzieli
18:00 Jarosław Kaczyński: Dziś w Polsce tracimy prawa obywatelskie. Są tacy, którzy otwarcie mówią, że jeśli te wybory wygra Karol Nawrocki to zostaną unieważnione
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Szefowa CBA przerażona zachowaniem członków komisji ds. Pegasusa

Źródło: x.com

Szefowa CBA Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak podczas jawnej części wtorkowego przesłuchania na komisji śledczej ds. Pegasusa powiedziała, że nie może w takim trybie udzielać większości informacji. Deklarowała, że w tajnym trybie zapozna posłów ze swoją wiedzą.

Przesłuchanie obecnej szefowej CBA w jawnej formule zakończyło się, a po południu odbywa się w trybie niejawnym. Po zakończeniu jawnej części przesłuchania wiceszef komisji Marcin Bosacki (KO) ocenił, że Kwiatkowska-Gurdak mogła powiedzieć więcej, i zbyt szeroko interpretowała swoje prawo, aby nie informować komisji o wiedzy, którą posiada.

Posłowie próbowali uzyskać informacje od świadka w kilku turach pytań. Kwiatkowska-Gurdak przypominała im, że są jednak objęte one tajemnicą pracy operacyjnej, tajemnicą śledztw prowadzonych przez prokuraturę, w której też jest świadkiem, lub składała zawiadomienia, jako szefowa CBA.

Podkreśliła, że biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa nie może nawet wymieniać nazw narzędzi operacyjnych i potwierdzić, czy były, czy nie były używane przez służby.

"Nie jestem tu w kontrze, tylko biorąc pod uwagę przepisy prawa, o których mówiłam, nie mogę enumeratywnie wymieniać konkretnych narzędzi" 

- wyjaśniła Kwiatkowska-Gurdak odpowiadając na pytania posłów o Pegasusa. Dodała, że te informacje są ściśle tajne i tajne, więc jedynie na niejawnym posiedzeniu komisji może o tym mówić.

"Nie jestem politykiem, nie jestem niezależnym ekspertem - jestem szefem służby specjalnej (...) i z tego względu nazw narzędzi wymieniać nie mogę, ani potwierdzać" 

- podkreśliła świadek.

Przypomniała, że wcześniej była naczelnikiem wydziału operacyjno-śledczego w delegaturze CBA w Bydgoszczy, gdzie prowadzone były m.in. sprawy dotyczące ówczesnego senatora KO Krzysztofa Brejzy, który miał być jedną z ofiar inwigilacji przy pomocy Pegasusa.

W swobodnej wypowiedzi na początku posiedzenia zapewniła, że nie ma i nigdy nie miała nic wspólnego z jakąkolwiek czynnością operacyjną wobec Brejzy i jego rodziny. 

"Ja nie mam i nigdy nie miałam nic wspólnego z jakąkolwiek czynnością operacyjną wobec Krzysztofa Brejzy i jego rodziny. Nigdy nie pracowałam jako funkcjonariusz operacyjny i nie używałam jakichkolwiek narzędzi stosowanych w pracy operacyjnych" 

- powiedziała.

Dopytywana przez posłów zaznaczyła, że "będąc funkcjonariuszem prowadzącym czynności śledcze, nie miałam wiedzy (...) jakiego rodzaju narzędzia są stosowane w pracy operacyjnej". Dodała, że nie zajmowała się wtedy kontrolą tego, jakiego rodzaju narzędzie jest stosowane do kontroli operacyjnej, ponieważ "nie jest to rola funkcjonariuszy jednostki terenowej". "To nie była wiedza dla naczelnika, bo rolą naczelnika jest zapewnienie, że podstawy prawne stosowania kontroli operacyjnej są zgodne z obowiązującymi przepisami" - powiedziała świadek.

Szefowa CBA poinformowała też, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zakończyła w Biurze czynności kontrolne stanu zabezpieczenia informacji niejawnych, w związku z użytkowaniem systemu wykorzystującego oprogramowanie do kontroli operacyjnej. ABW rozpoczęła te działania 21 października - podała, ale nie odpowiedziała w jawnym trybie na szczegółowe pytania, m.in. o to czy inne polskie służby korzystały z tego narzędzia o co pytała przewodnicząca komisji.

Podczas swobodnej wypowiedzi odpierała medialne doniesienia jakoby blokowała udostępnianie dokumentów komisji śledczej. 

"Odnosząc się do informacji medialnych przedstawiających mój obraz jako osoby blokującej możliwość wyjaśnienia spraw związanych ze stosowaniem kontroli operacyjnej przez CBA w latach 2017-2023, pragnę stanowczo podkreślić, że jako szef CBA w pełni wyczerpuję wszystkie prawne możliwości przedstawienia dokumentów, przekazania wszelkich prawnie dopuszczalnych informacji oraz wydania stosownych zwolnień z obowiązku zachowania tajemnic ustawowo chronionych. Wszelkie moje decyzje w tym zakresie są podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem" 

- zapewniła świadek.

Wskazała tu na jeden z artykułów ustawy o CBA, który stanowi - jak mówiła - że informacje operacyjne mogą być udostępniane wyłącznie prokuratorowi i sądowi. "I to w ściśle określonych przypadkach" - dodała.

Podkreślała też, że od kiedy funkcjonuje komisja śledcza ds. Pegasusa, CBA udzielała wymaganych informacji w granicach wynikających z przepisów prawa.

Świadek powiedziała też, że zarówno wewnętrzne ustalenia poczynione w CBA jak i wyniki prac prokuratury i komisji śledczej "wskazują na wysoką potrzebę roztoczenia ściślejszej kontroli nad stosowaniem przez służby tak dolegliwego i dotykającego gwarantowanych konstytucją praw i wolności środka, jakim jest kontrola operacyjna". "I to się dzieje, także dzięki waszym staraniom. Od grudnia 2024 r. staraniem ministra koordynatowa Tomasza Siemoniaka, który jest autorem projektu rozporządzenia, weszły w życie nowe zasady formułowania wniosków o stosowanie kontroli operacyjnej oraz postanowień wydawanych przez sądy" - zaznaczyła.

"Obecnie stojąc na czele CBA mogę zagwarantować, że formacja ta stosuje przyznane jej kompetencje z poszanowaniem praw i wolności człowieka, a środki bardziej dolegliwe są wykorzystywane wyłącznie w przypadkach, gdy środki mniej dolegliwe nie mogą przynieść oczekiwanego rezultatu. Zapewniam też, że żadne działania CBA nie są motywowane wolą polityczną, ani jakimikolwiek innymi przesłankami niż realizacja ustawowych zadań tej służby" 

- zapewniła Kwiatkowska-Gurdak.

Źródło: Republika; PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Litwa: nurkom udało się podczepić linę do zatopionego pojazdu żołnierzy USA

Miał napaść na 14-latkę. Jest wniosek o areszt

PŚ w skokach. Tschofenig rozbił bank, Wąsek najlepszym z Polaków

Według posłanki KO prezydencja w UE jest ważniejsza niż 1000-lecie Królestwa Polskiego

Morawiecki: zeznania Pawła S. to stek bzdur i konfabulacji

Przyjmowanie migrantów to handel naszym bezpieczeństwem

Dwa gole Lewandowskiego. Seria Barcelony trwa

W Watykanie i Rzymie odbędą się uroczystości w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Drużyna reprezentanta Polski w półfinale Pucharu Anglii

Skandal! Sąd oddalił skargę na decyzję prezydenta Torunia, który rozwiązał "Publiczny Różaniec w intencji Odnowy Narodu Polskiego"

Uwaga! Nadchodzi poważna zmiana pogody. Pojawią się burze śnieżne i zrobi się bardzo zimno

Viral, który zjadł jadłodajnię. Gdy popularność zabija lokalny klimat...

Najnowsze

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Miał napaść na 14-latkę. Jest wniosek o areszt

PŚ w skokach. Tschofenig rozbił bank, Wąsek najlepszym z Polaków

Według posłanki KO prezydencja w UE jest ważniejsza niż 1000-lecie Królestwa Polskiego

Morawiecki: zeznania Pawła S. to stek bzdur i konfabulacji

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Litwa: nurkom udało się podczepić linę do zatopionego pojazdu żołnierzy USA